Sosyal Medya

Reel sektör

BloombergHT: Ekim’de tüketici güveni sert düştü

Pandeminin tekrar artış eğilimine girmesi, jeopolitik gelişmeler ve yükselme eğilimini koruyan döviz kurları endeksteki düşüşü etkileyen faktörler olarak görünüyor...

BloombergHT:  Ekim’de tüketici güveni sert düştü

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Ekim ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 7,95 gerileyerek 65,60 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin mevcut durum algısı ve geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme yaşanırken tüketim eğiliminde artış izleniyor. Pandeminin tekrar artış eğilimine girmesi, jeopolitik gelişmeler ve yükselme eğilimini koruyan döviz kurları endeksteki düşüşü etkileyen faktörler olarak görünüyor.

 

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi’nin bir önceki aya göre yüzde 7,60 gerileyerek 75,74 değerini aldığını izliyoruz. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilim Ön Endeksi ise yüzde 7,69 oranında artarak 44,93 değerini almıştır.

 

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksinin Ağustos ayında başlayan düşüş eğilimini sürdürdüğünü izliyoruz. Üçüncü çeyreğe girerken hızlanan Tüketici Güveni ve tüketim eğiliminin dördüncü çeyreğe girerken tekrar yavaşlamaya başladığını izliyoruz.

 

TUIK’in Eylül anketinde artış vardı

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen “Tüketici Eğilim Anketi” sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, eylülde geçen aya göre yüzde 3,2 arttı. Ağustos ayında 79,4 olan endeks değeri eylülde 82’ye çıktı.

Güncelleme öncesi duruma göre hesaplanan tüketici güven endeksi de aylık bazda yüzde 3,7 artışla 61,8 olarak hesaplandı.

Hanenin maddi durumu endeksi söz konusu ayda yüzde 5,8 artarak 71,8 oldu. Hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise yüzde 1,7 artarak 79,1’a çıktı.

Genel ekonomik durum beklentisi de aylık bazda yüzde 4,8 yükseldi ve 83,3 oldu.

Dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi ise geçen aya göre yüzde 1,3 artarak 93,8’e çıktı.

 

ANALİZ:  Krediler hala ucuz

BloombergHT  anketinin detaylarında ilginç bir tezat ortaya çıkıyor: “Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin mevcut durum algısı ve geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme yaşanırken tüketim eğiliminde artış izleniyor. Pandeminin tekrar artış eğilimine girmesi, jeopolitik gelişmeler ve yükselme eğilimini koruyan döviz kurları endeksteki düşüşü etkileyen faktörler olarak görünüyor”.

 

Hanehalkı gelecek konusunda karamsarken, tüketim eğilimi nasıl artar?  En olası cevap, kredi faizleri reel olarak çok düşük kaldığı için, gelirde yükseliş beklentisi olmasa da, borçlanarak tüketim yapıldığıdır.

İkinci bir cevap daha var ki, sonuçları karamsar. Toplum zengin-fakir olarak derinlemesine ikiye bölündü. Zenginler krediye erişerek rahatlıkla tüketim sepetlerini genişletebiliyor. Krediye erişemeyenler ise, tüketimi azaltacaklar.

 

Eğer ayrışmayı oluşturan değişken kredi faizi ise, ilerleyen aylarda tüketim eğiliminin de gerilemesini bekleriz, çünkü kreid faizleri yükselmeye mahkum.

 

ParaAnaliz Online Seminerler eğitmen kadrosu ve içerik bilgileri linkte

 

ANALİZ eklendi—‘TCMB Beklenti Anketi’nde yıl sonu enflasyon ve dolar kuru beklentisi arttı!

 

Mevduat ve Ticari Kredi Faizleri Hafif Geriledi…

 

Dr. Ozan Bingöl: “Fazla vergiden ölenler”

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler