Sosyal Medya

Raporlar

Cari açık: Net hata noksan ve altın ithalatı belirleyici oldu

12 aylık birikimli cari açık da 15,1 milyar $’dan 23,1 milyar $’a yükseldi. Sermaye hesabından çıkış 117 milyon $ ile sınırlı kaldıysa da, net hata noksan kalemindeki 2,8 milyar $‘lık açık ile birlikte, resmi rezervlerde 7,6 milyar $ daha kayıp yaşandı....

Cari açık:  Net hata noksan ve altın ithalatı belirleyici oldu

Gedik Yatırım araştırma notuna göre:  Ağustos’da 4,6 milyar $ cari açık verildi. Geçen yılın Ağustos ayında 3,3 milyar $ fazla veren cari denge, bu senenin aynı ayında medyan beklentiye paralel 4.6 milyar $ açık verdi. Bizim açık beklentimiz ise 4,9 milyar $ seviyesindeydi.  Böylece, 12 aylık birikimli cari açık da 15,1 milyar $’dan 23,1 milyar $’a yükseldi. Sermaye hesabından çıkış 117 milyon $ ile sınırlı kaldıysa da, net hata noksan kalemindeki 2,8 milyar $‘lık açık ile birlikte, resmi rezervlerde 7,6 milyar $ daha kayıp yaşandı. Ocak-Ağustos döneminde ise, cari açık 26,5 milyar $’a ulaşırken, bu geçen yılın aynı dönemindeki 5,5 milyar $ fazlaya göre önemli bir bozulmaya işaret ediyor. Aynı dönemdeki 4,5 milyar $ (kayıtlı) sermaye çıkışı ve net hata-noksan kaleminde görülen 8,0 milyar $’lık kayıt-dışı çıkışlar da hesaba dahil edildiğinde, resmi rezervlerde 39 milyar $’lık düşüş meydana geldi (10 milyar $’lık Katar swap anlaşması dahil).

 

Portföy yatırımlarında net çıkış…

İş Bankası Aratırma Ekib’ne göre,  Temmuz ayında 254 milyon USD giriş yaşanan portföy yatırımlarında Ağustos’ta 2 milyar USD tutarında çıkış kaydedildi. Yurt dışı yerleşikler hisse senedi ve DİBS piyasalarında sırasıyla 1 milyar USD ve 502 milyon USD tutarında net satış gerçekleştirdi.

Temmuz ayında 3,4 milyar USD net girişin ardından diğer yatırımlar kaleminde Ağustos ayında da 1,5 milyar USD net giriş kaydedildi. Bu dönemde yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2 milyar USD artarken, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatında 2,3 milyar USD’lik artış gözlendi.

 

Dış borç çevirme oranları %100’ün altında

 

Ağustos ayında bankacılık sektörü yurt dışından sağlanan kredilerde kısa ve uzun vadede toplamda net 100 milyon USD geri ödeme yaptı. Bu dönemde, genel hükümet ve diğer sektörler de uzun vadede sırasıyla 62 milyon USD ve 774 milyon USD net geri ödeme gerçekleştirdi. Böylece, Ağustos ayı itibarıyla 12 aylık kümülatif bazda uzun vadeli borç çevirme oranı bankacılık sektöründe %79, diğer sektörlerde %70 oldu.

 

Doğrudan yatırımlar çok zayıf

Ağustos ayında yurt dışı yerleşiklerin yurt içinde gerçekleştirdikleri doğrudan yatırımlar kaleminde 374 milyon USD net sermaye girişi kaydedildi. Bu dönemde sermaye yatırımlarındaki 232 milyon USD tutarındaki girişin 97 milyon USD’si toptan ve perakende ticaret sektöründe gerçekleşti.

 

Altın ithalatı cari açığa önemli katkı yapıyor

Net altın ithalatı, Ağustos ayında 3,8 milyar $ olarak gerçekleşirken, sene başından bu yana 13,1 milyar $’a ulaşarak, 26,5 milyar $’lık cari açığın neredeyse yarısını oluşturdu. Bu arada, geçici dış ticaret verileri, Eylül ayında da 3,0 milyar $ civarında altın ithalatına işaret ett.

 

Sene sonunda ne olur?

 

Gedik Yatırım analizi şöyle:  Cari açık/GSYH oranı sene sonunda %5’e ulaştıktan sonra, 2021’de %3’e gerileyebilir. Yakın zamanda, sene sonu için 12 aylık birikimli cari açık beklentimizi 30 milyar $ olarak açıklamıştık. Ancak, altın ithalatındaki hızlı artış, bu tahmin üzerinde yukarı yönlü bir etki oluşturdu. Bu nedenle, yılın geri kalanında, artan faizlere de bağlı olarak altın ithalatında gevşeme varsayımıyla, sene sonu cari açık tahminimizi 34 milyar $ (GSYH’nin yaklaşık %5’i) olarak revize ediyoruz.

Altın hariç bakıldığında ise, cari açık beklentimiz 16 milyar $ seviyesinde bulunuyor. 2021 yılında ise, 2020’den çok daha iyi turizm sezonu ve ılımlı denilebilecek ekonomik büyüme beklentimiz nedeniyle, cari açık/GSYH oranının %3,0, hatta bir miktar altına gerileyebileceğini öngörüyoruz. Ancak, altın ihracatı ve ithalatını tahmin etmenin neredeyse imkansız olması nedeniyle, bu tahminler üzerinde sadece altın ticareti kaynaklı yukarı ve aşağı yönlü riskler bulunduğunu da belirtmek gerekiyor.

 

FÖŞ anlattı:  Dış Açıktan Milli ve Yerli Ekonomiye Giden Yol

 

İşsizlikte Temmuz tesadüfü(!) Temmuz’da da yüzde 13,4

 

Özlem Derici: UMUDU OLMAYANIN ATI KOSMAZ

 

 

Çetin Ünsalan Yazdı: ‘El parasıyla düğün bayram’

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler