Sosyal Medya

Özlem Derici Şengül: “İndirim döngüsünün sonu”

26 Haziran 2020

TCMB faizi sabit tuttu …

TCMB dün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısının ardından politika faizi olan haftalık repo faizini %8.25’te sabit tutma kararı aldı. Bizim beklentimiz ve piyasa beklentisi 25 baz puanlık indirim yönündeydi. Bu beklentinin ardında yatan neden ise TCMB’nin büyümeyi desteklemeye ve de likidite koşullarını gevşeterek nakit akışına destek olmaya devam etme kararı vereceğini düşünmemizdi. Ancak enflasyondaki riskler orta vadeli enflasyon görünümünü tehdit eder nitelikte. Talep yönlü koşullara karşılık gerek üretim düşüşü nedeniyle çekirdek enflasyona daha fazla yansıyan birim ücretler gerekse artan maliyetlerin yeni yeni faaliyetlerine geri dönen işletmeler tarafından nihai tüketiciye yansıtılacak olması arz enflasyonunun daha da belirginleşmesine neden olacaktır. Önümüzdeki dönemde gıda enflasyonunda da aşağı yönlü bir hareket içinde olmasını beklemediğimiz için yılsonu enflasyon beklentimizi %8.0’den %11.6’ya yükselttik. Buna paralel olarak da TCMB’nin Temmuz 2019’da başladığı ve o zamandan geçen aya kadar 15.75 puan indirim yaparak gerçekleştirdiği gevşemeci para politikası döngüsünün sonuna geldiğini düşünüyoruz.

 

Enflasyonla ilgili riskler ön planda…

TCMB önceki notunda çekirdek enflasyon ile ilgili olarak “ılımlı seyretmektedir” ifadesini kullanırken bu ay “birim maliyet artışlarının yansımasıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde bir miktar yükseliş gözlemlenmektedir” ifadesine yer vermiş. Ayrıca uluslararası emtia fiyatlarının enflasyona “olumlu yönde katkıda bulunduğuna” değil “destek verdiğine” işaret etmiş. Gıda enflasyonunda yüksek seyir dönemsel ve salgına özgü koşul olarak görülürken salgına yönelik tedbirlerle kısa vadede etkili olması beklenen arz yönlü unsurların normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı ve yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği değerlendirilmiş.

Enflasyonda düşüş zaman alabilir…

TCMB’nin enflasyonda arz yönlü şokların geçici olduğunu değerlendirmesine ve talep koşullarının ikinci yarıda dezenflasyonist olmasını beklemesine rağmen ekonomik açılma sonrası işletmelerin düşen talep dolayısıyla oluşan maliyet artışlarını nihai tüketiciye yansıtma eğiliminin devam etmesini bekleriz. Ayrıca TCMB’nin devam ettiği parasal genişlemenin likidite koşullarını gevşetmeye devam etmesi nedeniyle ikinci yarıda talep koşullarının dezenflasyonist bir ortam oluşturma olasılığı düşük görünüyor. Hatırlatmak gerekirse TCMB’nin menkul kıymet portföyü 23 Haziran itibariyle 84.1 milyar TL seviyesinde ve işsizlik sigortası fonundan kullanımların 20 milyar TL civarında olduğunu varsayarsak toplam varlıkların %10’una karşılık gelen 75 milyar TL’ye ulaşmak için TCMB piyasaya daha 11 milyar TL daha sürebilir. Talep koşulları açısından bakıldığında çıktı açığı ciddi oranda negatif seyretmekle birlikte kapanma hızı talep enflasyonunun oluşmasına öncülük edebilir. Bu yüzden önümüzdeki dönemde enflasyonda tek haneye gidişin oldukça zor olacağını ve TCMB’nin hem faiz hem likidite ile değil sadece likidite kanalından gevşemeci para politikasını sürdüreceğini tahmin ediyoruz.

Özlem Derici Şengül

 

 


İLGİLİ HABERÖzlem Derici Şengül: Özlem Derici Şengül: “Tamamlayıcı emeklilik sistemi ile ilgili çalışmalar devam ediyor”

İLGİLİ HABERÖzlem Derici Şengül: Negatif faiz nedir, ekonomiyi nasıl etkiler?Özlem Derici Şengül: Negatif faiz nedir, ekonomiyi nasıl etkiler?

 

@ozlemderici

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları