Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Alman iş ortamı pandemi yasakları arttıkça bozuluyor

Alman şirketlerinin ekonomik toparlanmadaki iyimserliği, yurtiçi ve yurtdışındaki uzun süreli kilitlenmelerin faaliyeti frenlemesiyle bozuluyor. Genel gidişata ait duyarlılığı gösteren Alman…

Alman iş ortamı pandemi yasakları arttıkça bozuluyor

Alman şirketlerinin ekonomik toparlanmadaki iyimserliği, yurtiçi ve yurtdışındaki uzun süreli kilitlenmelerin faaliyeti frenlemesiyle bozuluyor.

Genel gidişata ait duyarlılığı gösteren Alman Ifo Enstitüsü’nün iş ortamı endeksi Ocak ayında 90,1’e geriledi. Yeni, daha bulaşıcı koronavirüs gerginliklerinin ekonomi üzerindeki etkisine ilişkin belirsizliğin ortasında, önümüzdeki altı aya ilişkin beklentiler de azaldı.

Ifo Başkanı Clemens Fuest, “İkinci koronavirüs dalgası, Alman ekonomisindeki toparlanmayı şimdilik durdurdu” dedi.

Almanya, en azından Şubat ortasına kadar – bazıları Kasım ayının başından bu yana yürürlükte olan – sıkı kapatma kısıtlamalarını uzattı ve bu da ekonominin ilk çeyrekte küçüleceğine dair endişeleri artırdı. Restoranlar, barlar ve çok önemli olmayan işletmeler en çok zorluğu çekerken, üreticiler de giderek daha fazla etkileniyor.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan satın alma yöneticileriyle yapılan bir anket, sınırlı yük kapasitesi ve virüs kısıtlamaları nedeniyle konteyner yetersizliğinden teslimat sürelerinin ve girdi maliyetlerinin arttığını gösterdi. Bu, büyük ölçüde dış ticarete dayanan Almanya için tehlikeli bir eğilim.

Şimdiye kadar Almanlar, birçok komşusundan daha iyi durumda. 2020’de Fransa, İtalya ve İspanya’da en az %9 daralma yaşanırken bu Almanya’da %5’te kaldı.

2021 için hem Alman hükümeti hem de merkez bankası % 3 büyüme bekliyor. Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, son kısıtlamaların ekonomik toparlanmayı yalnızca kesintiye uğratacağını savunuyor.

Bloomberg

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler