Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Putin protestoları bu sefer neden farklı?

Rusya, hafta sonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı on binlerce insanın katıldığı ve 100 kadar şehirde düzenlenen gösterilerle geniş protestolara…

Putin protestoları bu sefer neden farklı?

Rusya, hafta sonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı on binlerce insanın katıldığı ve 100 kadar şehirde düzenlenen gösterilerle geniş protestolara sahne oldu.

Uzmanlar, esas olarak tutuklanan muhalefet lideri Alexei Navalny’yi desteklemek ve aynı zamanda Rusya’daki yolsuzluk ve adaletsizliklere kızan halkı çeken protestoların, öncekilerden daha önemli olabileceğini söylüyorlar.

Bluebay Asset Management’ta kıdemli stratejist olan Timothy Ash Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Kremlin’in bu (protestoların) nispeten küçük ölçekli olduğu ve daha geniş nüfus tarafından desteklenmediği – dolayısıyla hiçbir yere varmayacağı şeklindeki açıklamasını almak şimdilik herkesin işine geliyor” dedi.

“Nitekim 2011’de, 2015’te Boris Nemtsov’un öldürülmesinin ardından ve 2019’da da benzer protestolar oldu – ki bunlar hiçbir yere gitmedi… Ama bu sefer bir şeyler farklı geliyor,” diye ekledi.

Rusya’da neler olup bittiğini ve bu seferin neden önemli olduğuna anlamak önemli.

Neler oluyor?

Cumartesi günü Rusya genelinde düzenlenen protestoların amacı esas olarak tutuklu muhalefet lideri, önde gelen bir yolsuzlukla mücadeleci ve Putin eleştirmeni Navalny’yi desteklemekti.

Moskova’daki izinsiz mitinge en az 40.000 kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Verisk Maplecroft’ta Avrupa Başkanı ve Baş Rusya analisti Daragh McDowell’ın belirttiği üzere katılımcıların %40’ından fazlası ilk kez protestoculardı ve gösteriler, hükümet karşıtı eylemlerin çok nadir olduğu Sevastopol ve Kemerovo gibi yerler de dahil olmak üzere 100’den fazla şehirde gerçekleşti.

Polisin Rusya’nın başkentinde 2 bin 500’den fazla kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Protestolar neden gerçekleşti?

Navalny’nin gözaltına alınması ve Navalny’nin örgütü tarafından “Putin’in Sarayı” olarak adlandırılan Karadeniz’deki konutuna yönelik soruşturma protestoların arkasındaki ana faktörler.

Navalny, geçen Ağustos ayında sinir gazı zehirlenmesinin ardından tedavi gördüğü Almanya’dan Rusya’ya döndükten hemen sonra 17 Ocak’ta gözaltına alındı. Putin, zehirlenmenin arkasında olmakla suçlandı; Kremlin ise herhangi bir müdahaleyi reddediyor.

Navalny şartlı tahliye ihlalleriyle suçlandı, ancak kendisi Rus devletini ona karşı uydurma suçlamalar oluşturmakla suçluyor.

“Putin’in Sarayı” videosu nedir?

Navalny’nin tutuklanmasından bu yana, ekibinin Putin’in Rusya’nın Karadeniz’de 1.37 milyar dolarlık lüks bir saray inşa ettirdiğini ve  bu sarayın tarihteki en büyük rüşvet olarak Putin’in ortakları tarafından finanse edildiğini iddia ettiği bir video yayınlamasından sonra gerginlikler daha da arttı.

Reuters’in haberine göre Putin, Pazartesi günü sarayın kendisine veya ailesine ait olmadığını söyleyerek iddiaları yalanladı. Ayrıca filmin bir “beyin yıkama” ve “sıkıcı” olduğunu söyledi.

Yine de video, YouTube’da 87 milyondan fazla kez görüntülendi ve Putin’in kitlesel teşhirine karşı iddialar içeriyor ve milyonlarca sıradan Rus’un koronavirüs krizi ve bunun ekonomi üzerindeki etkisiyle mücadele ettiği bir zamanda Rusya’nın güçlü liderini utandırıyor.

Navalny’nin ekibi, videoyu Rusya’ya dönmeden önce kaydettiğini, ancak cumartesi öğleden sonra gözaltına alındıktan hemen sonra protestolara katılmaya çağırmak için yayınladığını söyledi.

Ekibi Youtube’da “Alexei her zaman haklarımız için savaşıyor ve şimdi onun için savaşmalıyız. Vladimir Putin, tüm suçlarına yanıt vermek zorunda ”dedi.

Protestolar neden önemli?

Uzmanlar, protestoların önemli olduğunu ve Kremlin için bir sorun olduğunu söylüyor. Bluebay Asset Management’tan Ash, “Protestolar çok büyük değildi – belki Moskova’da 40bin – ama 50’den fazla şehirde protestolarla çok yaygındı,” dedi.

“Ve yaygın katılımın devlet tarafından muhalefet liderlerinin tutuklanmasından, okullardan ve kolejden atılacakları öğrencilere uyarılara, sosyal medyada ve internette kısıtlamalar gibi verilen gözdağlarına rağmen çok soğuk hava koşullarında gerçekleştiğini unutmayın.

Ash’e göre geçen arabaların korna çaldığını ve  yoldan geçenlerin polis vahşetini eleştirdiğini gösteren sosyal medyada çıkan videolar protestolara desteğin daha geniş olduğunu da anlatıyor.

Sırada ne var?

Verisk Maplecroft’tan McDowell, protestoların yetkililer için bir zorluk teşkil ettiğini belirtti.

“Kalabalık ve polis arasındaki açık çatışma görüntüleri yetkililer için iki ucu keskin kılıç olacak. Bir yandan göstericileri şiddetli holiganlar olarak göstermeyi kolaylaştırıyor, ancak diğer yandan devletin zorlayıcı gücünün Kremlin’in tasvir etmek istediği gibi olmadığını gösteriyor ”dedi.

Protestoların ivmelerini koruyup koruyamayacaklarının yaratacakları etkiyi belirleyecek.  “Muhalefet şimdi hükümet üzerindeki baskıyı sürdürmek için takip mitingleri ve başka protestolar düzenlemeye çalışacak. Başarısız olurlarsa, 23 Ocak protestoları unutulup gidilecek.”

“Bununla birlikte, muhalefet, özellikle daha genç, ilk kez protestocular arasında ivmeyi koruyabilirse, Putin’in iktidarına daha uzun vadeli bir tehdit oluşturacak.”

CNBC

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler