Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Yükselen Pazarlar 2021 Gerçeğiyle Yüzleşirken Değerlemelere Dikkat

Gelişmekte olan piyasalardaki fiyat seviyelerinin temel zeminden önemli ölçüde farklı olduğu bir yıla başladık. Yükselen Covid-19 vaka sayıları ve gelişmekte…

Yükselen Pazarlar 2021 Gerçeğiyle Yüzleşirken Değerlemelere Dikkat

Gelişmekte olan piyasalardaki fiyat seviyelerinin temel zeminden önemli ölçüde farklı olduğu bir yıla başladık.

Yükselen Covid-19 vaka sayıları ve gelişmekte olan ekonomilerin en büyüğündeki düzensiz toparlanma oranları, mevcut seviyelerin hisse senetleri, tahviller ve para birimlerinin gelebilecekleri yer olduğuna dair rahatsız edici bir endişe yaratıyor. Dolar düşerken yükselen ülke para birimleri Pazartesi günü erken saatlerde rekor seviyeye yükseldi. MSCI Inc’in gelişmekte olan piyasa hisse senedi göstergesinin göreli güç endeksi 70’in üzerinde ve bu da piyasanın aşırı alım bölgesinde olduğunu göstermekte. Yerel para cinsinden borçların ortalama getirisi, Mayıs ayında ulaşılan tüm zamanların en düşük seviyesi olan %3,46’ya göre 20 baz puandan az yukarda.

Virüsün büyümeyi engellemesi muhtemel olsa da, önümüzdeki 12 ay için analist tahminlerine dayanan gelişmekte olan piyasa hisse senetlerinin harmanlanmış fiyat-kazanç oranı, Bloomberg tarafından 2005’ten itibaren derlenen verilerde rekor düzeyde yüksek olan 15,4 civarında.

Merkez bankası teşvik çabaları ve aşı uygulamaları ile çoğu yatırımcı rallinin daha da ilerlemesi gerektiğinden emin. Bloomberg anketine göre, gelişmekte olan piyasa ekonomileri, dördüncü çeyrekte ortalama %2,2’lik bir büyüme oranı açıklayacak, ancak birçoğu aşılama programlarının etkinliğini kilit bir itici güç olarak görüyor. Dünya Bankası’nın “Küresel Ekonomik Beklentiler” raporu, toparlanmanın hızına ilişkin daha fazla ipucu sağlayacak.

Londra’daki ING Groep NV’de bir strateji uzmanı olan Trieu Pham, “Piyasalar doğal olarak ileriye dönüktür, bu nedenle birçok ülkede hala kısıtlamaların olduğu karanlık kışa rağmen güçlü bir ralli gördük. 2021’in başlarında Covid-19 meselesine bir sayfa çevireceğimizi düşünüyor ve büyük merkez bankalarının güvercin kalmasını umarak yapıcı olmaya devam ediyoruz” dedi.

Gelişmekte olan ülke hisse senetleri 2020 yılını 13 yılın en yüksek seviyesinde tamamlarken, para birimleri 2018 rekoruna yaklaştı. Yatırımcıların dünya çapında 17 trilyon dolardan fazla negatif getirili borca ​​bakmasıyla, yerel para birimi tahvilleri on yıldan fazla bir süredir en iyi çeyreği yaşadı.

Bu yine de piyasaları tetikte tutmaya yetecek kadar olayların olmadığı anlamına gelmiyor. New York Menkul Kıymetler Borsası, ABD’nin bir idari emrine uymak için Çin’in en büyük üç telekom şirketini listeden çıkaracağını açıklamasının ardından piyasalar sert bir dalga ile karşı karşıya kalabilir. Bloomberg Intelligence’a göre, CNOOC Ltd. de dâhil olmak üzere Çin petrol devleri ABD’de listeden çıkarma sırasında bir sonraki olabilir.

Gürcistan Senatosu’nun Salı günkü ikinci tur seçimleri de risk varlıklarına yönelik duyarlılığı etkileyebilir.  Aynı gün Körfez İşbirliği Konseyi zirvesi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’ın Katar ile ticaret, seyahat ve diplomatik bağlarını koparmasıyla 2017 ortalarında patlak veren krizin çözümünde olası bir adım olarak görülüyor.

Bu haftaki bir yığın ekonomik veri arasında, Türkiye’nin yılsonu enflasyon oranı Pazartesi günü odak noktasındaydı çünkü Vali Naci Agbal’ın 2021’nin ilerleyen aylarına kadar krediye erişimi kısıtlı tutmaktan başka çaresi kalmadı.

Enflasyon Verileri

Türkiye’nin yılsonu enflasyon oranı tahminlerin üzerine çıktı. Tüketici fiyatları Aralık ayında, yıllık %14,6 arttı. Bu ayrıca, merkez bankasının %12,1’lik revize edilmiş Ekim tahmininden daha yüksek ve %5’lik hedefin neredeyse üç katı. Lira, Aralık ayında Şili pezosunun ardından gelişmekte olan piyasalarda en çok kazanan oldu ve geçen yıl dolar karşısındaki kaybını %19’a düşürdü. Başkan Ağbal, fiyatları kontrol altında tutmak için gerektiğinde politikayı sıkılaştırma sözü verdikten sonra itibarını artırarak geçen ayın sonlarında yüksek bir faiz artırımı yaptı.

Polonya’da Aralık ayı enflasyonu ön verisi muhtemelen bir yavaşlamayı yansıtacak. Ukrayna’da Aralık ayı tüketici fiyatları, ay için daha yüksek bir okuma gösterebilir. Kolombiya’nın Aralık ayı enflasyon verisi, fiyat artışının bastırılmış olduğunu göstermesi muhtemel. Ülkenin pesosu 2020’de düşerken, Bloomberg tarafından takip edilen altı Latin Amerika para birimi arasında hala en iyi ikinci performansı sergiledi. Asya’nın çoğu için Aralık ayı enflasyon verisi de bu hafta açıklanacak.

PMI Bültenleri

Asya’nın Pazartesi günü erken saatlerde açıklanan imalat PMI’ları güçlüydü. Çin hariç basit ortalama yarım puan arttı. Bu, Güney Kore’de artan kilitleme önlemlerine ve Çin PMI’larındaki zayıflığa rağmen gerçekleşti.

Ayrı olarak yayınlanan Caixin imalat PMI anketi, ekonomistlerin tahminlerinin 1,7 puan altına düştü. Çin’in Caixin hizmetleri PMI, Çarşamba günü yayınlandığında hafif bir artış göstereceği tahmin ediliyor. Hindistan’ın hizmet PMI’ları Çarşamba günü açıklanacak. Rupi, ikinci yarıda en kötü performans gösteren bölgesel para birimlerinden biriydi, ancak yine de yaklaşık %3 kazandı. Macaristan’ın satın alma yöneticileri endeksi Aralık ayında 51.1’e düştü. Polonya’nın PMI Kasım’da 50,8’den 51,7’ye yükselirken, Çek Cumhuriyeti 53,9’dan 57’ye çıktı.

Bloomberg

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler