Sosyal Medya

Türkiye Ekonomisi

Dr Yalçınkaya:  Bütçenin sınırlarına gelindi

Öte yandan mevcut durumun ek bütçe talep edilmesini ve yeni bir ekonomik program açıklanmasını zorunlu kıldığını düşünmekteyiz

Dr Yalçınkaya:  Bütçenin sınırlarına gelindi

Bir önceki yilin Nisan ayinda 18.3 milyar TL açik veren Merkezi Yönetim Bütçesi bu yilin ayni döneminde 43.2 milyar TL açik verdi. Benzer sekilde faiz disi denge de 13.2 milyar TL açiktan 26.2 milyar TL açiga yükseldi.

Bir önceki ay 117.1 milyar TL düzeyinde bulunan 12 aylik birikimli bütçe açigi 142.0 milyar TL’ye yükselirken, bütçe açiginin milli gelire orani da yüzde 2.9’dan yüzde 3.5’e yükseldi. Faiz disi dengedeki açik da yillikta 12.3 milyar TL’den 25.2 milyar TL’ye yükseldi.

Vergi gelirleri faiz ve faiz disi giderleri karsilamiyor

Ilk dört ay itibariyle gelirler bir önceki yilin ayni dönemine göre yüzde 33.6 artarken, giderlerdeki artis yüzde 35.9 oldu. Vergi gelirlerinde artis yüzde 28.7 ile zayif bir görünüm ortaya koydu.

Bütçe gelir ve giderlerini enflasyon etkisinden arindirdigimizda da benzer bir tablo karsimiza çikmakta. Bütçe giderleri Ocak-Nisan döneminde geçtigimiz yila göre yüzde 6.6 artarken gelirlerdeki artis yüzde 4.0 düzeyinde kaldi.

Özellikle vergi gelirlerindeki azalis bu tabloda belirleyici oldu

Vergi gelirlerini inceledigimizde görünümün geçen seneye göre belirgin bir sekilde bozuldugunu görmekteyiz. Nisan’da vergi gelirleri geçtigimiz yilin ayni ayina göre önemli bir degisim göstermezken dahilde alinan KDV’deki artis dikkat çekmekte.

Bunda KDV beyanname döneminin Nisan’da olmasi etkili olurken, ÖTV’deki yüzde 22.7 artista tütün mamullerindeki vergi artislarinin katkisi oldugunu görüyoruz. ÖTV’deki en önemli iki kalem olan  petrol ve dogalgaz ile tütün mamulleri vergisinin bu yilin ilk dört ayinda birbirine yaklastigini görmekteyiz.

Nisan ayinda 49.1 milyar TL’lik vergi gelirine karsilik faiz disi giderler 91.4 milyar TL oldu.

 

 

Yeni bir ekonomik program açıklanması şart

Yeni Ekonomi Programinda 2020 yili bütçe açigi hedefinin 140,8 milyar TL oldugu dikkate alindigin da Nisan sonu itibariyle bu rakam asilarak 142 milyar TL’ye yükseldi. Vergi gelirlerinin faiz ve faiz disi giderlerini karsilamadigi mevcut tablo neticesinde bütçe açigi GSYH orani da yüzde 3.5’e yükseldi.

Hazine’nin borçlanma programlari artan harcamalari karsilamak için daha fazla borçlanma yoluna gidilecegini ortaya koymakta. Bu gelismelerin faiz giderlerini daha da artiracagi muhakkak.

Salgin nedeniyle vergi ödemelerinin ertelemesi ve diger destek programlarinin buna neden olacagi beklenmekteydi. Bu nedenle iktisadi faaliyetteki yavaslama ile beraber 2020 yili için bütçeye konulan 784.6 milyar TL’lik vergi geliri hedefi ulasilabilir olmaktan uzakta.

Öte yandan mevcut durumun ek bütçe talep edilmesini ve yeni bir ekonomik program açiklanmasini zorunlu kildigini düsünmekteyiz.

Dr Ali Orhan Yalçınkaya

 

Bütçe Nisan’da 43 milyar lira açık verdi

 

FÖŞ: Ramazan Özel: Bayramdan Sonra (Ekonomik) Hayat

Özlem Derici Şengül:  Cari fazlaya virüs engeli

 

Metin Türkyılmaz: Ekonomide bu yıl kötü geçecek!

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler