Sosyal Medya

YORUM: İdlib’te 5 şehit ve sonrası

11 Şubat 2020

İdlib’te Taftanaz yakınlarında Suriye Ordusu tarafından açılan topçu ateşi sonucunda 5 Mehmetçik şehit oldu, 5 de yaralı kardeşimiz var.  TSK anında misliyle karşılık verdi, 115 hedef vuruldu.  AK Parti sözcüsü Ömer Çelik  ‘Şehitlerimizin kanı yerde kalmamıştır. Karşı tarafa verilen zayiat kat ve kat fazladır. Silahlı kuvvetlerimiz gereken bilgileri açıklayacak. Gelişmeler yakın bir şekilde takip ediliyor. Cumhurbaşkanımız gerekli talimatları vermiştir’ dedi.

Ancak, İdlib en yakın ve büyük diplomatik tehlike olarak kalmaya devam ediyor. Dün Borsa çökerken, 10 yıllık DİBS faizleri de   43 baz puan yükseliş kaydetti.  İdlib’te ne yapmalı?

 

MSB’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“İdlib’de çatışmaları önlemek, hudut güvenliğimizi sağlamak, göçü ve insanlık dramını engellemek maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, Rejim tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 5 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 5 silah arkadaşımız yaralanmıştır.

 

Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş, hedefler tahrip edilmiş ve şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır, bırakılmayacaktır. Gelişmeler yakından takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır”.

 

İdlib’te son durum şöyle:

 

Dış basın kaynaklarına göre, bir çok TSK gözlem noktası  Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından çevrilmiş durumda. SMO İdlib Kenti’nden önce son önemli yerleşim merkezi olan Sarakeb’i ele geçirdi, fakat muhaliflerin karşı saldırıları sürüyor. Önde gelen SMO komutanları hedefin tüm İdlib Vilayeti’ni geri almak olduğunu övünerek söylüyor.

 

Rusya bizi oyalıyor mu?

İdlib’te şehit haberinin Rus heyetinin Ankara’da sorunu çözmek için üst düzey müzakerelerde bulunduğu günlere denk gelmesi de manidar. Demek ki Putin çözüm aranırken dahi Esad’ın saldırganlığını durdurmaya niyetli değil. Ek olarak yabancı basın kaynakları, İdlib’in muhaliflerin elinde olan yerleşim bölgelerinde Rus jetlerinin sivilleri bombaladığını da haber veriyor.

 

Ankara’nın Rusya’yı SMO’nun geri çekilmesine ikna etmesi çok zor, çünkü masada ortaya sürecek kozu yok. Başkan Erdoğan stratejik ortaklığı korumak hususunda çok titiz. Maalesef, iş Suriye ve Libya’ya gelince, Rusya ”stratejik” biz sadece ortak.

 

Eğer SMO tüm İdlib’i geri alma niyetindeyse ve Rusya da arabulucluk yapmayacaksa Türkiye’yi bekleyen tehditler nelerdir?

Halen 700 bin civarında savaş mültecisinin Türkiye sınırına yığıldığı bildiriliyor. Esad’ın İdlib Kenti’ni de ele geçirmesi halinde, bu sayı rahatlıkla bir milyonu geçebilir. Eğer İdlib Vilayeti tamamen düşerse, bu mültecilerin önemli bölümü Türkiye’ye geçmek için sınıra hücum edecek, onları Esad’ın zulmüne terketmek ise uluslararası camia tarafından ayıplanacak. Zaten, sınıra döşenen beton duvarlara rağmen insan trafiği tüm hızıyla devam ediyor.

 

Hande Fırat’a göre, Ankara İdlib’te pozisyonunu kaybederse, azılı cihatçıların Afrin’e kaçacağı, Rusya ve SMO’nun bunları takip etmek bahanesiyle, Türk varlığını Fırat’ın Batısı’ndan tamamen atmayı planlıyor.

Esad’la barışmanın sorunları çözeceğini düşünenler bir hayal dünyasında yaşıyor. İlkin, Türkiye’deki Suriye’li mülteciler arsında yapılan araştırmalar büyük kısmının Esad başta oldukça ülkelerine geri dönmeyeceğini ortaya koyuyor. Suriye’de muhalif olmalarına karşın, Esad’ın geri aldığı yerleşim bölgelerinde kalanlar sürekli polis tacizi ve negatif ayrımcılıktan şikayet ediyor.

Esad’ın yeni Suriyesi’nde Sünni istemediği, Afganistan ve İran’dan gelen fakir Şii’lerin ülkeye yerleştirildiği adeta unutuluyor. Ek olarak, İdlib’ten kaçacak 50 bin azılı cihadçının Türkiye’de yeni bir İŞİD yapılanmasına yardımcı olacağı, ya laik rejimi yıkmak, ya da Esad’tan intikam almak için sürekli asayiş sorunu yaratacağı   gözden kaçıyor.

 

Fırat’ın Batısı’ndan çekilmek, Türkiye’nin ebediyen 5 milyon civarında Suriye’li  göçmene kucak açması demek.  Dün açıklanan istihdam verileri kentlerde işsizliğin %15.5 olduğunu gösterdi. Halen şehir efsanelerine rağmen Suriyeler’in %90’ı resmen çalışamıyor. Ama, Esad Suriye’yi geri alırsa, mecburen vatandaş yapılacaklar ve işsizlik artacağı gibi, ücretler de gerileyecek. Ayrıca, Türkiye’nin 5 milyon Suriye’linin sağlık hizmetlerini karşılayacak, çocuklarını okutacak ekonomik kaynağı var mı diye de kimse sormuyor herhalde.

Anketlere bakıyoruz, ekonomide kötüye gidiş ve işsizlikten sonra seçmenin en büyük sıkıntısı takriben %13’le Suriye’li göçmenler. Başkan Erdoğan bu nedenden dolayı da İdlib’i kaybetmeyi göze alamaz. Daha fazla göçmen, AKP’nin daha fazla puan kaybetmesi demek. Zaten, seçmen Barış Pınarı harekatı sonrası Suriyeliler’den kurtulacağını düşünmeye yanıltıldı ve şimdi çok  kızgın.  Suriyeli’ler Kürtlerin arasında yaşamak istemiyor ve onları iskan  edecek kaynağı hiç bir ülke vermiyor.

 

Peki ne yapmalı?

 

Türkiye’nin Suriye macerasının Esad’ın zaferiyle bitmesine  aldırmayanların ağzında hep aynı terane “Eee, zamanında Suriye’nin iç işlerine karışmasaydık.. Eee, zamanında azılı cihatçıların sınırı geçip İŞİD’i kurmasına engel olsaydık”. Yapsaydık, etseydik.  Ama yapılmadı işte. Hataların sonucunda bu noktaya geldik, eyvallah. Eğer hataların bedelini sadece siyasetçiler ödese, bırakalım Esad kazansın. Ama biz ödeyeceğiz, hepimiz, her gün, kırmızı ışıklarda zavallı Suriye’li dilenci çocuklar arabamızın camına burunlarını dayadıklarında.

Ekonomide “sunk cost”  yani geri alınamayacak giderler diye bir kavram var. Suriye’de yapılan hatalar, geri alınamayacak giderler. Elimizde zaman makinası yok. Tek yapabileceğimiz “şimdi” zararı nasıl azaltırız, o tercihleri yapmak.

Tercih de basit. Rusya’ya rest çekip, Esa’ı İdlib’ten kovmak. Rus hava kuvvetleri tek bir Mehmetçik’e ateş ederse de Türk Akımı’nda gazı kesip, Akkuyu’yu inşa eden mühendisleri ülkeden kovmak. Putin ancak bu lisandan anlar.

 

FÖŞ

 

 İdlib savaşı Hazine’yi iflas ettirecek

 

Piyasalarda büyük çalkantıya hazır mısınız?

 

Türkiye-Rusya ilişkilerinde sorunlu alanlar

 

Putin Erdoğan’la dost olmanın acılarını keşfediyor  

 

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları