Sosyal Medya

Yatırım Fonları Dikkat Çekiyor…

28 Haziran 2020

Yatırım fonları, ekonomi bilgisi az ve zamanı kısıtlı olan halkın tasarruflarını bir havuz sistemi ile toplayıp profesyonelce yöneten yatırım araçlarıdır. Finansal okuryazarlık seviyesi düşük ülkelerin rağbet göstermesi gereken yatırım fonları ülkemizde pek bilinmiyor. Lakin döviz ve altına dair vergi düzenlemeleri ve faizin enflasyonun altında kalması ile özellikle bireysel yatırımcı ne yapacağını bilmemesi yatırım fonlarını gündeme getirdi. Peki nedir bu yatırım fonu? Nasıl takip edilir? Nasıl seçilir?

Öncelikle yatırım fonlarının içinde genellikle birden fazla yatırım aracı bulunuyor. Yani sizin yerinize piyasayı takip edip belirli oranlarda strateji geliştiren portföy yönetim şirketleri tarafından yönlendiriliyor. Normal şartlarda bunu yatırım danışmanlığı ücreti vererek satın alabilirsiniz.

Türkiye’de bireysel emeklilik fonlarının dışında sadece menkul kıymet yatırım fonları bile 288 tane. Bunları tek tek ayıklamak, stratejilerini belirlemek ve yatırımcının kendine uygun fonu bulması çok zor. Bunun için çok faydalı platformlar mevcut. Bunların başında fonbul.com platformu geliyor. Bu platformda fonların içinde bulunan yatırım araçları, yüzdesel dağılımlar, risk dereceleri, çeşitli vadelere göre getirileri ve kıyaslamalarına birkaç tıkla ulaşabiliyorsunuz.

Size bazı bilgiler derledim. Şimdi onları göstereyim.
Ülkemizde yatırım fonlarının büyüklüğü yani portföy değeri 108 milyar TL’ye kadar yükseldi. Peki bu büyüklük içerisinde fon çeşitlerinin dağılımına baktığımızda Türk yatırımcının en çok tercih ettiği yatırım fonlarının %38 ile para piyasası fonları olduğunu görüyoruz. Ardından %30 ile borçlanma araçları fonu geliyor. Buradan Türk yatırımcı profilinin düşük risk düşük getiri ile ortaya yakın risk ve ortaya yakın getiriye yatkın olduğunu görebiliriz. Para piyasası fonlarının genellikle enflasyonun altında ve enflasyon civarında getiri sağladığını düşünürsek yatırımcıların çoğunun birikimlerini kısa vadede değerlendirdiğini ve anaparayı kaybetme korkusu taşıdıkları görülüyor.
Yatırım fonlarının büyük dağılımı

Diğer yandan aslında uzun vadede en rasyonel yatırım fonu seçimi olan kıymetli maden ve hisse fonlarının toplam büyüklük içindeki payının %10’da kaldığı dikkat çekiyor. Yüksek risk içeren bu fonların uzun vadede düzenli fon alımı ile diğer yatırım fonlarına göre daha fazla getiri sağladığı göz önüne alınırsa yatırımcının fonlar hakkındaki bilgisinin artması gerektiği ortaya çıkıyor. Aşağıdaki 5 yıllık, 3 yıllık ve yılbaşından beri grafikleri ile bu durum ortaya çıkıyor. Uzun vadede tüm yatırım fonları enflasyonun üzerinde getiri sağlarken en yüksek getiriyi kıymetli maden fonları sağlamıştır.

Menkul kıymet yatırım fonlarında yatırımcı sayısına bakacak olursak; Haziran 2020 itibari ile 3 milyon 725 bin yatırımcıya ulaştığını görüyoruz. Bu yatırımcıların 1 milyon 660 bini para piyasası fonlarına yatırım yaparken, 1 milyon 260 bini borçlanma araçlarına yatırım yapıyor. Hisse fonlarına ise sadece 88 bin yatırımcı yatırım yaparken kıymetli maden fonlarına sadece 66 bin kişi yatırım yapıyor.

Yatırım fonlarının ve diğer yatırım araçlarının öğrenilebilmesi için temel seviyede finansal okuryazarlık bilgisinin ülke genelinde artması gerekmektedir. Basit bir anlatım ile yazılan kitaplar ile çok sayıda kitleye ulaşmak mümkün. İşte bu nedenle “Herkese Göre Finans” kitabını yazdım. Sadece 128 sayfada finansın en temel unsurlarını öğrenebilirsiniz.

 

 

Yöneticiler İçin Temel Kurumsal Finans – Doç. Dr. AYSEL GÜNDOĞDU – 4 Haftalık Online Ders Paketi

 

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları