Sosyal Medya

Ekonomi

ABD doları son iki yılın en düşük seviyelerine geriledi

Euro, Avustralya doları ve Yeni Zelanda doları; yatırımcıların ABD’nin daha fazla mali destek alacağı üzerine bahse girmesi ve hafif ticaret…

ABD doları son iki yılın en düşük seviyelerine geriledi

Euro, Avustralya doları ve Yeni Zelanda doları; yatırımcıların ABD’nin daha fazla mali destek alacağı üzerine bahse girmesi ve hafif ticaret hacminin yılsonuna doğru konumlandırılması nedeniyle, Çarşamba günü zorluk çeken dolar karşısında son iki yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Yatırımcılar, COVID-19 aşılarının piyasaya sürülmesinin ve eşi benzeri görülmemiş mali teşviklerin 2021’de küresel büyümeyi ve varlık fiyatlarını arttıracağından dolayı ekonomik durumun daha iyiye gittiğini savunuyor.

ABD ekonomisi büyüme sürecinin emsallerine göre geride kalması bekleniyor ve ABD doları da, koronavirüsle ilgili iş kesintileriyle mücadele etmek için hükümet harcamalarının armasıyla oluşan mali ve cari açıklardan zarar görüyor. Çarşamba günkü veriler, Kasım ayındaki 80,3 milyar dolar olan avans mal ticareti açığının 84,8 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor.

Commonwealth Bank of Australia kıdemli para birimi stratejisti Elias Haddad Çarşamba günkü raporda şunları belirtti: “Birkaç ülkede COVID-19 aşılama kampanyalarının başlaması ve ek ABD mali desteği, küresel ekonomiye yönelik aşağı yönlü riski azalttı ve genel finansal piyasa duyarlılığı adına olumlu bir gelişme oldu. Ancak durum, ABD için bir sıkıntı olmaya devam ediyor ” Dolar, daha önce Nisan 2018’den bu yana en düşük seviye olan 89,56’ya geriledikten sonra sonra, bir dizi para birime karşı %0,39 oranında değer
kaybederek 89,65 seviyesini gördü. Bu yıl %7’den fazla bir düşüş yaşadı. Birçok yatırımcı Noel ve Yeni Yıl tatilleri arasında çalışmadığı için işlem hacimleri düşük oluyor.

Euro ise, gün içinde %0.34 artışla 1,2292 dolara gerilemeden önce 1,2310 dolara ulaştı.

Avustralya doları, 0,7686 $’a yükseldi ve sonra %0,93 artışla 0,7676 dolara çıktı. Yeni Zelanda doları, 0,7213 dolara yükseldi ve son olarak %0,74 artışla 0,7200 dolara ulaştı.

Bu rakamlar, Nisan 2018’den bu yana ABD doları karşısındaki üç para birimi için de en yüksek seviyeleri gösterdi.

Dolar da %0,19 düşüşle 103,23 yen seviyesine geriledi. 17 Aralık’ta ulaşılan 102,86 yen ile dokuz ayın en düşük seviyesinin biraz üzerinde duruyor. Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’ın Salı günü COVID-19 yardım çeklerini 600 dolardan 2.000 dolara çıkarılması teklifini oylamaya sunmasına rağmen, teşvik konusuna karşı tutum olumlu kaldı. Seçilen ABD Başkanı Joe Biden’in önümüzdeki ay göreve başladıktan sonra ABD ekonomisini desteklemek için daha fazla önlem alınması için daha fazla adım atması bekleniyor. Çarşamba günkü diğer veriler, ABD’nin daha önce sahip olduğu konutları satın almak için yapılan sözleşmelerin, akut mülk sıkıntısından dolayı fiyatların artmasıyla Kasım ayında arka arkaya üçüncü ay boyunca düştüğünü gösterdi.

Sterlin de, milletvekillerinin Başbakan Boris Johnson’ın Avrupa Birliği ile Brexit sonrası ticaret anlaşmasını onaylaması sonrası büyük bir artış gösterdi. Sterlin, %0.87 artışla 1,3618 dolara yükseldi. Sterlin, Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviye olan ve bu ayın başlarında ulaşılan 1,3625 dolar seviyesinin hemen altında duruyor.

Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, yıllık artışı %300’ü aşarak 28.917 dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. ABD doları, Kanada doları karşısında %0,37 düşüşle 1,2765 seviyesine geriledi.

 

Kaynak: reuters.com

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler