Sosyal Medya

ANALİZ: Enflasyonda sene sonunda %10’un altı zor

3 Nisan 2020

Türkiye, hiç kuşkusuz, koronavirüs ile ilgili küresel ekonomik şoktan payını almakta.

İş yerlerinin kapanması, hanehalkının önemli kısımın evlerine kapanması, turizm sektörü gibi önemli gelir kaynağı olan bir sektörün belki de koca bir yılı kaybedebilme olasılığı, artan ve artacak işsizlik virüsün ülke geneline yayılmasıyla birlikte yoğunlaştıkça, üretim bir darbe alıyor ve talep de çoğunlukla hanelerin temel ihtiyaçlarına odaklanıyor.

Gelişmekte olan piyasalardan eşi görülmemiş dış fon kaçışının gerçekleşmekte oluşu ile Türk lirasının hızla değer kaybetmesi de Türkiye ekonomisi üzerindeki baskılara katkıda bulunuyor.

Yılın ilk çeyreğine ilişkin enflasyon detayları, çekirdek enflasyondaki kalıcı yükselişin bir sonucu olarak Türkiye’de istikrarlı bir enflasyon sertliğine işaret etmekle birlikte, yeni oluşan baskılar özellikle 2Ç20’de enflasyon cephesine etki etmeye başlayacak. Geçtiğimiz yıl içinde 2018 kur şokunu aşabilmek için yapılan kamu harcamaları, faiz indirimleri ekonomide son çeyrekte %6 büyüme yaratmış olsa da, enflasyonist baskılar da talebin hareketlenmesiyle yerine dönmüştü. 2020’nin ilk çeyreğine bu dinamiklerle başlandığını veri detaylarından görmek mümkün.

Fakat bilindiği üzere, 2020 mart ayı itibarıyla dünya değişti.

Petrol fiyatındaki hızlı düşüşün yardımı, Türk lirasının değerindeki hızlı düşüşle birlikte maliyet tarafında keskin bir artış yaşanmasını kısıtlayacak.

Diğer yandan, yakında iç talepteki daralmanın ithalat artışını negatife döndürmesi ile birlikte, liranın değer kaybından ortaya çıkan arz yönlü enflasyon baskılarının enflasyona geçiş hızı da önemli ölçüde kesilecek.

Fakat, bir de tabi, üretim kesintileri beraberinde bazı sektörlerde arzın düşmesi, fiyatları yukarı çeken bir faktör olarak çalışacak. Şimdiden, bir dizi malda bazı olağanüstü fiyat ayarlamaları ile sonuçlandı bile.

İleriye dönük bir bakış açısıyla, Türkiye’nin enflasyon seyrini etkileyecek karmaşık ve çok katmanlı güçler mevcut.

Talep ve ekonomideki genel ani daralma kur geçişkenliği temelinde oluşan enflasyonist baskıları sınırlarken, merkez bankasının likidite sorunlarıyla başa çıkmak için para tabanını genişletme çabaları ile birlikte zayıf lira ve arz yönlü problemler enflasyonist güçler yaratacak.

Sonuç olarak, Türkiye’nin TÜFE enflasyonunun yıl sonunda % 10-11 civarında seyretmesi beklenebilir.  Dolar/TL’nin de 7,00’nin altında beklenmesi gerçekçi görünmüyor.

Tabi koronavirüs bağlantılı ekonomik değişimlerin hızı göz önüne alındığında, bu tahmin de güncellemeye tabi olabilir.

GA.

@guldematabay

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları