Sosyal Medya

Ekonomi

Türkiye ile Güney Kore arasında swap anlaşması yapıldı

Güney Kore Merkez Bankası ile TCMB arasında 2,3 trilyon won’luk (17,5 milyar TL) kur swapı anlaşmasına varıldı. Çin ile 6…

Türkiye ile Güney Kore arasında swap anlaşması yapıldı

Güney Kore Merkez Bankası ile TCMB arasında 2,3 trilyon won’luk (17,5 milyar TL) kur swapı anlaşmasına varıldı. Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolarlık takas yapan TCMB’nin rezervine, yaklaşık 2 milyar dolar daha eklenecek.

Daha önce Çin ve Katar merkez bankaları ile para takası (swap) anlaşması yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yeni hamle geldi.

Bloomberg’in aktardığına göre, Güney Kore Merkez Bankası yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile 2,3 trilyon won’luk (17,5 milyar lira) swap anlaşması imzaladığını duyurdu.

Söz konusu miktar, yaklaşık 2 milyar dolara denk geliyor.

Swap anlaşması 3 yıl sürecek. İki taraf, anlaşmanın uzatılmasını görüşebilecek.

Güney Kore Merkez Bankası, iki ülkenin merkez bankalarının ikili ticari işlemlerde won ve TL ile ödeme yapılmasını sağlamak için işbirliğini sürdüreceklerini belirtti.

KAVCIOĞLU GÖRÜŞMEYİ DUYURMUŞTU

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Haziran ayında Güney Kore ile olan swap görüşmelerinin ilerlediğini belirtmişti.

Güney Kore’nin yanında swap görüşmeleri kapsamında Azerbaycan, İngiltere ve Malezya ile de görüşmeler yapıldığı ifade edilmişti.

DAHA ÖNCE ÇİN VE KATAR İLE YAPILMIŞTI

TCMB, daha önce Katar ve Çin merkez bankaları ile para takası (swap) anlaşmaları yapmıştı. Merkez bankaları arasındaki swap anlaşmasıyla elde edilen para, bankaların brüt ve net rezervine ekleniyor.

Swap, belirli bir vade için ve belirli faiz oranıyla paranın takas edilmesi anlamına geliyor.

TCMB, yabancı merkez bankalarının yanı sıra yurt içindeki bankalarla da altın ve döviz takası yapıyor.

SWAP HARİÇ REZERV EKSİDE

Temmuz 2021 tarihi itibarıyla TCMB’nin 105,7 milyar dolarlık brüt rezervi bulunuyor. Bu rakamdan, yurt içindeki bankaların zorunlu karşılık olarak TCMB’de tuttuğu döviz ve altınlar çıkarıldığında geriye 24,6 milyar dolarlık net rezerv kalıyor.

Yurt dışı ve yurt içindeki bankalardan swap anlaşmalarıyla ödünç alınan dövizler çıkarıldığında da geriye eksi 41,4 milyar dolarlık swap hariç net rezerv kalıyor.

 

 

 

Kaynak: sozcu.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler