Sosyal Medya

Piyasalar

Turkish Bank:  Altın, Dolar Endeksi ve CDS  ne yönde hareket ediyor?

Altın fiyatları, dünya genelinde artan koronavirüs vakalarından dolayı oluşan kaygıların güvenli liman olarak görülen altına talebi arttırmasıyla sekiz yılın zirvesine yakın seyretti. Dün 1,785.46 dolar ile 2012 Ekim başından bu yana en yüksek seviyeyi gören altının ons fiyatı bugün %0.21 artışla 1,784.76 dolardan işlem gördü. ABD altın vadelileri ise 1,800.60 dolarda yatay seyretti...

Turkish Bank:  Altın, Dolar Endeksi ve CDS  ne yönde hareket ediyor?

Dolar endeksi , yatırımcılar tarafından izlenen ABD imalat sanayi ve istihdam verileri öncesinde yen karşısında kazanımlarını korudu. Euro ise Almanya’da açıklanacak imalat sektörü, perakende satışlar ve istihdam verisi öncesinde dar aralıkta işlem gördü. EUR/USD paritesi bu sabah itibariyle 1,1231 seviyesinde işlem görmektedir.

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarının beklenenden daha fazla düştüğünü gösteren veriler sonrasında %1’den fazla artış gösterdi. Brent ham petrolün fiyatı %0.7 artışla 41.57 dolar seviyesinde işlem görmektedir. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) dün açıkladığı verilere göre, ham petrol stokları 710,000 bin varil düşüş beklentilerini aşarak geçen hafta 8.2 milyon varil azaldı ve toplamda 537 milyon varile indi.

Altın fiyatları, dünya genelinde artan koronavirüs vakalarından dolayı oluşan kaygıların güvenli liman olarak görülen altına talebi arttırmasıyla sekiz yılın zirvesine yakın seyretti. Dün 1,785.46 dolar ile 2012 Ekim başından bu yana en yüksek seviyeyi gören altının ons fiyatı bugün %0.21 artışla 1,784.76 dolardan işlem gördü. ABD altın vadelileri ise 1,800.60 dolarda yatay seyretti.

Asya borsaları, yılın ilk yarısı geride kalırken ekonomik verilerdeki iyileşmeye rağmen, ABD’deki artan koronavirüs vakalarının henüz tam olarak başlamamış olan küresel toparlanmayı engelleyeceği endişeleriyle ilerleme kaydetmekte zorlandı.

Yaklaşık bir aydır dar bir banta sıkışan ve bir haftadır ortalama 6.85 seviyesinden işlem gören dolar/TL bugüne de yatay başladı. Son günlerde TCMB’nin faiz indirimlerine sürpriz şekilde ar verme kararı dahil olmak üzere ekonomideki gelişmelere belirgin bir tepki vermeyen dolar/TL dünkü kapanış seviyesi olan 6.8555’in hemen altında 6.8540’tan güne başladı.

Yatırımcıların gözü de Cuma açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarında olacak. Koronavirüs salgınında alınan tedbirler ve salgına bağlı arz yönlü diğer bozulmaların yarattığı yönlü riskler nedeniyle tüketici fiyatları endeksinin Haziran’da %12 seviyesini aşması bekleniyor.

Türk hisse senetleri piyasası da ikinci çeyrekte %30 yükselerek 2009 Eylül’den bu yana en iyi üç aylık performansı kaydetti. Sermaye piyasası kurulu en likit hisselerin yer aldığı BIST-30 endeksindeki hisseler için açığa satış yasağını bugün itibarıyla kaldırdı.

Dün Hazine tarafından Temmuz ve Eylül dönemi iç borçlanma stratejisi açıklanmış olup hazine Temmuz ayında toplam 20,7 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 27 milyar TL’lik iç borçlanma yapmayı planlamaktadır.

Gösterge tahvillerde enflasyon verisi öncesi yukarı yönlü bir hareket görülmektedir. Dün 5 yıllık tahvil tekrar %10 seviyesinin üzerine çıkarak %10,62 seviyesinden işlem gördü.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi haftaya hafif yükselişle 490 seviyelerinin üzerine çıkarak başladıktan sonra bu sabah itibariyle ufak gerileyerek 486 seviyesinden işlem görmektedir.

 

İstanbulAnalytics Temmuz öngörüleri:  Dönüm noktaları

 

Mehmet Gerz:  Piyasalarda Hızlı Toparlanmanın Ekonomide Karşılığı Var mı?

 

İstanbul’da haziran perakende fiyatlar arttı, toptan fiyatlar azaldı…

 

Prof. Dr. Korkut Boratav’dan yabancı sermaye uyarısı!

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler