Sosyal Medya

Güncel

TESK bile alkollü içki fiyatına itiraz etti

Türkiye'de bir insanlık faciası yaşanıyor. Alkol düşmanlığı çok sayıda ölüme malolduğu gibi, namuslu esnafın da gelir kaybına neden oluyor. Hazine kaçak içki ve tütünden büyük gelir kaybına uğruyor...

TESK bile alkollü içki fiyatına itiraz etti

Elimizdeki kısmi verilere göre, Ekim sonunda Türkiye’de sahte alkollü içkiden 71 kişi canını yitirmişti.  Aralık sonunda bu sayı 88’i aşmıştı.  Bunlar kısmi veriler, Türkiye’de sahte alkolden zehirlenerek ölenlerin tam sayısıı bulamadık.  Ama, 88 ölü ve yüzlerce zehirlenme vakası fahiş alkol fiyatları ve gittikçe ağırlaşan alkol sattırmama baskısına rağmen vatandaşın içkiden vazgeçmediğini gösteriyor. Artık her mahallede, bir çok hanede imbikler, damıtma tesisatı kurulduğu gibi, amatör içki üretiminde “ölçek yakalayıp”, yakın mahallelere hizmet yapanlar da var.

Hazine bu nedenle büyük gelir kaybına uğradığı gibi, alkollü içecek satmakla yetkilendirilen gerçek esnaf da  ciro kaybediyor. Sonunda,  muhafazakar bir kitleyi temsil eden TESK de bu  insani facia ve mali kayba dayanamadı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ÖTV artışının sahte içki üretimini de artırdığını belirterek, “Sahte içki üretenlerin ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin bir hayli arttığı göz önünde bulundurulduğunda, bu yıl alkollü içkilerde ÖTV artışı yapılmamalı” ifadesini kullandı.

 

Palandöken, yazılı açıklamasında, salgından olumsuz etkilenen turizm, eğlence, yeme-içme, otel, lokanta, bakkal, büfe, kuruyemişçi gibi birçok işletme sahibi ve esnafın içkiler üzerinden alınan ÖTV’nin artırılması ve satışların düşmesi sebebiyle bir kez daha gelir kaybına uğradığını bildirdi.

 

ÖTV artışı ile sahte içki üretimi arasındaki ilişkiye de değinen Palandöken, şu değerlendirmede bulundu: “Sahte içki üretenlerin ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin bir hayli arttığı göz önünde bulundurulduğunda, bu yıl alkollü içkilerde ÖTV artışı yapılmamalı. 40 binden fazla TAPDK lisansı olan noktada işletmelerin pandemi koşullarındaki gelir kaybı da hesaba katılarak ÖTV artırılmamalı. Sektörlerin canlanması, salgın etkilerinin azalması için binlerce işletmenin cirolarını eski seviyeye getirmesi gerekiyor. ÖTV artışının kaçağa yönelimin artmasında büyük payı olduğu unutulmamalı.”

 

 

Kaçak tütün ve kaçak sigara tüketimi önümüzdeki dönemde artabilir!

 

Nazmi Karyağdı: “Şirketlerin finansal sorunu 2 yıl daha buzdolabına alındı”

 

Mahmutpaşa esnafı: Açız, aç!

 

Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Ekonomide esnaf dengesi’

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler