Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

İnfo Yatırım’dan hisse önerileri…

2020 yılı arkasında tarihe geçecek bir pandemi ve ekonomik durgunluk bıraksa da yılın son aylarında gelen başarılı aşı haberleri 2021 beklentilerini yeniden toparladı ve bir çok sektör için karanın göründüğüne işaret etti.
Ekonomi yönetimindeki değişim sonrası sermaye akımlarının olumlu etkilemesini beklediğimiz Garanti Bankası ve Akbank hisselerini öneriler listemizde tutmaya devam ediyoruz...

İnfo Yatırım’dan hisse önerileri…

KaraGöründü!

2020 yılı arkasında tarihe geçecek bir pandemi ve ekonomik durgunluk bıraksa da yılın son aylarında gelen başarılı aşı haberleri 2021 beklentilerini yeniden toparladı ve bir çok sektör için karanın göründüğüne işaret etti. 2021 küresel likidite bolluğu ve şirket karlarındaki artış beklentileriyle hisse senetleri için iyi bir yıl olacak gibi duruyor. Yurt içinde ise yüksek faizler ve enflasyonla mücadele 2021 ilk yarısının ana hikayesi olacak gibi görünüyor.

Ekonomi yönetimindeki değişim sonrası sermaye akımlarının olumlu etkilemesini beklediğimiz Garanti Bankası ve Akbank hisselerini öneriler listemizde tutmaya devam ediyoruz. Döviz pozisyonları dolayısıyla zayıf bir üçüncü çeyrek karlılığı getiren Türk Telekom hisseleri de kurlardaki öngörülebilirliğin artmasıyla en beğendiklerimiz arasında kalmaya devam edecek. Faizlerdeki yükselişe hassasiyeti dolayısıyla Tofaş’ı model portföyden çıkarırken, aşı tarafındaki olumlu gelişmeler ile birlikte Tüpraş’ı en beğendiklerimiz arasına alıyoruz. Tarım ve petrokimya alanındaki yatırımları, güçlü net nakit pozisyonu ve pandemi sonrası çabuk toparlanmasını beklediğimiz taahhütçülük işlerinin etkisiyle Tekfen Holding’i de en beğendiklerimiz arasında tutuyoruz. Küresel toparlanma ve aşılanma ile petrokimya ürünlerine talebin artması ve marjların yeniden toparlanması sebebiyle Petkim’i öneriler listemize alıyoruz. Birleşme sonrasındaki pozitif etkiler, üçüncü çeyrek itibariyle iyileşen talep koşulları ile birlikte Şişe Cam favorilerimiz arasında kalıyor. Enerji fiyatlarındaki yüksek seyir, kur tarafındaki açığın azaltılması ve önümüzdeki döneme ilişkin
olumlu kur beklentileri Alarko Holding’in karlılığı için olumlu katalizörler olarak ortaya çıkıyor. Yatırımcı sayısına paralel olarak Borsa İstanbul’un yüksek seyreden işlem hacimleri İş Yatırım’ın kar beklentilerini her geçen gün yukarı çekmeye devam ediyor. Beyaz eşya sektöründe güçlü iç talebe, üçüncü çeyrek itibariyle ihracatın eklenmesi, kapasite kullanımında son çeyrek daha yüksek beklentilerimizin olması ve yüksek EURUSD paritesinin pozitif etkileri dolayısıyla Vestel Elektronik de en beğendiklerimiz arasında kalıyor.

Akbank

Aktif rasyo düzenlemesinden en fazla negatif etki gören bankalardan biri olan Akbank, rasyonun kaldırılmasından da olumlu etkilenenler arasında olacak. Her ne kadar yükselen faizler kredi büyümesin yavaşlatmış olsa da değer kazanan Türk Lirası sermaye yeterlilik rasyolarını yüksek tutmaya yardımcı oluyor. Ücret ve komisyon gelirleri Covid19 öncesi seviyelere yaklaşmış durumda ve bu karlılığı olumlu etkilemeye devam ediyor. Üçüncü çeyrek sonunda %5,8 seviyesinde bulunan takipteki krediler oranının kredi ötelemeleri ve sınıflandırma düzenlemeleri sebebiyle son çeyrekte artış göstermesini ancak %6 seviyesinde kalmasını bekliyoruz. (2019 yıl sonu: %6,6)

Akbank yüksek karşılık politikası ile aktif kalitesini yüksek tutmaya devam ediyor. Hem İnşaat, perakende ticaret ve enerji sektörlerindeki 2. aşama kredilere ayrılan yüksek karşılıklar hem de Türk Telekom kredileri için ayrılan karşılıklar bankayı korunaklı kılıyor. 2021 ve 2022 yıllarında karşılıkların normalleşmesiyle birlikte yeniden yüksek özsermaye karlılıklarının mümkün olduğunu düşünüyoruz. Akbank’ın 2021 yılında 8.600 mn TL net kâr elde etmesini bekliyoruz.

LYY Telekomünikasyon aracılığıyla Türk Telekom’un %19,5’ine ortak olan Akbank olası satıştan en fazla olumlu etkilenen banka olarak dikkat çekiyor.

2021 kâr beklentimize göre 4,25 F/K ve 0,53 PD/DD oranıyla işlem gören Akbank hisselerini %31 yükseliş potansiyeli ve 12 ay vadeli 9,21 hedef fiyat ile öneri listemizde tutuyoruz.

Garanti BBVA

Son yıllarda bankanın toplam krediler içindeki payı düşse de yüksek vadesiz mevduat portföyü ve çeşitlendirilmiş fonlama yapısı sayesinde net faiz marjı konusunda Garanti Bankası önden gitmeye devam ediyor. Bu vadesiz mevduat portföyü faizlerdeki yükselişin banka karlılığı üzerindeki negatif etkisini de kısıtlı tutuyor.

Karşılıklar konusunda Garanti Bankası rakiplerinden çok daha muhafazakar davranıyor ve negatif koşullara karşı korunaklı bir yapıda bulunuyor. Bu cömert provizyon politikasına ve 7.7x’lik düşük kaldıraç kullanımına rağmen bankanın özsermaye karlılığı rakiplerinin üzerinde bulunuyor. 2021 yılı itibariyle normalleşen karşılıklarla birlikte bu oranın %15’leri aşmasını mümkün görüyoruz. Üçüncü çeyrek sonunda %5,9 seviyesinde bulunan takipteki kredi oranının 2019 yılındaki zirvesinden uzaklaşmaya devam etmesini bekliyoruz. (2019 yıl sonu: %6,8)

Garanti Bankası’nın 2021 yılında 9.700 mn TL net kâr elde etmesini bekliyoruz. 2020’nin son 2 ayında hızlanan sermaye girişlerinin 2021 yılında da Garanti Bankası hisseleri üzerinde olumlu etki göstermesini bekliyoruz.

Türk Telekom’a ilişkin olası satış haberleri de Garanti BBVA hisseleri üzerinde pozitif etki yaratabilir. LYY aracılığıyla Garanti BBVA Türk Telekom hisselerinin %12,2’sine sahip.

2021 kâr beklentimize göre 4,4 F/K ve 0,59 PD/DD oranıyla işlem gören Garanti BBVA hisselerini %29 yükseliş potansiyeli ve 13,03 hedef fiyat ile öneriler listemizde tutuyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İnfo Yatırım

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler