Sosyal Medya

Ekonomi

Çin’in ekonomik toparlanma süreci yavaşlıyor

Çin’in ekonomik toparlanma süreci, yıl sonuna geldikçe zirveyi gördükten sonra stabil bir konuma gelecek gibi. Bunun yegane göstergesi, üretimde ihracat…

Çin’in ekonomik toparlanma süreci yavaşlıyor

Çin’in ekonomik toparlanma süreci, yıl sonuna geldikçe zirveyi gördükten sonra stabil bir konuma gelecek gibi. Bunun yegane göstergesi, üretimde ihracat kaynaklı bir artışın ardından Aralık ayında önemli düzeyde yavaşlayan imalat ölçütü olabilir.
 
Ulusal İstatistik Bürosu perşembe günü yaptığı açıklamada, resmi imalat satın alma yöneticileri (PMI) endeksinin Kasım ayında gördüğü son üç yılın en yüksek seviyesi olan 52,1’den 51,9’a düştüğünü söyledi. Bu seviye, Bloomberg ekonomist anketinde yer alan 52’lik medyan tahminin altında kaldı. İnşaat ve hizmet sektörlerindeki hareketliliği yansıtan imalat dışı ölçüt, 56,4’ten 55,7’ye düştü.

İmalat rahatlayacak ancak genişleyici sürecine de devam edecek gibi görünüyor. Rakamlar hala 50 sınırının üzerinde seyrederek önceki aya göre iyileşen koşullara işaret ederken, imalat endeksindeki düşüş Mayıs ayından bu yana aylık en büyük düşüş oldu. Bu, Çin’deki günlük yaşamın yeniden başlamasından ve pandemi ile ilgili mallara denizaşırı talepten faydalanan endüstriyel büyüme hızında bir ılımlılık olduğunu gösteriyor. TS Lombard baş Çin ekonomisi uzmanı Bo Zhuang, “Bu kademeli bir düzlük. İhracat ve sanayi eksikliklerinin de gösterdiği gibi güçlü toparlanma sürecindeki zirve dönemini geçtik. Bence kredi büyümesinin zirve yapması ile birlikte buradaki PMI da zirve yapıyor” dedi.

Yeni ihracat siparişleri alt endeksi Aralık’ta 51,5’ten 51,3’e geriledi ve bu da Noel tatillerindeki mevsimsel artışın ardından talepte normalleşme olduğunu gösteriyor.Vanguard Group Inc. Asya-Pasifik baş ekonomi uzmanı Qian Wang, Bloomberg TV’ye verdiği bir röportajda, “Bu hala sağlam bir büyüme ile tutarlı bir seviye. Çin ekonomisi, dış dünyadaki ikinci dalgaya rağmen oldukça iyi durumda görünüyor” dedi.  Çin Ekonomisi Oldukça İyi Durumda: Vanguard’dan Wang Vanguard Group Inc. genel müdürü ve Asya Pasifik baş ekonomi uzmanı Qian Wang, Çin’in Aralık ayı PMI verilerini ve bunun ekonomi için ne anlama geldiğini tartışıyor.

Koronavirüs salgını büyük ölçüde kontrol altındayken, ekonomistler Çin’in 2020’de yaklaşık yüzde 2’lik bir genişleme ile büyüyecek tek büyük ekonomi olacağını tahmin ediyor. Pekin, bu yıl sağladığı mali ve kredi teşvikinin kademeli olarak geri çekileceğinin sinyallerini verirken, politika desteğinde “keskin dönüşler” olmayacağını da dile getirdi.

Bazı inşaat projelerinin olağandışı soğuk hava nedeniyle durması ve ara sıra meydana gelen küçük ölçekli virüs salgınlarının tüketicilerin yemek sektörü gibi hizmetlere harcama yapma isteğini azaltması nedeniyle imalat dışı PMI ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Şangay’daki Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu ekonomi uzmanı Xing Zhaopeng, “Soğuk hava ve yerel Covid-19 alevlenmeleri ekonomik faaliyetleri etkiledi. En büyük şikayet küçük işletmelerden geliyor. Bu, yetkililerin politika desteğini sürdürme ihtiyacının bir göstergesi olabilir.” dedi.

Bir dizi erken gösterge; güçlü ihracat talebi, yükselen emtia fiyatları ve yükselen borsa gibi faktörlerden etkilenen Çin’in ekonomik toparlanma sürecinin Aralık ayında da devam ettiğini gösterdi.

 

Kaynak: Bloomberg

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler