Sosyal Medya

Döviz

Investing: Dolar/TL kuru 7,40 altında satıcılı fiyatlanmaya devam ediyor, reformlar, BÜ protestoları takip ediliyor

Dolar/TL’de gerileme umduğumuzdan yavaş gerçekleşirken, Başkan Erdoğan’ın açıklamakta gecikdiği reformlar kadar, Lütfi Elvan’ın artık enflasyonla mücadelede Maliye Politikası’nın öne çıkacağına dair açıklamaları da dikkat çekti....

Investing:  Dolar/TL kuru 7,40 altında satıcılı fiyatlanmaya devam ediyor, reformlar, BÜ protestoları takip ediliyor

ÖNEMLİ NOT:  Manşet ParaAnaliz’in görüşünü yansıtır

 

Haftaya 7,44 seviyesinden düşüşle başlayan USD/TRY kuru, bugün 7,34 seviyesine doğru düşüşüne devam ediyor. Bu hafta salgın nedeniyle alınan yeni tedbirler ve Georgia seçimleri nedeniyle endekslerde düşüş yaşanırken dün gelişen ülke paraları da dolar karşısında bir miktar geriledi, ancak TL pozitif ayrıştı. Bugün ise dolar göstergesinin 89,0 tabanına doğru gerilemesi ile tüm gelişen ülke paralarında yükseliş yaşanıyor. TL varlıklar da son 3 haftalık olumlu seyrini 4. hafta ortasında da koruyor. Günün ilk yarısında USD/TRY 7,35 ve EUR/TRY 9,08 seviyesinden işlem görüyor.

 

Yurt içinde önemli ekonomik veri akışının olmadığı bugün Euro Bölgesi’nden PMI ve ABD’den ADP özel sektör işsizlik başvuruları açıklanacak. TSİ 22.00 da ise Aralık ayı FOMC toplantı tutanakları açıklanacak.

 

Dolar Endeksi dün Wall Street’te ara verdiği gerilemesini bu sabah Asya’da da sürdürdü.  Georgia Senato seçimleri yatırımcılar arasında “önemli,” olarak algılanıyor, fakat hangi partinin kazanmasının riskli varlıklara nasıl etki yapacağı konusunda konsensus yok.  Euro da bugün düşük  hizmetler PMI rapor edilmesi sonrası gevşedi.  TL başta, Gelişmekte Olan Ülke FX yükselişini sürdürüyor.

Dolar/TL’de gerileme umduğumuzdan yavaş gerçekleşirken, Başkan Erdoğan’ın açıklamakta gecikdiği reformlar kadar, Lütfi Elvan’ın artık enflasyonla mücadelede Maliye Politikası’nın öne çıkacağına dair açıklamaları da dikkat çekti. Bu açıklama TCMB parasal sıkılaştırmaya son verdi anlamına gelebilir.

 

BloombergHT’de yer alan bir habere göre, İsviçreli banka UBS, dolar/TL kurunda 2021’in ikinci çeyreği sonunda 7.00 seviyesine kadar çekilme bekliyor. Sonrasında ise kurumun beklentisi kurda yükseliş yaşanacağı yönünde. Bankanın dolar/TL’de çeyrek sonu tahminleri birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekler için sırasıyla 7.10, 7.00, 7.30 ve 7.60 oldu.

 

Dolar/TL’nin 7.00 seviyesine gerilemesi ile TCMB döviz alımlarına başlayabilir.

 

2021’in En Kötü Yatırımı! Atilla Yeşilada | EkonomiTubeTV

 

YOLUNUZ YOL DEĞİL ! BITCOIN !

 

QNB Finansbank: SWAP kanalıyla Türkiye’ye ne kadar fon girdi?

 

ABD doları son iki yılın en düşük seviyelerine geriledi

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler