Sosyal Medya

Raporlar

Bütçe Analizi: İç talep canlanması bütçe performansına olumlu yansıdı

Harcamaları sınırlayan bir diğer faktör olarak, yatırım harcamalarındaki (sermaye giderleri + sermaye transferleri) 7,9 milyar TL’den 4,4 milyar TL’ye düşüşü (yıllık reel kabaca %50’lik bir düşüşe işaret ediyor) öne çıkarabiliriz. Son olarak, mal ve hizmet alımlarında da yıllık reel %15’lük bir düşüş var.....

Bütçe Analizi: İç talep canlanması bütçe performansına olumlu yansıdı

2019’un Ağustos ayında 0,6 milyar TL fazla veren merkezi bütçe 2020’nin aynı ayında 28,2 milyar TL fazla verdi. Geçen seneki 11,4 milyar TL’lik faiz dışı fazla da 40,1 milyar TL faiz dışı fazlaya yükseldi. Geçen senenin Ağustos ayında TCMB’den bütçeye 19 milyar TL yedek akçe aktarılmış, ancak emeklilere 12 milyar TL ikramiye ödemesi yapılmıştı. Ocak-Ağustos döneminde ise 110,9 milyar TL bütçe açığı ve 19,3 milyar TL faiz dışı açığa ulaşılırken, bu sonuçlar geçen sene aynı dönemde 68,1 milyar TL bütçe açığı ve 1,2 milyar TL’lik faiz dışı fazla olarak şekillenmişti. 12 aylık birikimli bütçe açığı 194 milyar TL’den 167 milyar TL’ye, faiz dışı açık da 73 milyar TL’den 44 milyar TL’ye geriledi. IMF tanımlı faiz-dışı açık ise 174 milyar TL’den 127 milyar TL’ye gerileyerek, daha dikkate değer bir iyileşmeye işaret etti.

 

12 ay birikimli bütçe açığı Ağustos’ta vergi gelirlerindeki ciddi artış ve harcamalardaki kısıntılarla düşüşe geçti

 

Kredi teşvikleriyle canlanan iç talebin, vergi gelirlerindeki %32’lik yıllık reel artışla bütçe performansını doğrudan etkilediğini söyleyebiliriz (Temmuz’da da %17’lik bir artış vardı). Yıllık reel artış oranının otomotivden alınan ÖTV gelirlerinde %321, dayanıklı mallardan (beyaz eşya) alınan ÖTV gelirlerinde de %143 gibi yüksek seviyelere ulaştığı görülüyor (kısmen baz etkisinin payı var). Bunlar dışında, mal ve hizmetlerden alınan KDV, ithalattan alınan KDV, kurumlar vergisi ve işlem vergileri (toplu olarak) tahsilatlarında da geçen yıla göre sırasıyla reel %40, %24, %45 ve %29 oranlarında artışlar var. Öte yandan, gelir vergisi tahsilatının yıllık %6 gerilemesi, vergi gelirlerindeki iyileşmeyi sınırladı.

 

Vergi gelirlerindeki iyileşme dışında, faiz-dışı harcamaların da geçen yılın aynı ayına göre reel olarak %26 gerilediği görülüyor. Bu sonuçta, emeklilere yapılan yaklaşık 12 milyar TL’lik ikramiye ödemelerinin bu sene Temmuz, geçen sene Ağustos’ta gerçekleştirilmesinin de etkisi var. Ancak, bu rakamla ilgili düzeltme yapılsa bile, faiz-dışı harcamaların yaklaşık %14 gerilediğini söyleyebiliriz. Harcamaları sınırlayan bir diğer faktör olarak, yatırım harcamalarındaki (sermaye giderleri + sermaye transferleri) 7,9 milyar TL’den 4,4 milyar TL’ye düşüşü (yıllık reel kabaca %50’lik bir düşüşe işaret ediyor) öne çıkarabiliriz. Son olarak, mal ve hizmet alımlarında da yıllık reel %15’lük bir düşüş var.

 

Bütçe açığı sene sonunda %5,0’in altında kalabilir

 

Özetle, Ağustos’taki olumu performans sayesinde, 12-ay birikimli bütçe açığı ve faiz dışı açık, GSYH’ye oran olarak %4,2, ve %1,6 seviyelerinden %3,6 ve %1,0’e geriledi. Önümüzdeki aylarda, kredilerdeki potansiyel yavaşlamaya bağlı olarak vergi gelirlerindeki iyileşme yavaşlayabilir. Salgına bağlı harcamalardaki artış da dikkate alındığında, sene sonunda bütçe açığının, 220-225 milyar TL, yani GSYH’nin %4,7-4,8’i civarında gerçekleşebileceğini düşünüyoruz. Bu daha önceki tahminimiz olan yaklaşık %5,5’e göre bir iyileşmeye işaret ediyor.

 

Gedik Yatırım Araştırma

 

Bütçe Ağustos’ta 28,2 milyar lira fazla verdi!

FÖŞ:  Moody’s Darbesi Cari Açık ve Bütçe Finansmanını Güçleştirir

 

Sanayi Üretimi: 3Ç2020 tahmini için erken

 

500 milyar liraya ulaşan pandemi desteğinin 267 milyar lirası düşük faizli krediler

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler