Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Trump Taraftarları ABD Kongresi’ni Bastı… Seçimi Onaylayacak Oturum Yarım Kaldı… Washington’da Sokağa Çıkma Yasağı Konuldu… Amerika “Darbe mi Oluyor”u Konuşuyor!

ABD tarihi bir gün yaşadı. ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptığı bir konuşma sonrası başkente toplanmış olan Trump yanlısı göstericiler Kongre'yi bastı. Seçim sonucunu onaylayacak Senato toplantısı baskı nedeniyle yarıda kesildi. ABD medyası ve sosyal medyası "Bu bir darbe mi?" sorusunu soruyor. Gecenin ileriki saatlerinde olaylar yatıştıktan sonra Senato yeniden toplandı.

Trump Taraftarları ABD Kongresi’ni Bastı… Seçimi Onaylayacak Oturum Yarım Kaldı… Washington’da Sokağa Çıkma Yasağı Konuldu… Amerika “Darbe mi Oluyor”u Konuşuyor!

ABD’de göstericilerin barikatları aşarak Kongre binasına girmesi üzerine Kongredeki oturumlara ara verildi ve Mike Pence ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi derhal bina dışına çıkarıldı. Diğer senatörler de -bir iddiaya göre binadaki gizli tünellerden- dışarıya çıkarıldılar. Ancak gecenin ilerleyen saatlerinde Pence’in sözcüsü Mike Pence’in bütün gece boyunca Capitol (Kongre) binasından hiç ayrılmadığını iddia etti.

Washington’da, Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu devam ederken, Trump destekçileri de Kongre binasının dışında uzun süre protesto düzenledi. TSİ 01.00 sularında, Washington DC’de sokağa çıkma yasağının başlamasına pek az süre kala nihayet güvenlik güçlerinin Kongre’de kontrolü sağladığı belirtildi

Senato Başkanı sıfatıyla Kongredeki oturumu yöneten Başkan Yardımcısı Mike Pence ise güvenlik gerekçesiyle bina dışına çıkarıldı. Donald Trump, kendi partisinden olan Pence’in oylama yapmaya karar vermesini ve kendi lehine müdahale etmekten kaçınmasını eleştirmiş ve onu cesaretsizlikle suçlamıştı.

Göstericilerin Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Partili Nancy Pelosi’nin de o terk etmiş iken ofisine girdikleri haber veriliyor. İşte Pelosi’nin odasında  “oturan” bir gösterici… Bazı haberlere göre Meclis Başkanı Nancy Pelosi o kadar acele ayrılmak zorunda kalmış ki e-postaları bile bilgisayarında açık duruyormuş.

 

Olaylar sırasında göstericiler her odaya girdi; ana toplantı salonunda kürsüye oturdu.

 

Ve hatta içeride polisleri kovaladı.

Olaylarda içerideki polis kuvvetleri, bir kadın göstericiyi vurdu. Boynundan vurulan kadın ağır yaralı idi. Hastaneye kaldırılan kadının daha sonra hayatını kaybettiği bildirildi.

 

Göstericiler yeniden içeriye girmeye çalıştılar ve polis de göz yaşartıcı gazla kongrenin hemen kapısının önünde kalabalığa müdahale etti. Gittikçe sertleşen müdahalede göstericilerden yaralananlar da oldu.

Kongre binasında yaşanan çatışmalarda birkaç polis memurunun yaralandığı, en az birinin hastaneye sevk edildiği bildirildi.

TRUMP KONUŞTU KALABALIK YÜRÜDÜ

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim sonuçlarını tanımayarak bugün başkent Washington DC’de düzenlediği mitingin ardından, mitingde Trump’ın Kongre’ye yürümesi yönündeki bazı sözlerine istinaden Kongre’ye doğru yürüdüler. Ardından bazı göstericiler Kongre’ye zorla girdi ve olaylar bundan sonra çığırından çıktı.

İşte bu büyük toplantıdan sonra Trump da bir konuşma yaptı. Ve ne olduysa bundan sonra oldu:

“BU BİR DARBE TEŞEBBÜSÜDÜR!”

Pensilvanya Valisi Tom Wolf, başkent Washington’da göstericilerin Kongre binasına girmesini, “darbe girişimi” olarak nitelendirdi.

New York Valisi Andrew Cuomo da attığı bir tvitte şöyle yazdı: ” Bugünkü şiddeti nasılsa öyle adlandırmalıyız: Başarısızlığa uğramış bir darbe teşebbüsü!”

Temsilci (milletvekili) Adam Kinzinger (R-Ill.) de “Bu bir darbe teşebbüsüdür” tviti attı.

Cumhuriyetçi Parti’den Utah Senatörü olan Mitt Romney de partidaşı Trump’ı ağır bir dille suçlayanlar arasındaydı Romney olayları “Amerika’nın başkanı tarafından tahrik edilmiş bir ayaklanma” olarak niteledi.

Seçilmiş Başkan Joe Biden da olayların bir protesto değil, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne karşı bir kalkışma olduğunu söyledi.

PENTAGON SESSİZ ULUSAL MUHAFIZLAR İŞBAŞINDA

Olaylar sürerken askeri birliklerden herhangi bir müdahale gözükmüyor. Buna karşılık Ulusal Muhafızlar bir tereddütten sonra devreye alınmış gözüküyor.

Önce Demokrat Partili Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ulusal Muhafız birliklerinden, Kongre polisinin talebi üzerine, Kongre Binası’nda güvenliğini sağlamalarını istedi. ABD Savunma Bakanlığı, Ulusal Muhafızlar’ın Kongre’ye gönderilmesi talebini reddetti.

Fakat  Virjinya Valisi Washington’a Ulusal Muhafızlarını göndereceğini söyledi. Bundan bir süre sonra da  Beyaz Saray, Trump’ın Ulusal Muhafızlar’ın ABD Kongresi’ne gitmesi için emir verdiğini duyurdu.

FBI’a bağlı SWAT ekiplerinin de Kongre’de artık konuşlandığı bildiriliyor

 

TRUMP DESTEKLİYOR MU?

Trump önce bu göstericileri destekleyecek türden bir tvit attı ancak şiddete başvurmamalarını istedi. Ancak “eve dön çağrısı” yapmadı: “Kapitol’deki herkese barışçıl kalma çağrısı yapıyorum. Unutmayın, BİZ hukuk ve düzenin partisiyiz. Yasalara saygı gösterin ve mavi üniformalı mükemmel insanlarımıza saygı gösterin. Teşekkürler!”

Fakat olaylar sertleşip yaralananlar olunca Trump bu kez görüntülü bir mesajla göstericilere şöyle seslendi:

Seçimi açık ara önde kazandıklarını herkesin bildiğini iddia eden Trump, destekçilerine şöyle seslendi:

“Şimdi eve dönmeniz gerekir. Huzuru, kanun ve düzeni sağlamamız gerekir. Kanun ve düzen ile insanlarımıza saygı göstermek zorundayız. Çok zor bir zaman diliminden geçiyoruz. Daha önce böyle bir şey olmamıştı, (seçimi) hepimizin elinden, benden, sizden ve ülkemizden aldıkları başka bir zaman olmamıştı. Hileli bir seçim oldu ancak bu insanların ekmeğine yağ süremeyiz. Huzuru sağlamamız lazım. Onun için evinize gidin. Sizi seviyoruz. Sizler bizim için özelsiniz. Neler olduğunu gördünüz. Çok daha kötü, insanlara nasıl davrandıklarını gördünüz. Nasıl hissettiğinizi biliyorum ama evinize gidin. Huzurla evinize gidin.”

Trump görüntülü mesajından sonra yine bir tivit attı ve bu tvitte  göstericileri dolaylı da olsa “vatansever” olarak niteledi ve onlara bugünü sonsuza dek hatırlamalarını istedi.

Trump’ın görüntülü mesajından sonra bile hâlâ Kongre’nin  önünde bekleyen bazı göstericiler de sokağa çıkma yasağının başlamasına dakikalar kala binanın önünden ayrılmaya başladığı görüldü.

 

BİDEN NE DEDİ?

Seçilmiş Başkan Joe Biden “her ne olursa olsun başkan benim” dedikten sonra şunları söyledi:

“Demokrasimiz görülmemiş bir saldırı altında. Modern zamanlarda böyle bir şey görmedik. Bir özgürlük anıtında böyle bir saldırı izliyoruz.

Hukukun üstünlüğüne tarihimizde birkaç defa gördüğümüz türde bir saldırı var.

Çok açık konuşayım. Kongre’deki görüşler gerçek ABD’yi, bizim kim olduğumuzu temsil etmiyor. Hukuksuzluğa inanan birkaç aşırılıkçı görüyoruz.

Bu olaylar hemen sona ermeli. Bu çeteye geri çekilmeleri ve demokrasinin işlemesine izin vermeleri çağrısı yapıyorum. Daha önce de dedim; iyi de olsa kötü de olsa bir başkanı sözleri önemlidir.

Trump’a sesleniyorum: Canlı yayına çıkın ve yemininizi yerine getirin. Kongre’deki kuşatmaya son verin.

Bu bir protesto değil, bu bir kalkışmadır. Tüm dünya bizi izliyor.”

SENATO’DA DA ÇOĞUNLUK DEMOKRATLARA GEÇTİ

Bugün Georgia eyaletinde yapılan iki seçimde Demokrat Parti, kazanarak Senato’da da çoğunluğu sağladı.

Yeni yasama döneminde Kongre’nin iki kanadı da Demokratların kontrolünde olacak. Seçilmiş Başkan Joe Biden, kendi partisinin kontrolündeki bir Kongre’yle göreve başlayacak.

 

TRUMP GÖREVDEN ALINACAK MI?

Bu arada bazı Kongre  üyelerinin Donald Trump’ı görevden alınması için harekete geçeceklerine dair haberler akmaya başladı. Buna karşılık 20 Ocak’ta Trump’ın görevini devretmesi beklendiğinden bu girişimin, bugünün sıcaklığıyla dile getirildiği ve Trump’ı gerçekten görevden almak yerine onun usulüne uygun olarak görevi bırakması için bir tehdit olarak  gündeme geldiği yönünde de yorumlar yapılıyor.

1814’TEN BERİ KONGRE İLK KEZ İŞGAL EDİLDİ

ABD Kongresi ilk kez işgal edilmiyor; bu 2. kez oluyor. ABD Kongresinde Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu sonrasında Başkan Donald Trump taraftarları, polis barikatını aşıp Kongre binasına girdi. Böylece ABD Kongresi’ne, İngilizlerin 1814’teki işgalinden bu yana ilk kez böyle bir zor kullanma ile girildi.

 

TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA

Olaylar başladıktan kısa bir süre sonra Türkiye’den de bir açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD’de meydana gelen olaylara ilişkin, şu ifadeler kullanıldı:

“ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz.”

Açıklamada, ABD’deki Türk vatandaşlarının kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmaları tavsiye edildi.

DÜNYA LİDERLERİNDEN TEPKİLER

ABD’de bugün yaşananlara sadece Türkiye’den değil dünyadan da tepkiler gecikmedi. Çeşitli liderler protestoları kınayan açıklamalar yaptı. Donald Trump’a dostluğuyla bilinen İngiltere Başbakanı  Boris Johnson olayları “Utanç verici” olarak nitelendirdi ve “iktidarın barış ve düzen içinde devredilmesi”ni istedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian “Amerikan kurumlarına karşı yapılan bu şiddet demokrasiye karşı çok ciddi bir saldırıdır. Amerikan halkının oyuna ve iradesine saygı gösterilmeli” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas  doğrudan Trump ve destekçilerine seslenerek seçim sonuçlarını kabul etmeleri çağrısı yaptı ve şöyle dedi: “Demokrasiyi ayaklar altında çiğnemekten vazgeçin.”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen de attığı tvitte “ABD kurumlarının ve demokrasinin gücüne inanıyorum. Yönetimin barışçıl şekilde devri esastır. Başkanlık seçimini Joe Biden kazanmıştır. Gelecek ABD Başkanı olarak kendisiyle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum” yazdı.

Diğer yandan en ilginç lider, daha doğrusu eski lider tepkisi ABD’nin içinden geldi. Kendisi de Trump gibi bir Cumhuriyetçi Partili olan  Eski ABD Başkanı George W. Bush şöyle dedi: “Seçim sonuçlarına bu şekilde karşı çıkmak bizim demokratik cumhuriyetimizde değil, ancak muz cumhuriyetlerinde olur.”

Bir diğer eski başkan Demokrat Partili Obama ise Trump’ı şiddeti kışkırtmakla suçladı.

SENATO SÜRPRİZ ŞEKİLDE AYNI GÜN İÇİNDE YENİDEN TOPLANDI

Türkiye saati ile bakıldığında gecenin ilerleyen saatlerinde sürpriz bir haber geldi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Partili Nancy Pelosi, Kongre üyelerine yazdığı bir mektupta, Kongre liderlerinin Kapitol’un ‘kullanıma açık hale geldikten sonra’ Seçilmiş Başkan Joe Biden’ın zaferini tasdik etmek için ortak oturuma devam etmeye karar verdiklerini duyurdu. Senato’nun Demokrat Partili azınlık lideri Chuck Schumer, Senato’nun saat 20.00’de (TSİ 04.00) oturuma geri döneceğini söyledi.

Önce ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Senato’ya döndüğü bildirildi. Demokratların toplantıyı sürdüreceğiz açıklamasından bir süre sonra Pence’in basın sözcüsü, Başkan Yardımcısı’nın Capitol binasından hiç ayrılmadığını, şimdi de Senato’ya döndüğünü ifade etti. Sözcü, “Pence, şimdi halkın dileğini yerine getireceğiz” yazdı.

Ardından gerçekten de Senato yarım kalan toplantısını sürdürmek için yeniden toplanmayı başardı. Önce Mike Pence konuştu, sonra her iki partiden senatörler olayı değerlendiren konuşmalar yaptı.

Mike Pence konuşmasında “Bugün Capitol (Kongre) binasını tahrip edenlere sesleniyorum: Siz kazanmadınız. Şiddet asla kazanamaz. Özgürlük kazanır. Burası hâlâ halkın meclisi” dedi.

Toplantı protestocularca yarıda kesilmeden önce Senato’da Cumhuriyetçiler Biden’in başkan olarak onayını geciktirecek karşı politik hamlelere hazırlanıyordu. Yeniden başlayan toplantıda daha önce seçimdeki usulsüzlük iddialarının araştırılması için komisyon kurulması önergesini destekleyen bazı Cumhuriyetçi senatörlerin bu öneriden vazgeçtiği görüldü.

Bazı Cumhuriyetçi senatörler de Biden’ın başkanlığını artık onaylayacağını söylüyorlar, Kongre’deki muhabirlerin haberlerine göre…

Bütün bu gelişmeler TSİ saat 11.00 civarı halen süren Senato toplantısında alınan ilk kararlara da yansıdı. Senato, Pennsylvania eyaletinde seçim sonucuna Cumhuriyetçi senatörler tarafından yapılan itirazı reddetti. İtiraz 7’ye karşı 92 oyla reddedildi.

Senato Çoğunluk Lideri McConnell, “Seçim sonuçlarına yapılan itirazlar konusunda bugün daha fazla oylama yapılmasını beklemiyorum” ifadelerini kullandı.

Kongre’de yorucu bir gün olduğu için oylamanın 8 Ocak’ta devam edebileceği konuşuldu.

TWITTER BU KEZ DE TRUMP’IN HESABINI KİLİTLEDİ

Bugün yaşanan olaylar şüphesiz Amerikan demokrasisine bir darbe yahut bir yara olarak kalacak. ancak son bir darbe de Twitter’dan Trump’a geldi. Trump’ın hesabının 12 saatliğine kilitlendiğini açıkladı.

Twitter, Başkan Trump’tan topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle üç mesajını kaldırmasını istediklerini ve 12 saatliğine hesabını kilitlediklerini açıkladı.

Twitter, kaldırılması istenen mesajların silinmemesi halinde, hesabın kilitli kalmaya devam edeceğini söyledi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, “Washington DC’de eşi benzeri görülmemiş, süregelen şiddet olayları sonucunda, @realDonaldTrump tarafından bugün erken saatlerde atılan üç Tweet’in politikalarımızı defalarca ve ciddi şekilde ihlal etmesinden dolayı kaldırılmasını istedik” denildi.

Bu kararında Twitter yalnız kalmadı. Facebook ve Instagram da (aynı şirkete aitler)  benzer kararlar aldı.

ÖLÜM SAYISI DÖRTE ÇIKTI

Olaylardan saatler sonra Washington DC Polis Teşkilatı şefi  Robert Contee bir açıklama yaparak ölü sayısının ilk başta bilindiği gibi bir kişiden ibaret olmayıp dört kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Gece olayların hemen ardından bilinen, sadece Kongre binasında boynundan vurulup, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden bir kadının öldüğü idi. Washington polisine göre üç kişi daha hastanelerdeki acil servislerde hayatını kaybetmiş. Polis Kongre’deki olaylarda hem güvenlik kuvvetlerinin hem de göstericilerin tahriş edici kimyasal maddeler kullandığını öne sürdü. Ölen kadın ile de ilk kez açıklama yapıldı. Gösterici kadının, kalabalığın Kongre’de, diğer tarafında polislerin silahlı olarak beklediği barikat kurduğu bir kapıyı zorlarken vurulduğu belirtildi.

Polisin açıklamalarına göre olaylarda 52 kişi de gözaltına alındı.

 

2 PATLAYICI DÜZENEK BULUNDU

Olayların ilk saatlerinde haberlere yansıyan ancak resmî olarak doğrulanmamış olan bir önemli haber de polisin açıklamasında teyid edildi.  Hem Cumhuriyetçi Parti hem de Demokrat Parti merkezlerinde (National Committee) boru tipi birer bomba bulundu. Polis aynı zamanda Kongre’de yerlerde bazı molotof kokteyli bulunduğunu bildirdi.  Ayrıca polisin bildirdiğine göre bir soğutucu kutusunda  bir silah da bulundu.

İlgili haber:

https://www.paraanaliz.com/2021/dunya-ekonomisi/flas-flas-kongredeki-toplanti-sonuclandi-biden-resmen-abd-baskani-55597/

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler