Sosyal Medya

Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Tutulma’

24 Aralık 2020

Bir ülke düşünün ki, o ülkede ekonomiyi anlatan basın yayın organları bütün gün para piyasalarından bahsetsin. Ve yine o ülkede sadece günlük yaşansın. Taraftarlık kisvesi altında neyin inip, neyin çıktığına bakanlar, anlatılan gelişmelerle ve olasılıklarla, yaklaşan tehlike ya da fırsatlarla ilgilenmek yerine, kayıp kazanç tartışması yapsın.

Bir kitabı hiç okumayanlarla, okuyup anlatmaya çalışanların, o kitabın içeriği ve sonuçlarıyla ilgili mücadele zemini haline dönüştü ülkede ekonomi. Rantiyenin şekli değişti. Bir tarafta iktidarı arkasına alarak vurgun yapanlar, öte tarafta günlük kazanç peşinde koşanlar.

Gariptir her ikisi de geçinmeye çalışan milyonlarca insanın üzerinde tepiniyor ve orada yaşananlar onları ilgilendirmiyor. Döviz, altın ya da borsa üzerinden bir ülkede ekonomi savunuculuğuna soyunulduysa ve orada sorunlar yokmuş gibi davranılıyorsa bunun tek bir açıklaması olabilir.

O ülke bir rantiye çöplüğüne ve büyük bir kumarhaneye dönüşmüş demektir. Daha kötüsü bu sistemin kurbanı da, bir mülkünü satmış ya da eline üç kuruş para geçmiş ve tasarruf yapmaya çalışan insanlar…

Onları paniğe sürükleyip, ani hareket yapmalarını sağlayarak, uzun vadeli birikim yapması gereken insanların elinde avucundakileri almaya niyetleniyorlar. En çok da coşku verip, o panik haliyle bu insanların isyan etmesine neden oluyorlar.

Sonra çıkıp bir şey anlatmaya çalışıyorsunuz. Asgari ücretten, bankaların verdikleri kredileri geri alamama riskinden söz ediyorsunuz, dolar kıtlığının yaratacağı felaketi dile getiriyorsunuz ‘ama dolar düştü’ diyorlar.

Türk reel sektörünün büyük bir dönüşüm ihtiyacı olduğundan bahsediyorsunuz, mevcut koşullarda yurtiçi ve yurtdışı riskler nedeniyle üreticinin sıkıntıda olduğunu gözler önüne seriyorsunuz, bir kaç sektörü örnek gösterip sorun yokmuş gibi davranıyorlar.

Elbette biz bu hastalığı yıllarca salt inşaat sektörü odaklı bir büyüme anlayışı nedeniyle yaşadık ve bugün geldiğimiz noktada yaşadıklarımız, feda ettiğimiz sektörlerin bize faturasıdır.

Firmaların büyük bir borç yükü altında olduğunu ve finansman zorluğu yaşadığını dile getiriyorsunuz, bilançosu bu kadar bozulmuş bir özel sektör üzerine kafa yormak yerine, bilançolarla yükselmesi ya da düşmesi gereken bir borsanın nasıl oluyor da değer kazandığını sorgulamayan kafalar, bunu sağlıklı ekonominin bir göstergesi olarak örneklendiriyorlar.

Ülkede milyonlarca insan işsizlikten kıvranıyor, mevcut işlerini kaybediyor, yeni mezunlara iş alanı açılamıyor, işsizler iş aramaktan umudunu yitirdiği için yok sayılıyor ya da ücretsiz izne gönderilerek açlığa mahkum ediliyor; işsizken kendisinden bir de sağlık sigorta primi isteniyor; ama ülkede işsizlik rakamı düşüyor.

Alım gücü her geçen gün erirken, çarşı pazar fiyatlarına, gelirini kaybeden de kaybetmeyen de yetişemezken, asgari ücreti açlık sınırı üzerinden tartışmak da, verilecek rakamı reel sektörün ödeme şansının olmadığı da dile getirilmiyor.

Ama açıp ekonomi kanallarını izlediğinizde gündem inenler ve çıkanlar… Kanalı değiştirseniz de astroloji konuşuyorlar. Ay mı tutulacakmış, güneş mi tutulacakmış, bunlar ekonomiye nasıl etki edermiş?

Ortada tutulan bir şey olduğu kesin. Ama o ne ay, ne güneş. Yüzde yüz seviyede akıl tutulması akıl.

cetinunsalan@yahoo.com

 


İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Bütçeden tarıma aslan payı'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Bütçeden tarıma aslan payı’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Ekonomide esnaf dengesi'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Ekonomide esnaf dengesi’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Kuru ekmeği reva görmek'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Kuru ekmeği reva görmek’

@cetinunsalantv

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları