Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Ziraat ve Halkbank’tan sonra Varlık Fonu Vakıfbank’ta da hissedar oluyor

Türkiye Varlık Fonu üç kamu bankasının çekirdek sermayelerinin 21 milyar lira artırılması için çalışmalarına başladı. Bu sermaye artırımıyla Varlık Fonu Vakıfbank’ta da hissedar olacak. Söz konusu işlemin finansmanı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ikrazen ihraç edilen devlet iç borçlanma senetlerinin piyasa rayicinden bankalara satışından elde edilecek nakitle karşılanacak.

Ziraat ve Halkbank’tan sonra Varlık Fonu Vakıfbank’ta da hissedar oluyor

Ziraat Bankası’nın tamamına ve Halk Bankası’nın çoğunluk hissesine sahip olan Türkiye Varlık Fonu (TVF), Vakıfbank’ta da hissedar oluyor.

Türkiye Varlık Fonu (TVF), Ziraat, Halk ve Vakıfbank’ın sermaye yapılarının güçlendirilmesi ve yeterliliklerinin desteklenmesi için çekirdek sermayelerinin 21 milyar lira artırılması için gerekli çalışmaları başlattığını duyurdu. Bu işlemle ayrıca Varlık Fonu Vakıfbank’ta da hissedar konumuna gelecek.

TVF’nin Vakıfbank’ta da hissedar olacağı bu işlemle birlikte ‘üç banka arasındaki koordinasyon ve sinerjinin daha da güçleneceği’ kaydedildi.

TVF’den yapılan açılamada şu ifadeler kullanıldı:

”Türkiye Varlık Fonu (TVF) olarak Nisan 2019’da yaptığımız açıklamada, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde ve TVF’nin finansal piyasalarda istikrar ve derinliği destekleme misyonu doğrultusunda kamu bankalarına toplam 3,7 milyar Euro ilave ana sermaye desteği sağlanması konusunda üstlendiğimiz görevi duyurmuştuk.

Yine aynı misyon doğrultusunda T.C. Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Halk Bankası AŞ ve Türkiye Vakıflar Bankası TAO’nun sermaye yapılarının güçlendirilmesi ve yeterliliklerinin desteklenmesi amacıyla çekirdek sermayelerinin toplam 21 milyar TL artırılması için gerekli çalışmaları başlatmış bulunmaktayız.

Hali hazırda T.C. Ziraat Bankası AŞ’nin tamamı, Türkiye Halk Bankası AŞ’nin ise çoğunluk hissesi TVF bünyesinde bulunmaktadır. TVF’nin Vakıfbank’ta da hissedar olacağı bu işlemle birlikte üç banka arasındaki koordinasyon ve sinerji daha da güçlenmiş olacaktır. Söz konusu sermaye desteği ile finansal ve ekonomik istikrarın sağlanmasında kritik rol üstlenen kamu bankalarının COVID-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkileri ve buna bağlı küresel piyasadaki dalgalanmalara karşı daha güçlü hale gelmeleriyle önümüzdeki dönem büyüme stratejilerini sürdürmeleri amaçlanmaktadır.

Söz konusu işlemin finansmanı, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ikrazen ihraç edilen devlet iç borçlanma senetlerinin piyasa rayicinden bankalara satışından elde edilecek nakitle karşılanacaktır. İşlemlere ilişkin detaylar Türkiye Halk Bankası AŞ ve Türkiye Vakıflar Bankası TAO’nun yaptığı Özel Durum Açıklamaları’nda yer almaktadır.

TVF olarak süreçle ilgili gelişmeleri kamuoyuna duyurmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler