Sosyal Medya

Güncel

Mart sanayi kapasite kullanım oranı geriledi

Özellikle ikinci çeyrek verisi, hastalığın yayılma seyrinde bir iyileşmeye bağlı olarak karantina önlemleri uzatılmadığı koşullarda şimdilik en ağır hasarın yaşanacağı dönem olacak gibi görünüyor.  

Mart sanayi kapasite kullanım oranı geriledi

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), martta bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak yüzde 75,3 seviyesine geriledi.

Merkez bankasından yapılan açıklamaya göre, mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da (KKO-MA) bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 76,2’ye düştü.

Kasım-Aralık 2019’dahatırlanacağı üzere %77’nin üzerine çıkan kapasitre kullanım oranı 2020 ilk iki ayda da %75,5 ve %76 seviyesindeydi.

Önümüzdeki ayların verileri içinde koronavirüs bağlantılı karantina önlemleri nedeniyle hem iç talepte hem de ihracat talebinde beklenen düşüş, kapasite kullanım oranını daha sert şekilde aşağıya çekecektir.  Özellikle ikinci çeyrek verisi, hastalığın yayılma seyrinde bir iyileşmeye bağlı olarak karantina önlemleri uzatılmadığı koşullarda şimdilik en ağır hasarın yaşanacağı dönem olacak gibi görünüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın %5 büyüme hedefinin 2020’de her şart altında tutturulması ise, güncel veriler eşliğinde imkansıza yakın duruyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler