Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

FLAŞ… FLAŞ… Kongre’deki toplantı sonuçlandı… Biden resmen ABD Başkanı

Kongre'de Senato ve Temsilciler Meclisi'nin ortak oturumunda Joe Biden'ın başkanlığını tescilleyecek oy sayısına ulaşıldı.

FLAŞ… FLAŞ… Kongre’deki toplantı sonuçlandı… Biden resmen ABD Başkanı

Türkiye saati açısından dün gece  Trump yanlısı kalabalıklar ABD Kongresi’nin yaklaşık 5 saat işgal etmişti.  Bu olaylardan sonra ABD Senatosu olaylar nedeniyle yarım kalan ve ABD seçilmiş Başkanı Biden’ın başkanlığını onaylayacak toplantıyı yarıda kesmek zorunda kalmıştı.

Ancak olaylardan saatler sonra Kongre sürpriz şekilde toplantıya devam etme kararı aldı. Olayların etkisiyle bazı Cumhuriyetçi senatörler Trump’ı desteklemekten vazgeçerek seçim sonuçlarını onaylamaya karar verdiler.

(Dün geceki olayların ayrıntısı için https://www.paraanaliz.com/2021/dunya-ekonomisi/trump-taraftarlari-abd-kongresini-basti-secimi-onaylayacak-oturum-yarim-kaldi-washingtonda-sokaga-cikma-yasagi-konuldu-amerika-darbe-mi-oluyoru-konusuyor-55564/   )

Senato’da yeniden başlayan toplantıda ilk sınav Arizona seçim sonuçlarına yapılan itirazın değerlendirilmesiydi. Bazı Cumhuriyetçi senatörlerin Kongre baskınına tepki göstererek taraf değiştirince Trump yanlıları bu kritik oylamayı kaybetti. Arizona oylamasında 121 Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi ve  6 cumhuriyetçi senatör Trump’a sadık kaldı. Buna rağmen Temsilciler Meclisinde sonuç 303-121 ve Senato’da oylama sonucu 93-6 olarak ortaya çıktı. Bu Trump için ağır bir yenilgi demekti.

Arizona oylamasından sonra Kongre’nin her iki kanadı ortak toplantıya geçerek diğer eyaletlerdeki seçim sonuçlarını onaylamaya girişti.

Bu değişikliğin sonucu olarak yapılan kritik oylamada ABD Temsilciler Meclisi, Pennsylvania’da seçim sonuçlarına yönelik itirazı reddetti. İtiraz, 282’ye 138 oyla reddedildi. Kongre’de Temsilciler Meclisi ve Senato ortak toplantı yapmaya karar verdi. En sonunda bu toplantı da sonuçlandı.

Bazı Trump yanlısı Kongre üyeleri bir kaç eyaletteki sonuçlara itiraz ederek yeniden Senato2da bir oylama yapılmasına sebep oldularsa da yine ezici bir yenilgi aldılar (Bu kez 92’ye 7).

Kongre’de Senato ve Temsilciler Meclisi’nin ortak oturumu, Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığında devam etti.

Pence, eyaletlerden gelen seçim sonuçlarını okudu ve sonucu ilan etti. TSİ 11.30 sularında sonuç geldi. Kongre’de yapılan ortak oturumda Joe Biden’a eyaletlerden gelen delege oyları 270’i geçti. Joe Biden’ın başkanlığını tescilleyecek oy sayısına ulaşıldı.

Böylelikle Joe Biden’ın artık ABD’nin yeni başkanı olmasının önünde bir engel kalmadı.

TRUMP SONUNDA PES ETTİ

Joe Biden’ın başkanlığını tescil eden oylamada delege oyları arasındaki fark şu şekilde oldu:

Joe Biden: 306

Donald Trump: 232

Kongre’nin tescilinin ardından Donald Trump ilk kez açıklama yaptı. Trump “Seçimin sonucuna tamamen karşı çıkıyor olsam da 20 Ocak’ta sağlıklı bir görev teslimi olacak.” dedi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler