Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Türk lirasında “mükemmel fırtına”: Basit bir analiz (Reuters)

Aşağıda, TL üzerindeki baskının neden bu kadar yoğun olduğunu gösteren beş grafik bulunmakta.

Türk lirasında “mükemmel fırtına”: Basit bir analiz (Reuters)

Koronavirüs ekonomilere derin bir durgunluk getiriyor, analistler, merkez bankasının son aylarda serbest kullanılabilir döviz rezervlerinin yaklaşık dörtte birini tükettiğini ve geri ödenecek yüklü dolar cinsinden borçlar veri iken politika tepkisinin ne olabileceğine dair soru işaretleri olduğunu söylüyor.

Aşağıda, TL üzerindeki baskının neden bu kadar yoğun olduğunu gösteren beş grafik bulunmakta.

1 / Yedekler

Türkiye’nin net döviz rezervleri bu yıl 40 milyar dolardan 25 milyar dolara düştü. Çarşamba günü düzenlenen bir konferans görüşmesinde, ülkenin maliye bakanı Berat Albayrak, merkez bankasının FX tamponunun şimdilik yeterli olduğunu söyledi. Yorumları yatırımcıları ikna etme yönünde fazla yardımcı olamadı.

Bazı analistler, mevcut durum devam ederse rezervlerin aylar içinde etkili bir şekilde kullanılabileceğini tahmin ediyorlar. Rezervlerin eritilme hızına bakarak o kadar ileri gidileceğinden şüphe edenler de var.  Perşembe günü Mart ayından bu yana haftalık rezerv rakamlarında ilk defa yukarı hareket izlendi.

Türkiye’nin eriyen finansman kapasitesi

2/ Ekonomik Daralma

Türkiye iki yıldan daha kısa bir süre içinde ikinci resesyonuna gidiyor. Uluslararası Para Fonu ve derecelendirme şirketi S&P Global’e göre, koronavirüsün etkilerinin ekonomide %5 daralma yaratması bekleniyor.  Üstelik, bu yıl gayri safi yurtiçi hasılanın %5’ine ulaşacak şekilde bir bütçe açığı oluşacak tahminlere göre.  Benzer nedenlerle turizm sezonu da kayıp. Olumlu yönde, petrol fiyatlarındaki düşüş, önemli bir enerji ithalatçısı olan ülkeye yardımcı olmalı, ancak liranın sıkıntıları bile bazı faydaları telafi etmeyebilecek seviyede.

Türkiye’nin ekonomik güveni tüm zamanların en düşük seviyesinde

3/ Faiz sorunu

Ülkenin merkez bankası bu yıl da faiz oranlarını düşürmeye devam ediyor, ancak faizler o kadar hızlı düştü ki enflasyonu zar zor telafi ediyor (durgunluk devam ettikçe bu da yavaşlıyor). Mevcut stres seviyeleri göz önüne alındığında, yatırımcıların akıllarına yeterince telafi edilip edilmedikleri sorusu gündeme geliyor.

‘Reel’ faiz

4/ Yüksek borç-az döviz

S&P Global Çarşamba günü, Türkiye ekonomisinde önümüzdeki 12 ay içinde 168 milyar dolara yakın yeniden finanse edilmesi gereken borç ödemeleri olduğunu açıkladı. Bu rakam ülkenin GSYİH’sının %24’üne eşit.

Rekor düşük lira, hükümet ve şirketlerin dolar cinsinden borçlarını geri ödemelerini daha maliyetli hale getiriyor. 168 milyar $’lık kısa vadeli dış borca karşılık brüt döviz rezervlerinin bu rakamın gelişmekte olan ekonomiler içinde en düşük seviye olan yarısına denk gelecek şekilde 85 milyar $ oluşu riskleri artırıyor.

CDS- Risk Primi Türkiye

5 / Politika

İç politikadaki çok sayıda politika meselesi yatırımcıları öfkelendiriyor. Bunlar arasında: Ankara’nın Rus füze sistemini satın almasıyla ABD’de ile artan gerginlikler, Suriye’deki savaş ve Kıbrıs’a yakın göç ve petrol ve doğal gaz hakları konusunda Avrupa’yla oluşan yeni gerilimler bulunuyor.

Döviz piyasasını sıkıştırıp faiz oranlarını düşürme ve lira üzerinde daha fazla kontrol sağlama yönünde siyasi baskı da var. Yatırımcıların bir umutla ABD Federal Rezervi ile dolar takas olasılığı üzerinde tutunmaları da Fed’in politika yapıcılarından birinin Çarşamba günü bu hatların yalnızca “karşılıklı güvenin olduğu ülkelere verildiği” yönündeki açıklamalarıyla sona erdi.

Türk Lirası Zaman Çizelgesi

Reuters

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler