Sosyal Medya

Özlem Derici Şengül:   Normal olmayan zamanlarda normalleşme adımı

23 Ağustos 2020

TCMB faizi sabit tuttu …

TCMB, bir hafta vadeli repo faizini %8,25’te sabit tutma kararı alırken, gecelik borç verme faiz oranını %9,75 ve geç likidite penceresini (GLP) %11,25’te sabit bıraktı. TCMB, ortalama fonlama maliyetini yukarı çekerek para politikasını sıkılaştırmaya çalıştığı için beklentimiz koridorun üst bandı ve GLP’de 100 baz puanlık artış yönündeydi. Bu beklentimizin arkasında yatan neden ise henüz döviz kurunda finansal istikrara işaret eden bir volatilite kaybı görmediğimiz için TCMB’nin koridorun üst tarafında daha fazla alana ihtiyacı olduğunu düşünmemiz.

Şu anda politika faizinden likidite sağlamadığı için TCMB’nin haftalık repo faizini %8,25’te sabit bırakması çok bir anlam ifade etmiyor. Öte yandan TCMB şu an efektif bir şekilde kullandığı faiz koridorunun üst sınırına (yani gecelik borç verme) veya GLP’ye dair de bir atıfta bulunulmadı.

 

Kararın arkasındaki neden…

Banka, birim maliyetlerin yükseldiğini ve kur ile kredi koşullarının dezenflasyonist etkileri baskıladığını kabul ederken hizmet fiyatlarında artışın hız kestiğine dair vurgusunu da açıklamadan çıkarmış. Ancak öte yandan krediyle ilgili tedbirler aşamalı olarak kaldırıldığında ithalattaki artışın da azalacağını ayrıca son dönemde pandemiyle ilgili kısıtlamalar nedeniyle ortaya çıkan arz yönlü baskıların da aşamalı olarak ortadan kalkacağını öngörüyor. Buna bağlı olarak politika faizini sabit tutmaya karar veren Banka pandemiye özgü finansal tedbirlerin normalleşmesi ve likidite yönetiminde son zamanlarda atılan sıkılaştırıcı adımların makro finansal istikrarı destekleyeceğini ve likidite tedbirlerine devam edileceğini açıkladı.

Pandemiyle ilgili önlemlerin aşamalı olarak ortadan kalkması konusunda şüphelerimiz olduğu için pandeminin etkisinin ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturmaya devam edebileceğini düşünüyor, sermaye çıkışlarının devam etmesi ve döviz arzı kaynaklarının sınırlı olması nedeniyle likidite önlemlerinin etkinliğinin de sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz.

Ayrıca piyasa reaksiyonu da beklentilerin karşılanmadığını ortaya koymuş durumda. Piyasada karar öncesi 7,30’un altında seyreden USD/TL kuru karar sonrası 7,35’in üzerine çıkarken, 2 yıllık gösterge faiz oranı %13.23’ten %13,33’e yükseldi.

 

TCMB’den munzam artışı…

 

TCMB, ayrı bir hamle olarak, reel kredi büyüme koşullarını yerine getiren bankaların YP munzam karşılıklarını kıymetli maden mevduat hesapları için 700 baz puan, diğer tüm YP yükümlülükler için tüm vade dilimlerinde 200 baz puan arttırdı. Ayrıca bu bankalar için TL munzam karşılıkları 6 aya kadar olan tüm mevduat / katılım fonu yükümlülükleri ve 1 yıla kadar vadeli diğer yükümlülükler için 200 baz puan, 3 yıla kadar olan diğer yükümlülükler için 150 baz puan artırıldı.

Sonuç olarak, piyasadan 17.0 milyar TL ve 8,5 milyar ABD doları döviz ve altın likiditesinin çekilmesi bekleniyor. Tüm yükümlülük türlerinde ve vade dilimlerinde YP munzam karşılıklarında 300 baz puan artış getiren ve 18 Temmuz 2020 tarihinde yapılan revizyonla birlikte 17 Mart 2020’den itibaren yapılan munzam indirimleri ile sağlanan döviz likiditesinin 17.7 milyar doları geri çekilmiş olacak. Kararın döviz kuru üzerindeki etkisi, döviz likiditesinin yanı sıra TL likiditesi de azaldığından sınırlı olacaktır. Munzam değişiklikleri, 4 Eylül 2020’de başlayan tesis döneminde başlayacak ve 21 Ağustos 2020 hesaplama tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

 

Özlem Derici Şengül

Spinn Consulting Founding Partner

 

 

Merkez sıkılaştırmayı swap piyasasına da taşıdı

 

Yenileme – Fitch, not görünümünü negatife çevirmesinin gerekçeleri açıkladı

 

Tüketici güveni yüzde 2,2 azaldı…

 

Tuğrul Belli:  Fazla hızlı gidince benzin de çabuk bitti!

@ozlemderici

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları