Sosyal Medya

Reel sektör

ANALİZ: Tüketici güveni geriliyor, kredi kartı harcamalarının ivmesi kesiliyor

Halkın Covid-19 korkusu yükselirken, ekonominin yarınına güveni de azalıyor.  Bu durum  ilerleyen aylarda evde tüketimin artacağı ve kredilere erişme gücü olmayanların göreceli fakirleşmesi, ya da sokaklarda korona tehlikesi ile burun buruna yaşam savaşı vereceği bir geleceği anımsatıyor. ...  

ANALİZ: Tüketici güveni geriliyor, kredi kartı harcamalarının ivmesi kesiliyor

 

TCMB’nin arka kapıdan faiz artırımlarına rağmen, kredi furyasını yavaşlatmak mümkün olmadı.  11 Eyül’de biten haftada toplam krediler yine haftalık %0.4, sekiz haftalık ortalamada ise %0.8 artış sergiledi. Öte yanda, korona salgının tüketiciyi çok ürküttüğü ve güvenin gerilediğine dair de veriler geliyor. Bunları nasıl yorumlayabiliriz?  Tüketici kışın da harcayacak mı?

 

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Eylül’de 70,71’e geriledi

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Eylül ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 5,46 gerileyerek 70,71 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin bir önceki aya göre algısında hafif iyileşme gözlenirken, geleceğe ilişkin beklentiler ve tüketim eğiliminde gerileme izleniyor. Pandeminin tekrar artış eğilimine girmesi, jeopolitik gelişmeler ve yükselme eğilimini koruyan döviz kurları ve faizler beklentileri ve tüketim eğilimini olumsuz etkileyen faktörler olarak görünüyor.

Üçüncü çeyreğe girerken hızlanan tüketim eğiliminin dördüncü çeyreğe doğru giderken tekrar yavaşlamaya başladığını izliyoruz.

 

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi’nin bir önceki aya göre yüzde 0,95 gerileyerek 81,26 değerini aldığını izliyoruz. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 32,67 gibi sert bir oranda düşerek 43,65 değerini almıştır. Tüketim eğilimimdeki düşüşte başta otomobildeki ÖTV olmak üzere bazı ithal ürünlere vergi artışı ve enflasyonun artış eğiliminin de etkili olduğunu düşünüyoruz.

 

Haziran ve Temmuz aylarında ortalama 89 değerinde olan Tüketici Güveninin, Ağustos ayının başından bu yana gerileme göstererek ortalama 72 değerine geldiğini izliyoruz. Üçüncü çeyreğe girerken hızlanan tüketim eğiliminin dördüncü çeyreğe doğru giderken tekrar yavaşlamaya başladığını izliyoruz.

 

QNB Finansbank:  Kredi kartı harcamaları güçlü seyretmeye devam ediyor

11 Eylül haftasında kredi kartı harcamaları önceki haftaya göre %1.6 gerileyerek 23.3 milyar TL olmuştur. Trend göstergesi olarak takip ettiğimiz 4 haftalık ortalama harcama tutarı ise Ağustos ayı boyunca yatay kaldıktan sonra son hafta %1.3 daha artarak, iç talebin güçlü seyrettiğini göstermiştir. 4 haftalık ortalama harcamadaki yıllık artış da %18.4 ile yüksek seyretmeyi sürdürmüş ancak önceki haftadaki %26’ya göre gerilemiştir. Bunun iç talepte kalıcı bir yavaşlama eğilimi olup olmadığını anlamak için birkaç hafta daha takip etmek gerekecektir.

Sektörler açısından görünüm ise farklılaşma sürmektedir. 11 Eylül’deki 4 haftalık ortalama harcama geçen senenin aynı dönemine göre elektronik eşyada yıllık %105.1 artarken, market alışverişlerinde %43.7, internet alışverişlerinde %41.2, yapı malzemeleri-hırdavatta %49.2, araç kiralamada-satış-yedek parçada %45.4 yükselmiştir. Buna karşılık, seyahat harcamaları %44.4, havayolları %33.3, konaklama %7.2, eğitim-kırtasiye %21.0 yıllık düşüş göstermiştir. Önceki dönemde pandemi sebebiyle çok zayıf seyreden dışarıda yenen yemek harcamalarının toparlandığı ve yıllık %19.2 arttığı gözlenmektedir.

 

İstanbul Ekonomik Araştırmalar:  Halk korona kısıtlamalarının geri gelmesine sıcak bakıyor

İstanbul Ekonomik Araştırmalar’ın Eylül anketinde şu bulgular ortaya çıktı: Katılımcıların %74,2’si Koronavirüs ile mücadele çerçevesinde düğün, nişan ve kına gibi kutlamaların tamamen yasaklanması gerektiğini savundu.  Ankete katılanların yarısından fazlasının onayladığı diğer ifadeler ise AVM’lerin kapatılması (%58,6), 65 yaş üstü bireylere sokağa çıkma yasağı (%57,7), okulların açılmaması (%56,4) ve sokağa çıkma kısıtlaması (%55) oldu.  Restoran ve cafelerin kapatılması ifadesi ile şehirlerarası yolculuk kısıtlaması ifadesi katılımcıları ikiye bölmüş gibi duruyor.  Salgın ile mücadelede mevcut kısıtlamaların yeterli olduğu ifadesine ise %73,1 katılmadığını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

ANALİZ:  Salgının şiddeti artarsa, 2 vitesli tüketime/topluma geçeceğiz

Öncelikle, halihazırdaki kredi faizlerinin tüketici kredisi talebini yavaşlatamayacağı görülüyor. Bu konuda TCMB ve BDDK’nın ek yavaşlatıcı tedbirler alması şart.  Aksi halde cari açık ve enflasyon problem olmaya devam edecek.

Halkın Covid-19 korkusu yükselirken, ekonominin yarınına güveni de azalıyor.  Bu durum  ilerleyen aylarda evde tüketimin artacağı ve kredilere erişme gücü olmayanların göreceli fakirleşmesi, ya da sokaklarda korona tehlikesi ile burun buruna yaşam savaşı vereceği bir geleceği anımsatıyor.

Hükümetin acilen sokağa çıkma yasaklarını hayata geçirip hazır ekonomide ivme varken, virüsü yenmesi şart hale geldi. Ek olarak, bütçede tüm gereksiz harcamalar kesilmeli ve eldeki kaynaklar sağlık ve sosyal yardım ödeneklerini takviye etmek için hazır bekletilmeli.

Türkiye Covid-19’la yaşam lüksü olanlar ve olmayanlar diye iki sınıfa bölünmek üzere.

 

FÖŞ

FÖŞ uyardı:  Salgın Krize Dönüşebilir! | Ekonomik Politik İstikrarı Bozabilir!

 

Taha Akyol Yazdı: Ekonomik fatura çok ağır!

 

Bütçe Analizi: İç talep canlanması bütçe performansına olumlu yansıdı

 

Korona günlerinde vatandaş sepetini internette doldurdu

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler