Sosyal Medya

Döviz

Hazine Euro ve Dolar Cinsinden Borçlanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Euro ve ABD Doları cinsi sabit kuponlu DİBS ile Euro ve ABD Doları cinsi sabit kira ödemeli kira sertifikası ihracı gerçekleştirileceğini duyurdu.

Hazine Euro ve Dolar Cinsinden Borçlanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 29 Mayıs 2020 valör tarihli euro ve ABD Doları cinsi sabit kuponlu DİBS ile euro ve ABD Doları cinsi sabit kira ödemeli kira sertifikası ihracı gerçekleştirileceğini duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 29 Mayıs 2020 valör tarihli Avro ve ABD Doları cinsi sabit kuponlu Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ile Avro ve ABD Doları cinsi sabit kira ödemeli kira sertifikası ihracı gerçekleştirilecektir. Avro cinsi DİBS ve Avro cinsi Kira Sertifikası ihraçları bankalara doğrudan satış yöntemi ile gerçekleştirilecek olup taleplerin ekte yer alan “talep formları” doldurularak 27 Mayıs 2020 saat 14.00’e kadar Bakanlığımıza aşağıda belirtilen faks veya e-posta aracılığıyla iletilmesi gerekmektedir. Söz konusu ihraçlarda, asgari talep tutarı nominal olarak 10.000 Avro/ABD Doları olacak ve senetler 1.000 Avro/ABD Doları ve katları şeklinde ihraç edilecektir. Avro ve ABD Doları cinsi DİBS ve Avro ve ABD Doları cinsi kira sertifikası almaya hak kazanan bankalara, ihraç tutarları bilgisi 27 Mayıs 2020 Çarşamba günü İHS (T.C. Merkez Bankası Ödeme Sistemleri İhale Sistemi) vasıtasıyla T.C. Merkez Bankası tarafından iletilecektir. Bankaların ihraç karşılığında valör günü yatırması gereken tutarlar, valör günü (29 Mayıs 2020 Cuma) en geç saat 13.30’a kadar Bakanlığın Merkez Bankası nezdindeki hesaplarına aktarılmalıdır.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler