Sosyal Medya

Bir TÜİK Mucizesi: İşsizlik Düşüyor!

11 Temmuz 2020

TÜİK’in açıkladığı Covid-19 salgının tüm ekonomik faaliyetleri neredeyse durduğu Mart-Nisan-Mayıs dönemini kapsayan Nisan ayı istihdam verilerine göre işsizlik azalmış! Bir önceki ay yüzde 13.2 olan işsizlik Nisan’da büyük bir mucize! göstererek yüzde 12.8’e gerilemiş bulunuyor. İşsiz sayısı bir önceki aya göre 196 bin, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişi oldu.

 

Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre ise işsizlik bir önceki aya göre 70 baz puan artarak yüzde 13.8’e yükselirken işsiz sayısı bir önceki aya göre 76 bin kişi artarak 4 milyon 80 bin kişi oldu.

 

Çalışma çağındaki nüfus bir önceki aya göre 64 bin kişi artarak 62 milyon 263 bine yükseldi. İstatistiklere yeni giren bu kişiler istihdama dahil olmadığı gibi mevcut işgücünün de bir önceki aya göre 196 bin kişi azalmış bulunuyor. Öyle ki Nisan ayındaki 25 milyon 614 bin kişilik istihdam rakamı 2014 yılı düzeyinde. Özetle TÜİK, tıpkı önceki aylarda olduğu gibi istihdamı düşük tutarak işsizliği düşük göstermeyi beceriyor.

TÜİK, 3 ay ve daha kısa süre için ücretsiz izne ayrılanları istihdam içerisinde değerlendiriliyor. Dolayısıyla İşkur’un Mayıs ayı verilerine göre Kısa Çalışma Ödeneği’nden 3 milyon 91 bin 402 kişi, nakdi ücret desteğinden ise 1 milyon 358 bin 375 kişi faydalanıyor. Bir başka ifadeyle “istihdamda görünen işsiz” sayısı 4 milyon 449 bin 777 kişi.

 

Nisan döneminde iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar ile mevsimlik çalışan 4 milyon 583 bin kişi mevcut 3 milyon 775 bin işsize eklendiğinde geniş tanımlı işsiz sayısına ulaşılmaktadır. Geniş tanımlı işsiz sayısına zamana bağlı eksik ve yetersiz istihdamdaki 1 milyon 863 bin kişi de eklendiğinde en geniş tanımlı işsiz sayısı 10 milyon 221 bin kişiye, işsizlik oranı da yüzde 30.1’e yükselmektedir.

 

Biraz daha detaylandırıldığında ise işsizliğin korkutucu boyutuyla karşılaşmaktayız. TÜİK istihdamda olup işbaşında olmayanların verilerini de açıklamakta. Bu rakamlar, istihdam ilişkisi devam eden ve üç ay içinde işlerine döneceğini düşünenler ile işbaşında olmayıp gelirinin en az yarısını elde edenlere karşılık gelmekte.

Veriden hareketle ILO’nun Covid-19 nedeniyle çalışılmayan süreyi eşdeğer tam zamanlı istihdama dönüştürerek iş kaybı hesabı için kullandığı metodolojiyi Türkiye için uyguladığımızda çalışma süresinde meydana gelen toplam işgücü kaybını ve tam zamanlı istihdam kaybını bulabilmekteyiz.

 

Covid-19 nedeniyle Nisan döneminde meydana gelen eşdeğer iş kaybı 9 milyon 364 bin olarak gerçekleşti. Bu durumda revize edilmiş geniş tanımlı işsiz sayısı (tam zamanlı istihdam kaybı dahil) 17 milyon 722 bin kişiye yükselmekte. İşgücü de benzer şekilde revize edildiğinde rakam 33 milyon 971 bin kişiye yükselmekte. Geniş işgücüne göre revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik (istihdam kaybı dahil) oranı bu hesaplamaya göre yüzde 52.2’ye yükselmekte.

 

Yıllık bazda bir önceki ay 1 milyon 131 bin kişilik istihdam azalışı yaşayan tarım dışı sektörler Nisan’da 459 bin azalış kaydetti. Sanayi ve inşaat sektörü sırasıyla 97 bin ve 523 bin kişilik azalış yaşarken, hizmet sektörünün 161 bin kişiye istihdam yarattığını görmekteyiz. Aylık bazda bin kişiye istihdam yaratılırken, hizmet ve inşaat sektöründeki toplam 70 kişilik azalışı 71 bin kişilik artışla sanayi sektörü telafi etmiş bulunuyor.

 

Genç nüfustaki işsizlik Nisan’da yüzde 23.2’ye gerilerken, mevsim etkisinden arındırılmış seride yüzde 25.3’e yükseldi.

 

Sonuç olarak TÜİK, Covid-19 salgınının tüm ekonomik faaliyetleri neredeyse durduğu Mart-Nisan-Mayıs dönemini kapsayan Nisan ayı işsizlik rakamlarında yine bir mucizeye! imza atarak işsizliğin düştüğünü duyurdu.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre sigortalı sayılarındaki gerilemeyi TÜİK’in anket verilerindeki detaylarla birlikte değerlendirdiğimizde Türkiye’nin işsizlikte vahim bir duruma doğru ilerlediğini görmekteyiz.

 

Kayıtlı veya kayıtsız yeni istihdam yaratılamadığı gibi istihdamda ciddi kayıplar yaşanıyor. Palyatif çözümlerle ya da istatistiki oyunlarla da gerçeklerin üzeri örtülmeye çalışılıyor.

 

 

Dr Ali Orhan Yalçınkaya

 

 

 

Ayasofya’yı Açmak Özel Sektörün Acısına Çare Olacak mı?

 

 

Esnaf: “Bize kredi değil, nakit desteği lazım”

 

 

 

Ekonomistler: Durgunluğa çare acı reçete!

 

 

DW Analiz: Cumhurbaşkanlığı Sistemi Türkiye ekonomisini bozdu

 

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları