Sosyal Medya

Ekonomi

Anket: Ekonomi 2020’de kötüydü, 2021’de iyi olmayacak

Ekonomiye güven çok düşük. 2021'de özel tüketiminde canlanma beklemek zor.

Anket:  Ekonomi 2020’de kötüydü, 2021’de  iyi olmayacak

İstanbul Ekonomik Araştırmalar halkın ekonomiye bakışını inceledi. Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 17 – 19 Aralık tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1502 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.  Ankete katılanlara göre, 2020 feci geçti. 2021’de ise çoğunluk işlerin iyiye gitmesinden şimdiden umudunu kesmiş.

 

Yarına, ekonomiye güvenmeyen toplum ne kendine, ne de işyerine yatırım yapar diyerek, İstanbul Ekonomik Araştırmalar’ın Aralık anketini sunuyoruz:

 

Her ayın ikinci anketinde olduğu gibi, Aralık ayında da katılımcılara ekonominin şu anki durumunu ve bir yıl sonraki durumunun ne olacağını sorduk. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal “2021 Yılında Para Politikası” tanıtım toplantısında, enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını ve gerekirse TCMB’nin para politikası duruşunu daha da sıkılaştıracaklarını belirtmişti. Küresel düzeydeki salgının etkilerinin hala canlı olduğu yeni yılın arifesinde, toplumun Türkiye ekonomisi hakkında ne düşündüğünü sizler için araştırdık.

 

Geçmiş anketlerde olduğu gibi, Aralık ayında da ekonominin bugününü Çok kötü / kötü olarak değerlendirenlerin çoğunluğu oluşturduğu görüldü ve sonuçlar Kasım ayı ile epey paralellik gösterdi. Aralık ayında ekonominin Çok kötü / kötü olduğunu düşünenler, Kasım ayına benzer şekilde, katılımcıların %72’sini oluşturdu. Ekonominin Çok iyi / iyi olduğunu düşünenler %12 olarak belirlenirken, “Ne iyi ne kötü” cevabını verenler %15 olarak karşımıza çıktı.

 

2021’de ekonomi düzelecek mi?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katılımcılara “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduğumuzda, %51 Çok kötü / kötü olacağını beklerken, %22’nin ekonominin geleceğine iyimser baktığı gözlendi. Bu soru özelinde verilen cevapların Kasım ayı ile birbirine çok yakın olması, araştırmanın dikkat çekici sonuçlarından oldu. Son olarak ekonominin bir yıl içinde değişmeyeceğini ifade edenler, Kasım ayına kıyasla 5 puan düşerek %23 olarak karşımıza çıktı. “Değişmez” ifadesindeki 5 puanlık düşüşün büyük bir kısmının “Fikrim yok / cevabım yok” seçeneğinde toplandığı gözlendi.

 

 

Metropoll Araştırma: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görev onayı düşüyor

 

YILIN SON ANKETİ: Cumhur İttifakı’nın Önlenemez Düşüşü…

 

FÖŞ’ün 2021 Türkiye Ekonomisi Tahminleri

2020’de ekonomiye hangi rakam damga vurdu? (5 ekonomist yanıtladı) 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler