Sosyal Medya

ANALİZ:  İhracatta Toparlanma Beklerken İthalat Hızlandı

2 Eylül 2020

Ticaret Bakanlığı’nın yayımladığı geçici verilere göre Ağustos ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.7 azalarak 12.46 milyar dolar olurken, ithalat yüzde 20.6 oranında artarak 18.77 milyar dolara yükseldi.

Böylece bir önceki yılın aynı döneminde 2.34 milyar dolar olan dış ticaret açığı Ağustos’ta 6.31 milyar dolara yükselirken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 85.0’ten yüzde 66.4’e geriledi.

 

İlk sekiz ayda ihracat geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 12.8 daralırken, ithalattaki azalış yüzde 1.1 ile daha sınırlı oldu. Geçtiğimiz yılın ilk 8 ayında 19.43 milyar dolan olan dış ticaret açığı yüzde 69.4 artarak 32.90 milyar dolara yükseldi.

Son 12 aylık dönemde ise ihracat bir önceki yıla göre yüzde 8.1 oranında azalarak 165.79 milyar dolara gerilerken, ithalat yüzde 2.7 oranında artış ile 208.78 milyar dolara yükseldi. Dış ticaret açığı, geçen yılın aynı dönemine göre 20.06 milyar dolar artarak 42.99 milyar dolara yükseldi.

Sonuç olarak 2020 yılında ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 5.1 artacağı öngörülüyordu. Geçtiğimiz sekiz ayın sadece ikisinde, Ocak ve Haziran aylarında hedefin üzerine çıkılmış oldu.

 

Geniş Ekonomik Grupların sınıflamasına göre ara malı ithalatı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 13.0 artarken, yatırım malı ithalatı yüzde 9.1 ve tüketim malı ithalatı yüzde 16.6 oranında azaldı. Kısa vadeli eğilimi daha iyi anlayabilmek için bu üç veriyi mevsimsel etkilerden arındırdığımızda her üç mal grubunda artış eğiliminin hızlandığını görmekteyiz. Kredi büyümesinin bu hızlanmada önemli bir faktör olduğunu belirtmeliyiz.

Fasıllara göre ithalat detaylarına baktığımızda enerji ithalatı geçtiğimiz yılın Ağustos ayına göre yüzde 33.5 azalarak 2.17 milyar dolara gerilerken, kıymetli taş ve metaller ithalatı 967 milyon dolardan 4.24 milyar dolara yükseldi.

Altın ithalatındaki artış dikkat çekerken, işlenmemiş veya yarı işlenmiş altın ithalatı hariç tutulduğunda Ağustos ayı ithalatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.3 azaldığını görmekteyiz.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI endeksleri detaylarında, takip edilen on sektörün sekizinde Ağustos’ta üretim artışı gerçekleşirken, en güçlü yükseliş, rekor büyüme kaydeden kara ve deniz taşıtları sektöründe olmuştu. Toplam yeni siparişlere göre yeni ihracat siparişleri ise daha yavaş artış gösterirken on sektörün yarısında ihracat talebi toplam yeni siparişleri olumsuz etkilemeye devam etmişti.

 

Temmuz ayı nihai dış ticaret verileri dış ticaret açığının yıllık bazda daralsa da cari açığın genişleyeceğine  işaret etmekteydi. Temmuz ayında cari dengenin 1.5-2 milyar dolara yakın bir açık vereceğini, bu durumda yılın ilk 7 ayında cari açığın 21 milyar doları aşacağını bekliyoruz.

İhracatta bir toparlanma olacağını beklerken Ticaret Bakanlığının Ağustos ayı geçici verileri tam tersi ithalatın hızlandığını ortaya koydu. Turizm sektöründen katkının da sınırlı olduğu dikkate alındığında mevcut dış ticaret temposu cari açığın 25 milyar doların da üzerine çıkabileceğini düşündürüyor.

 

Dr Ali Orhan Yalçınkaya

 

AB, Türkiye’yi ‘riskli ülkeler’ listesinden çıkarmadı

 

Recep Erçin: Büyüme ve cari açık dengesi bozuldu!

 

Özlem Derici Şengül’den GSYH Analizi…

 

Ağustos’ta tüketici güveni ve bileşik PMI hızlı geriledi

 

 

 

 

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları