Sosyal Medya

Finans

Türkiye Varlık Fonu 2 Milyarlık Eurobond İçin Yabancı Kuruluşlara Yetki Vermiş

Türkiye Varlık Fonu ilk defa eurobond ile borçlanacak. Daha önce de dövizle borçlanmış olan TVF, o borçlanmada sendikasyon kredisi yöntemini tercih etmişti.

Türkiye Varlık Fonu 2 Milyarlık Eurobond İçin Yabancı Kuruluşlara Yetki Vermiş

Türkiye Varlık Fonu’nun 2 milyar dolarlık bir eurobond ihracı için  bazı yabancı finans kuruluşlarıyla anlaştığı bildiriliyor.

Habere göre bu kuruluşlar HSBC Holdings Plc, Industrial Commercial Bank of China Ltd. and Citigroup Inc.

Haber uluslararası Bloomberg sitesi kaynaklı. Ancak ne Türkiye Varlık Fonu ne de adı geçen finans kuruluşlarınca doğrulanmış değil.

Konu hakkında doğrudan bilgi sahibi ancak ismi açıklanmayan kaynaklara dayanan Bloomberg haberine göre ihracın henüz kesin tarihi belli değil.  Ancak Bloomberg kaynağına göre muhtemelen bu yıl sonundan önce gerçekleşecek.

TVF, geçtiğimiz yıl da s1,1 milyar dolarlık sendikasyon kredisi kullanmıştı. Eğer gerçekleşirse bu Fon’un ilk eurobond ihracı olacak.

Eurobond ihracı ile ilgili bilgiler bu yılın mayıs ayından beri medyaya yansıyordu.

TVF’nun ratingi çöp tahviller (junk bonds) statüsünde; ne var ki COVID salgını nedeniyle küresel merkez bankalarının yaptığı parasal genişlemenin “çöp tahvil” piyasasında yarattığı hareketlenmeden TVF de yararlanabileceğini düşünüyor.

TVF, bu sene Türkcell hisselerinin %26,2’sini ve Borsa İstanbul2un % 102unu satın almıştı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler