Sosyal Medya

borç krizi

Çin’de büyük temizlik: Firmalar ya güçlenecek ya da iflasa hazırlanacak

Çinli yetkililer, ülkenin sanayi sektörünü güçlendirmek için küresel salgından yararlanarak sorunlu finansman yapısına sahip şirketlerini sıkıştırıyor. Verimsiz firmaların yıllarca hayatta…

Çin’de büyük temizlik: Firmalar ya güçlenecek ya da iflasa hazırlanacak

Çinli yetkililer, ülkenin sanayi sektörünü güçlendirmek için küresel salgından yararlanarak sorunlu finansman yapısına sahip şirketlerini sıkıştırıyor.

Verimsiz firmaların yıllarca hayatta kalmasına izin verdikten sonra, Pekin şimdi onların iflas etmelerine izin veriyor. Tahvil temerrütleri, daha önce devletin zımni garantilerine güvenen yüksek profilli işletmeler de dâhil olmak üzere 2020’de 30 milyar dolara yükseldi. Kredi derecelendirme kuruluşlarının incelemeleri ve cezaları artarken, yerel borsalar geçen yıl en az 16 hisse senedini ana listelerden çıkardılar ki bu rakam 1999’a kadar olan seride en yüksek seviye.

Çin’in merkez bankası finansal koşulları sıkılaştırdıkça bu eğilim 2021’de daha hızlanacak ve bu da hem devlete ait hem de özel firmaların yetersiz nakit akışı ile ayakta kalmasını zorlaştıracak. Ekonomik düzelme ve güçlü bir para birimi, politika yapıcılara, GSMH’nin %277’si gibi rekor bir seviyeye ulaşan finansal sistemdeki borç miktarını azaltmaya odaklanmaları için daha fazla alan sağlıyor.

Macquarie Group Ltd. Çin Ekonomi Başkanı Larry Hu, “İyi olan, Çin’in finansal riskleri kontrol altında tutması, ancak kötü olan şey, sıra dışı bir durumda olmadıkları sürece firmalar kurtarılmayacak. Hükümet para politikasını sıkılaştırmak için sağlam bir ekonomik toparlanmadan en iyi şekilde yararlanmak istiyor. Daha fazla şirketin nakit arama konusunda zorluklarla karşılaştığını görebiliriz” diyor.

Pekin, son aylarda, ülkenin sermaye piyasalarının verimliliğini ve şirketlerinin kalitesini artırmayı amaçlayan daha fazla önlem aldı. Yalnızca Aralık ayında Çin, menkul kıymet sahtekârlığı için verilen maksimum hapis cezasını üçe katlayarak 15 yıla çıkardı, kârsız hisse senetlerinin listeden çıkarma sürecinin kısaltılmasını önerdi ve ülkenin kredi derecelendirme endüstrisinin denetimini iyileştirme sözü verdi. Çin ayrıca, borç yüklü bir sektör olan emlak geliştiricilerine banka kredileri için bir sınır koydu.

Çin sanayide daha da sertleştikçe, finansal piyasalar üzerindeki kontrolünün gevşemesi, devlet yerine yatırımcıların kötü yönetilen şirketleri cezalandırmasına ve büyümeyi ödüllendirmesine izin verecek. China Inc.’in para toplamak için ABD pazarlarına güvenmesi konusundaki endişeler, kısmen bu eyleme ve Komünist Partinin iç talebi güçlendirmeye öncelik veren “ikili dolaşım” ekonomik stratejisine neden olmuş olabilir.

Çin Halk Bankası’nın önümüzdeki aylarda faiz oranlarını artırması pek olası olmasa da, defalarca ucuz kredi arzını azaltacağının sinyallerini verdi. Zamanlama mantıklı; hızlı ihracat büyümesi merkez bankasına koronavirüs salgını sırasında uygulanan teşvik tedbirlerini azaltma olanağı verdi.

Ancak en savunmasız şirketler için sonuçlar acımasız olabilir: Pekin’in politikasını normalleştirme taahhüdü, geçen yılın sonunda ani bir kurumsal temerrüt dalgasının arkasındaki faktördü ve bu da bankalar arası piyasada kredileri dondurdu. Dünya Bankası ayrıca aşırı politika sıkılaştırmasının küresel ekonomik iyileşmeye zarar verebileceği konusunda uyardı.

Çin’in gelecekteki büyüme motorlarını yüksek kaldıraçlı finansal sistemini istikrarsızlaştırmadan finanse etmek, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin dikkatle kalibre edilmiş yeniden dengelenmesini gerektiriyor. Union Bancaire Privee’nin ekonomisti Carlos Casanova’ya göre, Çin ve şirketleri için bu büyüklükteki bir değişim, ancak finansmanı zayıf ve getirisi düşük olanların iflas etmesine izin verilirse başarılı olabilir.

Casanova Aralık ayındaki bir notta, “Yetkililer, büyümeyi dengelemek ve ekonomik kırılganlıkları azaltmak arasında ince bir ip üzerinde yürümeye devam edecekler. Çin’in borç yeniden yapılandırma kumarının beklendiği gibi çıkması için, mali reformların hızının artması gerekiyor” dedi.

Bloomberg

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler