Sosyal Medya

Finans

Yapı Kredi Bankası Döviz Tevdiat Hesaplarına Sınırlama Getirdi… Diğer Bankalar Takip Edecek mi? (YENİ: YKB’nin Açıklamasıyla)

Reuters Haber Ajansı'nın haberine göre Yapı Kredi Bankası (vadeli) Döviz Tevdiat Hesapları (DTH)'larda 13 Haziran'dan sonra 10 bin dolar/avro veya pounddan aşağı hesapları yenilemeyecek.

Yapı Kredi Bankası Döviz Tevdiat Hesaplarına Sınırlama Getirdi… Diğer Bankalar Takip Edecek mi? (YENİ: YKB’nin Açıklamasıyla)

Aynı habere göre banka 10 bin ila 25 bin arasındaki hesapları da ancak üç ay minimum vade ile kabul edecek.

Reuters haberi bankanın müşterilerine gönderdiği ve kendisi tarafından görüldüğünü belirttiği bir e-postaya dayandırdı.

Haberde görüşüne başvurulan ancak ismi belirtilmeyen bir kaynağın, bankanın aktif rasyosunu kolayca tutturur vaziyette olduğunu, kararın ise kârlılık baskısı nedeniyle alındığı şeklindeki yorumuna da yer verildi.

Şimdi herkesin merak ettiği bu kararın başka bankalar tarafından da taklit edilip edilmeyeceği…

Eğer diğer bankalar da böyle kararlar alacak olursa bir diğer soru daha gündeme gelecek: Küçük tasarruf sahiplerinin döviz tevdiat hesaplarının akıbeti ne olacak? Bu hesaplar efektif döviz alarak yastık altına mı çekilecek yoksa bankalarda TL, veya vadesiz döviz mevduatına mı dönüşecek?

YAPI KREDİ’NİN ÇIKLAMASI

Yapı Kredi Bankası konuyla ilgili çıkan bazı haberlerde kısıtlamanın vadeli vadesiz yüm hesapları kapsadığı izlenimi verecek şekilde yer alması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere, global gelişmelere bağlı olarak, tüm dünyada ve ülkemizde yabancı para cinsinden faiz oranları hızla gerileyerek sıfıra yakın noktaya gelmiş; hatta bazı ülkelerde eksi faiz oranları söz konusu olmuştur. Öte yandan, ülkemizde küçük yatırımcıların birikimleri için TL yatırım araçlarını tercih ettiği
de gözlemlenmektedir.

Tüm bu gelişmeler kapsamında, Bankamızda yabancı para cinsinden vadeli mevduat açılışı için asgari tutar ve vade limitleri* gözden geçirilmiştir. Buna göre, konuyla ilgili müşterilerimize gerekli bilgilendirme de yapılmaktadır.

İlgili uygulama değişikliği, yalnızca belirtilen tutarlar için, yabancı para cinsinden vadeli mevduat hesapları için geçerlidir. Yabancı para cinsinden hesap açmak için, daha önce olduğu gibi, bugün de herhangi bir kısıtlama ya da engel bulunmamaktadır.

* 13 Haziran 2020 tarihinden itibaren, 10.000 USD/EUR tutarın altında vadeli mevduat hesabı
açılmayacak; 10.000 – 25.000 USD/EUR arasındaki tutarlar için de vadeli mevduat hesap açılışları 3 ay ve üstü olacak şekilde yapılacaktır. Bu limitleri karşılamayan vadeli mevduatlar, vade tarihleri geldiğinde yenilenmeyerek, vadesiz hesaba aktarılacaktır.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler