Sosyal Medya

Ağbal’ın ‘tek hane enflasyon’ sözü açık kapı bırakıyor – Güldem Atabay | Eser Karakaş

18 Aralık 2020

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, geçtiğimiz günlerde TCMB’nin 2021 Yılında Para ve Kur Politikası tanıtım toplantısı için ilk kez kamera karşısına çıktı. Ağbal, konuşmasında sık sık enflasyonu düşürme vurgusu yaptı.

“2021 yılında para politikası sade ve anlaşılabilir bir çerçevede oluşturalacak ve uygulanacağı” vaadinde bulunan Ağbal’ın konuşmasının ardından dolar aşağı yöne doğru seyir göstermişti.

Peki Ağbal’ın sunumu ve sık sık yaptığı enflasyonu tek haneye düşürme söylemi ne anlama geliyor?

Ekonomi Gündeminde Profesör Eser Karakaş ve Güldem Atabay,  2021 Yılında Para ve Kur Politikası sunumunu değerlendirdi.

Ekonomi Gündeminde öne çıkan yorumlar şu şekilde:

Güldem Atabay, “2021 Para Politikası sunumunda dikkat çeken bir kaç nokta vardı. Hedefler ve rakamlar çok vurgulanmadı. Kısacası öngörülebilir ve şeffaf bir politika sözü verildi ama Türkiye’nin yönetimiyle ilgili sorun var. Benim şahsen anladığım 2021 sonuna kadar Erdoğan Merkez Bankası’na pek karışmayacak. Ancak eksi reel faizi reformlar takip etmeyecekse pek değişecek bir şey olmayacak. Yabancı basına bakarsak ortodoks politikalara dönüş beklentisi hakim” yorumunu yaptı.

“Madem ortodosk politikalara dönmek zorundaydık neden bunları yaptınız?” diye soran Karakaş ise şöyle dedi:

“Enflasyonu tek haneli seviyeye indirmeye hedefliyoruz diyor ama politika faizini daha da arttıracağız diye ekliyor. Ağbal’ın söylediklerinde bir tehlike var; tek haneli enflasyon yuvarlak bir hedef. Esas önemli olan ters dolarizasyon ifadesi. Bunu Cumhurbaşkanı da söyledi. Nasıl söyledi?  ‘Tl’ye dönün’ dedi. Bunu halka söylüyor. Ağbal Merkez Bankası başkanı olarak kendini angaje ediyor, Cumhurbaşkanı siyaseten angaje ediyor. Şimdi bu ölçülebilir bir şey. Bankalardaki toplam mevduatın yüzde 54’ü döviz cinsinden. Önümüzdeki dönem bu 54 rakamı 60’ların başına çıkarsa ne Cumhurbaşkanı’nın ne de Merkez Bankası’nın inandırıcılığı kalmayacak. Enflasyonun düşmediği ölçüde ters dolarizasyon nasıl yapılacak?”

 

Atabay ise Merkez Bankası’nın enflasyon hedefini şöyle yorumladı:

 

“Dünyanın geldiği noktada yüzde beş enflasyon beklentisi de çok yüksek. G-20 içinde olupta yüzde beş enflasyon hedefleyen ve yüzde 14 enflasyonu olan başka ülke yok. Bir yandan da yaptırımlar gündemdeydi. AB Liderler Zirvesi’nde sert bir sonuç çıkmadı ama CAATSA gerçekten algılandığı kadar hafif mi?”

 

Karakaş, CAATSA yaptırımlarını şu şekilde değerlendirdi:

 

CAATSA Amerika’nın hasımları demek aslında. 2017’de çıkan bir yasa ve Türkiye bu hasım kapsamına girdi. Kimdir ABD’nin hasımları; Kuzey Kore, İran.. Rusya ve Sudan bile bu kapsamda değil. Sadece buradan bakarsanız bile bu Türkiye için çok kötü bir şey. Sen NATO ülkesi olarak Rus silahı alırsan başına geleni ön görmeliydin. Türkiye tüm batıdan kopmak istiyor. Türkiye ekonomisi her sene bir Yunanistan milli geliri kadar fakirleşiyor.  Çünkü Sayın Erdoğan batı kurumlarıyla kavga etmek istiyor.”

@guldematabay

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları