Sosyal Medya

Evren Devrim Zelyut: Türk ekonomisini yoğun bakıma alacaklar!

16 Nisan 2020

Üretim ve tüketim aktivitelerinin karantina nedeni ile  yavaşladığı bir ortamdayız. Merkez Bankaları yoğun para enjeksiyonu ile ekonomileri hayatta tutmaya çalışıyor. Türkiye ise geçmişindeki yanlış siyasi ve ekonomik tercihleri sonucu savurduğu kaynaklarından geride kalanlar ile durumu idareye çalışıyor.

Neyi savurduk derseniz, alın size birkaç örnek:  Yanlış Suriye politikası ile 45 milyar dolar, 2003-2017 arası özelleştirmelerle 60 milyar dolar, Bütçeye aktarılan MB’den aldığınız 50 milyar TL.

Bu paraların nereye gittiğini biliyorum ama yazacak kadar cesur değilim. Ama size nereye gitmediğini söyleyebilirim: Türk imalat sanayinin dış girdi bağını koparmak için yatırıma gitmediler, yüksek teknoloji içeren malları üretmek için gerekli projelere verilmediler…

An itibari ile yazılarımızda, videolarımızda sürekli işaret ettiğimiz riskin gerçekleştiğini görüyoruz. ‘Dışa bağlı üretim modeli dönmeye başladıkça bu sistem cari açık üretir, kur yükselir.’ demiştik. Virüs Krizi öncesi 2019’un 11.ayından, 2020’nin 2.ayına kadar geçen sürede, kurun 5,75’den 6,10’a çıkışında, imalat sanayimizin yarı mamul ithalinin getirdiği dolar talebin önemli rol oynadığını söyleyebiliriz.

İşin en hayati kısmı ise: ‘Dışa bağlı sakat sistem toparlanırken, dış bir şok gelirse, ekonomi tekrar krize girer, bu sefer çıkmak için elde kaynak kalmadığı için dışarıya muhtaç oluruz’ tespitimizdi. Neticede, bunun da ‘Virüs Krizi’ ile gerçeğe döndüğünü görüyoruz.

15 Nisan 2020’de 6,87’ye dokunan ve sonrasında 6,90’ı aşan kurun ne anlama geldiğini hatırlatalım: Kur 18 Ağustos 2018 günü 7,21 rekorunu yapmış, günü 6,87’den kapatmıştı. Bu tarihten sonra yüksek kur, dış girdi bağı ile Türk ekonomisini felç etmişti. İşte bu sürede bozuk plak gibi, ‘Dış girdi bağını bitirecek reform’ plağını çalmıştık. Ancak karşılığımız ‘Felaket tellallığı yapmayın’ kasedini dinlemek olmuştu…

E, şimdi soruyorum? Sakat üretim modeli kuru 5,75’den 6,10’a getirirken, Virüs etkisi ile 6,90’a zıplayan kur, Türk ekonomisini 2018 misali tekrar krize sokmayacak mı? İşin kötüsü bu sefer ihracat kanadı da Avrupa ve Amerika’nın durmuş olması nedeni ile çalışmayacak. Peki sonuç? Türk ekonomisini kur ve Virüs etkisi nedeni ile yoğun bakıma alacaklar… Sonrasında suçu Virüs’e atmak ekonomi politikası yöneticilerini siyasi bedelden kurtarır mı? Bence ‘Tek suçlu Virüs masalını’ bu toplum yemez…

Ancak işler nereye varacak diye endişeli bekleyişimiz sürerken, koridorda şu sesi duyarsanız şaşırmayın: ‘Dr, IMF, Türkiye odasında bekleniyorsunuz’.

 

Evren Devrim Zelyut

 

Daha Mart’ta bütçede büyük delik

 

İşsizlikte korkutan tahmin: Türkiye’de 3,2 milyon kişi işsiz kalabilir!

TEPAV: Covid-19 salgını 1 yıl sürerse Türkiye ekonomisi yüzde 38 küçülecek

 

Ekonomi ne zaman normale döner?

 

 

 

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları