Sosyal Medya

Reel sektör

İŞKUR’un istihdam destekleri artıyor

Yani her iki programdaki kişi sayısı 1,366 bin kişi ile önceki aya göre 268 bin kişi, en düşük değerini gördüğü Ekim ayına göre de 361 bin kişi artmıştır...

İŞKUR’un istihdam destekleri artıyor

İŞKUR’un Aralık ayı raporuna göre kısa çalışma ödeneği alan kişi sayısı önceki aya göre 223 bin kişi artarak 1,239 bin kişi olmuştur. Pandeminin etkilerinin en güçlü hissedildiği geçen senenin Nisan-Mayıs aylarında bu destekten faydalanan kişi sayısı 3.3 milyon kişiye kadar çıktıktan sonra, Ekim ayında 968 bin kişiye kadar gerilemişti.

Bunun yanında, Nisan-Mayıs aylarının toplamında 1,358 bin kişi, ücretsiz izne ayrılanlara yapılan nakdi destekten faydalanmıştı. Nisan ayından itibaren kümülatif değerlerden bizim hesapladığımız aylık verilere göre de bu imkandan faydalanan sayısı Ekim ayında 38 bin kişiye kadar gerilemişti. Aralık itibariyle bu programdaki kişi sayısı da 127 bin kişiye çıkmıştır. Yani her iki programdaki kişi sayısı 1,366 bin kişi ile önceki aya göre 268 bin kişi, en düşük değerini gördüğü Ekim ayına göre de 361 bin kişi artmıştır. (Grafik 1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu da ekonomik aktivitedeki yavaşlama ve pandemi sebebiyle alınan kapama tedbirlerinin istihdam üzerindeki olumsuz etkisini yansıtmaktadır.

İstihdam destekleri ile İŞKUR’un bütçesinde gelir-gider farkı Aralık ayında 1.9 milyar TL’lik açık vermiştir. Böylece 2020 yılının tamamındaki açık 28.3 milyar TL’ye (GSYH’nin %0.6’sı) ulaşmıştır ki bu da Yeni Ekonomi Programı’ndaki (YEP) 39.0 milyar TL’lik açık tahmininin altında kalmıştır. Yine de bu açık, 2019 yılındaki 3.9 milyar TL’lik fazladan daha olumsuz bir görünüm vermektedir ve bunun sonucunda İŞKUR’un toplam fon varlığı geçtiğimiz sene içerisinde 28.3 milyar TL  gerileyerek 103.2 milyar TL olmuştur.

(Grafik 2)

 

 

Kaynak:  QNB Finansbank Araştırma

 

Zeynep Candan: ACENTA GÖZÜNDEN BES’lerin EKSİKLERİ

 

Dr Yalçınkaya: TÜİK Mucizeleri Devam Ediyor, Ancak İşsizlikte Durum Vahim

 

İstanbul’da fakir olmak böyle bir şey!

 

İbrahim Kahveci: “1998 yılından daha fakiriz”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler