Sosyal Medya

Dr Ali Orhan Yalçınkaya:   Tüketicinin ne güveni ne iş umudu var…

20 Şubat 2020

Tüketici Güven Endeksi Subat’ta bir önceki aya göre yüzde 2,7 gerileyerek 57,3 degerini aldi. Arindirilmamis endeks ise yüzde 2,5 azalarak 57,4 oldu. Yillikta her iki endeks de yüzde 0,9 deger kaybetti.

Gelecek 12 aylik dönemde hanenin maddi durum beklentisi bir önceki aya göre yüzde 3,4, genel  ekonomik durum beklentisi yüzde 1,9 geriledi.

Issiz sayisi beklentisindeki artis ise tarihi zirvesinde.

Gelecek döneme iliskin otomobil satin alma ihtimali en büyük azalisin yasandigi alt endeks olurken, dayanikli tüketim mallarina yönelik harcama yapma düsüncesinin de geriledigini görmekteyiz. Konut satin alma veya insa ettirme ihtimalinin ise bu tablo içerisinde artis kaydetmesi ise dikkat çekici.

Kredi faizlerindeki gerileme, tüketicinin finansman amaciyla borç kullanma ihtimalinde artisa neden olmaya devam ediyor.

Fiyat ve ücretlere yönelik verilen cevaplara baktigimizda ise bir önceki aya göre gelecek 12 aylik dönemde tüketici fiyatlarina yönelik artis beklentisi sürüyor.

Ücretlerin degisimine iliskin beklentinin de benzer sekilde yükseldigi görülüyor.

 

Tüketici güven endeksi üzerinden, tüketicilerin ekonomiye bakis açilarini, harcama ve tasarruf egilimlerini takip ediyoruz. Türkiye’de hanehalklarinin ancak geçimlerine yetecek kadar fonlara sahip oldugu, tasarruf edemedikleri bir gerçek.

Bu nedenle tüketici egilim anketlerine verilen yanitlar gelecege iliskin tüketim egilimleri ile ilgili kisitli bilgi sagliyor olsa da finansal piyasa degiskenleri ve ekonominin mevcut görünümüne iliskin duyarliligi yansitmasi açisindan önem arz etmekte.

2018 yilinin Agustos ayindan sonra sert sekilde geriledigini gördügümüz tüketici güven endeksi, o tarihten bu yana tarihi en düsük seviyelerinde dalgalanmaya devam ediyor.

Issizlikte bir iyilesme yasanmadan tüketici güveninde toparlanmanin

kolay olmayacagini düsünüyoruz.

 

Tüketici Güven Endeksi

Tüketici güven endeksi, hanehalklarinin tüketim ve tasarruf kararlarina yönelik bilgi verirken, ulusal ekonominin yönünün belirlenebilmesine katki saglar.

Bu endeks ile tüketicilerin kisisel mali durumlari ve genel ekonomiye iliskin mevcut durum degerlendirmeleri ve gelecek döneme iliskin beklentileri ile yakin gelecekteki harcama ve tasarruf egilimlerinin ölçülmesi amaçlanmakta. Özetle Türkiye ekonomisinde islerin nasil gittigi sorusuna güven endeksleri cevap verir.

Endeks 0 ile 200 araliginda deger almakta. Endeksin 100’den büyük olmasi tüketici güveninde iyimser duruma, 100’den küçük olmasi tüketici güveninde kötümser duruma isaret eder.

 

 

Fakirleştiren büyüme

 

Herkes mutlu, ve umutlu…..AMMA tüketicinin güveni bir türlü düzelmiyor

YENİLEME: İflaslar özel okullara, havacılığa yayıldı, ama özel sektör güven endeksi zirvede

 

 

 

 

 

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları