Sosyal Medya

Ekonomi

Turizm Güncel: 2021 sezonu da zor geçecek

Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, turizm sektörünün hiç de kolay olmayan bir sezona hazırlandığını belirtti. Eldeki verilerin 2021 sezonunun…

Turizm Güncel:  2021 sezonu da zor geçecek

Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, turizm sektörünün hiç de kolay olmayan bir sezona hazırlandığını belirtti. Eldeki verilerin 2021 sezonunun da başarılı olmayacağı yönünde olduğunu kaydeden Uğur, Avrupa ülkelerindeki test maliyetlerine dikkat çekti.

”Rezervasyonlar daha da azaldı”

Başta Almanya olmak üzere Batı Avrupa ülkelerinin Türkiye’den çıkışlarda ve Almanya’ya girişte PCR testi istediğini hatırlatan Kadir Uğur, ”T.C. Sağlık Bakanlığı’nın almış olduğu yeni kararla Türkiye’ye girişlerdeki PCR testi uygulaması ile turistlerin ödeyeceği masraflar ikiye katlandı. Bu uygulama turistleri zor durumda bırakmış bulunuyor. Bu yüzden az olan rezervasyonlarda daha da azalma görüyoruz.” dedi.

”İki çocuklu Alman aile 360 euro test parası ödeyecek”

Türkiye’de kişi başı 30 € olan PCR test ücretinin Almanya’da 60 €, İsviçre’de de 160 CHF (150 €) olduğuna değinen Uğur: “Örneğin Almanya’dan gelen 2 çocuklu bir aile bu durumda 360 € PCR test ücreti ödemek zorunda. Bu masraflar orta seviyede bir turistin ödeyemeyeceği düzeyde.” ifadelerini kullandı.

”Türkiye’den çıkıştaki test masrafını otelciler karşılasın”

Bu yüzden Türkiye’ye gelecek turistlerin geldikleri ülkelerde oluşan PCR test masraflarının bir kısmını Bentour olarak üstlenme kararı aldıklarını belirten Kadir Uğur: “Geçen 2020 yaz sezonunda da uygulamış olduğumuz benzer bir aksiyon kamuoyunda olumlu karşılandı, fevkalade güzel geri dönüşler aldık ve rezervasyonlarımıza ivme kazandırdık. Türkiye’den çıkarken oluşacak PCR test masrafları da Türkiye’deki otelcilerimiz tarafından karşılanırsa, turistlerin önündeki bu ek masraf engelini ortadan kaldırabiliriz.” diye konuştu.

”Bakanlığın bizleri ve turistler yalnız bırakmayacağına inanıyoruz”

Uğur açıklamasının devamında, ”Turizmde çok krizler yaşadık ve bu krizleri de hep başarı ile aştık. Bu büyük krizi de hep beraber aşacağımız inancındayım. Kültür Turizm Bakanlığımızın da bu yolda bizleri ve turistleri yalnız bırakmayacağı inancındayız. İnşallah yine en kısa zamanda güzel günler ve daha iyi sezonlar bizimle olacak” değerlendirmesini yaptı.

Kış turizm merkezlerinde yasak iptalleri / Turizm Aktüel

Türkiye’de uygulanan koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yılbaşında kayak pistlerinin kapanmasının rezervasyon iptallerini beraberinde getirdiği belirtiliyor.

”Polonya’dan gelecek 17 charter uçağı iptal oldu”

Sabah gazetesinden Betül Alakent’e konuşan Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, ”Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarına rağmen çok güçlü bir yabancı rezervasyonu aldık. Ancak yılbaşı haftasında bir anda kayak pistleri kapatıldı. Bu durum ciddi iptallere neden oldu. Polonya’dan nisan ayı sonuna kadar 17 charter uçağı gelecekti, iptal oldu. Kayseri’ye haftada 10 uçak inecekti bu sayı 8’e düştü. Eğer yasaklar devam ederse bu 8 charter uçağı da iptal olur. Bu sorunu acilen çözmezsek fırsatı kaçıracağız” diye konuştu.

Rusya ve Ukrayna’da ciddi iptaller alıyoruz”

Dedeman Palandöken Genel Müdürü Veli Tuzak ise, şu anda bölge otellerinin doluluk oranlarının yüzde 60 olduğunu belirterek, “Son anda kayak pistleri kapatılmış olmasaydı bu oran yüzde 80’lerdeydi. Rusya ve Ukrayna’dan haftada bir charter uçağı iniyor. Ancak hafta sonu pistlerin kapatılması nedeniyle ciddi iptaller alıyoruz” dedi.

”Golf turistine serbest, kayak turistine yasak”

Kaya Palazzo (Dorukkaya-Kartalkaya) Bölge Müdürü Yusuf Avcı, bu yıl Alplere gidemeyen turistlerin yönünü Türkiye’ye çevirdiğine dikkat çekerek, “Rusya, Ukrayna ve Avrupa’nın yanı sıra Katar, Azerbaycan, Kazakistan’dan da büyük bir talep oluşmuştu. Ancak pistler kapatılınca rezervasyonlar durdu. İstanbul’a ve Antalya’ya golfe gelen turiste yasak yok. Kayak turizmi için de yasak kalksın” dedi.

Derleyen:  Can İlker

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler