Sosyal Medya

Ekonomi

Murat Sağman: Ekonomide Hareketli Günler

Bu yazıyı yazdığımız saatlerde Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak dün pazar akşamı istifası gündeme geldi. İnstagram hesabından istifa metni…

Murat Sağman:  Ekonomide Hareketli Günler

Bu yazıyı yazdığımız saatlerde Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak dün pazar akşamı istifası gündeme geldi. İnstagram hesabından istifa metni yayınlandı. Bu saate kadar istifası kabul edilip edilmediğini ve eğer istifa kabul edilirse yerine kimin geleceği bilinmiyor. Ayrıca kabinede revizyon olabileceği de ciddi bir şekilde konuşuluyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Murat Uysal, cuma gecesi yayımlanan kararname ile görevden alındı. Sn. Uysal’ın yerine eski maliye bakanı Naci Ağbal getirildi.

İki dönem Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Ağbal, Temmuz 2018’den bu yana Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olarak görev yapıyordu. Ancak şu anda piyasaların başkan değişiminden ziyade faizlerin artırılıp artırılmayacağına odaklandığı görüşünde. Naci Ağbal’a faiz artırımı konusunda mutlaka bir marj tanınacaktır. TCMB’nin bir sonraki faiz kararını alacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı 19 Kasım’da düzenlenecek. Ya o tarihte yapacaktı faiz artırımını ama bugünden itibaren mutlaka sözel anlamda o gün faiz artırımı yapacağına dair piyasaları hazırlaması gerekecektir. Diğer bir yöntem de bugünlerde yapılacak olağanüstü bir faiz toplantısı yapacağı şeklinde olacaktır. Biz Sn. Naci Ağbal’ın Sn Cumhurbaşkanı onayı ile faiz artıracağını düşünüyoruz. Faiz artırımı yapmadığı takdirde, hiçbir şeyin değişmediği ve piyasayla inatlaşmanın devam ettiğinin görülmesi ciddi tehlikeli olacaktır.

TCMB eski başkanı olan Sn. Uysal, 16 ay önce göreve başladıktan sonra toplam 1200 baz puanı (12 tam puan) bulan indirim kararlarıyla 2019 yılında dünyada en çok faiz indiren Merkez Bankası başkanı oldu. En son bu yılın mayıs ayında politika faizi yüzde 8,25’e indirildi. Koronavirüs krizinin patlak vermesiyle ve hem kur hem enflasyon artışı nedeniyle eylül ayında politika faizi iki tam puan artırılarak yüzde 10,25’e çıkarıldı. Aslında Sn. Uysal gerekenleri yapıyordu. Hem politika faiz artışı yapıp diğer bir yandan piyasa faizi olan ortalama fonlama faizini yüzde 14’e yükselmeye devam etti (ağustos da bu faiz yüzde 7,50 idi). Eylül’de politika faizini artıran Sn. Uysal en son 22 Ekim deki toplantıda siyasi baskı yüzünden politika faizini artıramadı. Sn Uysal doğruları yapmayı çabalasa da Merkez Bankasını bağımsız olmadığı bir sistemde başarıları olmak neredeyse imkansızdır. Piyasalar güven ister.  Piyasalar bağımsız hareket edebilecek bir Merkez Bankası ister.

Bu hafta yine bize hareketli günler bekliyor. Cuma 8,52 kapatan Dolar/TL bu sabah şu sıralarda 8,40 seviyelinde işlem görüyordu.

Herkesinbu günlerde çok dikkatli olmasını dileyerek sağlıklı günler diliyorum…

Murat Sağman haberi

Kaynak: bursadabugun.com

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler