Sosyal Medya

Döviz

KKM’de vergi avantajında geri sayımda şirketlere yeni ödül: TL kredilerde teminat sayılabilecek

Şirketlerin geçen yıl son çeyrekteki kur farkı gelirlerine kurumlar vergisi avantajı sağlayabilmeleri için döviz mevduatından kur korumalı TL mevduata geçmeleri…

KKM’de vergi avantajında geri sayımda şirketlere yeni ödül: TL kredilerde teminat sayılabilecek

Şirketlerin geçen yıl son çeyrekteki kur farkı gelirlerine kurumlar vergisi avantajı sağlayabilmeleri için döviz mevduatından kur korumalı TL mevduata geçmeleri için bir uzatma gelmezse yarın son gün. Bugüne kadar hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören 12 şirket KKM hesaplarına geçerken mevduat büyüklüğü 2,3 milyar lira oldu. Şirketlerin bu dönüşümden beklediği kurumlar vergisi avantajı ise 213,4 milyon lira olarak hesaplandı.

BDDK günlük verilerine göre de 11 Şubat itibariyle KKM hesaplarında 349 milyar 661 milyon lira büyüklüğe ulaşıldı. Bunun 180 milyar 357 milyon lirası Hazine tarafında 169 milyar 303 milyon lirası ise Merkez Bankası kapsamında dönüşümden oluştu.

KKM, TL kredilerde teminat sayılabilecek

Merkez Bankası, döviz bozarak kur korumalı mevduat ürününe geçen işletmeler için getirdiği, TL kredilerde teminata konu olamama uygulamasında sınırlı gevşemeye gitti.

Bloomberg HT’nin ulaştığı, bankalara gönderilen uygulama talimatında, döviz dönüşlü KKM ürününde tutulan mevduatın yabancı para krediler için teminat sayılacağı netleşti.

TL krediler için ise Eximbank’a verilen teminat mektupları hariç kredi temini amacı dışındaki teminat mektupları, akreditifler, mal alımı, bayilik gibi gayrinakdi krediler için teminat olarak kullanılabilecek.

TCMB, uygulamanın başlangıcında KKM ile TL’ye dönülen hesapların teminat gösterilmesi suretiyle alınacak TL kredilerin yeniden dövize dönmesine karşı teminat kısıtlaması getirmişti.

Bankanın talimatında, “TL cinsinden yapılan alım satıma ilişkin TL olarak düzenlenmiş belgenin bir suretinin bankada muhafaza edilmesi şartı ile, müşterinin ihtiyaç duyduğu her türlü maddi ve gay maddi mallar ile hakların, bedeli satıcıya ödenerek tedarik edilmesi sonucu müşteriye sağlanan TL krediler için dönüşümlü mevduat ve katılma hesapları teminat olarak gösterilebilecektir” denildi.

31.01.2022 tarihinden önceki dönemde TL nakit kredilere teminat olarak gösterilen döviz tevdiat hesapları, Kur Dönüşüm Hesapları’na dönüştürülerek bu teminatların yerine kullanılabilecek.

Uygulama, bu tarihten önce TL kredilere teminat olarak kullanılan dönüşüm hesapları için geçerli olmayacak.

Dünya

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler