Sosyal Medya

Forex

ANALİZ: Enflasyon beklentileri gemi azıya aldı

Eğer bunlar yapılmazsa, devaluasyon-enflasyon spirali başlayabilir. Yani, her iki değişken de ötekinin daha kötüye gideceği algısı yüzünden sürekli yukarı hareket eder. Top hükümette, kaptırırsa, kış stagflasyonu erken başlar....

ANALİZ: Enflasyon beklentileri gemi azıya aldı

Aylık olarak yayınlanan TCMB Beklentiler Anketi, finans profesyonelleri ve reel sektörden uzmanlara soruların medyan ve ortalama cevaplarını  yansıtıyor. Eylül ayı anketi Türkiye ekonomisinin bu  sene %1.48 daralmasının beklendiğini gösterdi. 2021 yılında büyüme beklentisi ise 2 ay önce %4.65’te zirve yaptıktan sonra %4.17’ye geriledi.

Katılımcılar bu sene sonunda dolar/TL’yi 7.60’da tahmin ederken, 12 sonra 7.94 kestiriyor.

Bunlar beklentilerin az da olsa bozulduğunun delilleri. Turbun büyüğü enflasyon cephesinde. Yıl sonundan 10 yıllık vadeye uzanan ufukta enflasyon beklentileri kayda değer ölçüde yükseldi.

Örneğin, yıl sonu TÜFE kestirmesi %10.82’den %11.46’ya fırlarken, 12 ve 24 aylık enflasyon projeksiyonları sırasıyla %9.7’den %10.15’e, ve %8.58’den %.8.86’ya fırladı. Bu tahminlerin TCMB’nin Enflasyon Raporu’nda açıkladığı kendi tahminleri  nerdeyse 2 standart sapma aştığını kaydedelim.

 

 

 

 

Enflasyon beklentileri niye gemi azıya aldı?  Bence ilk neden süregelen kredi furyasının iç talebi artırıcı etkisi. Bu yüzden de daralma beklentisi yukarı revize edilirken, güçlenen iç talep baskılarının talep-yönlü enflasyonu da yukarı çekeceği beklentisi doğmuş olabilir.

Fakat, en basit neden, dolar/TL’de önlenemeyen yükseliş.  Hatırlatalım, dolarda her %10 yükseliş, bir yıl içinde TÜFE’ye artı 2 puan ek katkı yapıyor.  TCMB anketine göre, dolar/TL 12 ayda %4.5 daha prim yapacak.  Eğer yılbaşından bu yana birikmiş devaluasyonun henüz TÜFE’ye yansımayan %12’lik kısmını (şahsi tahminim) bu öngörüye eklersek, önümüzdeki 12 ayda dolarda beklenen %16 artış, TÜFE’ye en az 3.2 puan daha ek yükler.

TCMB anketine katılanlar bu senaryo üzerinden mi tahmin yaptılar bilemem, ama manzara çok açık.  Türkiye ekonomisi daha fazla enflasyon kaldıramaz, ve maalesef iç talep Covid-19 kısıtlamaları yüzünden daralsa da, enflasyon da yükselme potansiyeli kabul edilemeyecek kadar belirgin.

Kamu tedbir almak zorunda. Ne tür tedbirler alınabilir?

Bütçede faiz dışı harcamaları kısmak.

Kredi patlamasını yavaşlatmak için ek munzam karşılıklar, ya da Varlık Rasyosu’nda kredi vermeyi cazip kılan formülün değiştirilmesi.

24 Eylül TCMB PPK toplantısında faiz artırımı.

 

Eğer bunlar yapılmazsa, devaluasyon-enflasyon spirali başlayabilir. Yani, her iki değişken de ötekinin daha kötüye gideceği algısı yüzünden sürekli yukarı hareket eder.

Top hükümette, kaptırırsa, kış stagflasyonu erken başlar.

 

FÖŞ

 

Artunç Kocabalkan-FÖŞ :  Ekonomileri zor kararlar bekliyor

 

ANALİZ: Tüketici güveni geriliyor, kredi kartı harcamalarının ivmesi kesiliyor

 

Evren Devrim Zelyurt: Dolarda Çok Kötü Gelişmeler Var!

 

Bütçe Analizi: İç talep canlanması bütçe performansına olumlu yansıdı

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler