Sosyal Medya

Güncel

TCMB yatırımcıya “açıldı”

TCMB 200 uzmanı telekonferansa davet etti. Ne anlattı? Ne anlaşıldı?TCMB ekonomi sunumu

TCMB yatırımcıya “açıldı”

Çok uzun süre yabancı yatırımcıların tekil görüşme isteklerini geri çeviren ve toplu bilgilendirmeleri de seyrelten TCMB, sonunda “iletişim stratejisi” ve “yatırımcı  ilişkilerinin” değerini keşfetti. Dün ilk kez düzenlenen videokonferansta  200’e yakın yerli ve yabancı katılımcı yer aldı. Foreks Haber Merkezi verilen mesajları ve bazı katılımcıların yorumları haberleştirdi. ParaAnaliz de dünya basınında bu konuda çıkan yorumları ekledi.

 

Videokonferansta Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası konulu bir sunum gerçekleştirildi ve aşağıda öne çıkan mesajlar iletildi:

 

“Ekonomide kademeli açılma adımları ile birlikte iktisadi faaliyetteki toparlanmanın Mayıs ayı   itibarıyla başladığı, yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirlerin, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkı yaptığı, ayrıca, Türkiye’de sağlık sisteminin diğer ülkelere göre güçlü yapısının Covid-19 pandemisinin ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini sınırladığı vurgulandı.

İhracatın öngörülenden daha güçlü bir şekilde toparlanmakta olduğu, yılın ikinci yarısında daha olumlu bir cari işlemler dengesi görünümü beklendiği, pandemi süreci ile ilgili olarak birim maliyetlerdeki artışların çekirdek enflasyon trendinde bir artışa yol açsa da, yılın ikinci yarısında normalleşme süreci ile birlikte talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği iletildi.

Enflasyon ve cari açıktaki etkilerin kalıcı olmayacağı mesajı verildi..

Garanti BBVA Ekonomik Araştırmalar Yardımcı Başekonomisti Seda Güler Mert, dün gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yatırımcı toplantısında, büyüme konusunda pozitif sinyaller alındığı, ancak ‘V şeklinde büyüme’ demek için erken olduğunun ifade edildiğini, konunun izlenip takip edileceğinin söylendiğini belirtti.

 

TCMB’nin dün, yatırımcı, ekonomist ve analistlerle gerçekleştirdiği “Yatırımcı Toplantısı”na katılan Seda Güler Mert, toplantıdan öne çıkan başlıkları Foreks’e aktardı.

Güler Mert, Banka’nın hem enflasyon üzerinde hem cari açıktaki etkilerin kalıcı olmayacağına ilişkin mesajlar verildiğini ve daha ılımlı bir görüş ortaya konulduğunu söyledi.

Seda Güler Mert, Merkez Bankası’nın, enflasyon tarafında Mayıs ve Haziran verilerindeki hızlı yükselişin sebeplerini, geçici faktörlere bağladığına değinerek, “Arz yönlü birim maliyetlerdeki, düşük kapasite kaynaklı birim maliyetlere yansımaların fiyatlar üzerinde etkili olduğunu belirten MerkezBankası, bunun geçici olduğunu ve yılın ikinci yarısında talep yönlü etkilerle bertaraf edilebileceğini ve dezenflasyonun devam edeceği mesajını tekrar etti. Banka, Para Politikası Kurulu (PPK) karar metnindeki mesajı yineledi. ‘Risk nedir?’ sorusuna tam anlamıyla yanıt verilmedi. Sapmanın geçici olduğunu kaydedildi ve dezenflasyon sürecinin devam etmesini beklendiği aktarıldı.” diye konuştu.

 

Cari denge tarafında beklentilerin tekrar edildiği toplantıda, henüz talep kaynaklı ithalat düşüşünün tam olarak gelmediğinin belirtildiğine işaret eden Seda Güler Mert, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Merkez Bankası, toplantıda, ihracattaki sert tepkinin kısıtlamalardan kaynaklı olarak Nisan ve Mayıs’tan hızlı gerçekleştiğini, ancak ithalattaki düşüşün henüz bunu yakalayamadığını, bundan sonra bunu beklediklerini ve bu anlamda cari açıktaki genişlemenin daha makul seviyelerde kalmasını beklediklerini tekrar etti.

 

Faiz indirimlerinin sonu geldi mi?

 

Faizlerdeki düşüşün sonuna gelinip gelinmediğine ilişkin soru için iki faktöre bakıldığı, bunlardan birinin büyümedeki toparlanma ve diğerinin ise enflasyon olduğu kaydedildi. Büyüme verisinde pozitif sinyaller var. Ekonomistlerin beklentilerinden çok daha hızlı bir toparlanma görülüyor. Bununla beraber enflasyon tarafında da son etkilerin yukarı yönde olduğu, bu verilerin takip edileceği ve gelen dataya göre karar verileceği söylendi. Mevcut durumda beklemeyi tercih ettiklerini ifade eden Banka, bundan sonra gelen veriye göre karar vermeye devam edeceklerini aktardı.

 

Dolar/TL kuru üzerindeki gelişmeler ve daha istikrarlı görünüm hakkında ne düşündüklerine ilişkin soruya ise, yaz aylarının daha rahat geçirildiği, hem ithalattaki düşüşün eşlik edeceği, hem de dış borç itfalarının daha rahat geçeceği bir dönemde bulunulduğu belirtildi.

Sonbahar ile beraber dış borç itfalarının artmasının bir miktar etkili olabileceğini, ancak bu konuda da gerek bankacılık sektöründe, gerek reel sektördeki dış borç çevirme oranlarının gayet iyi gittiğinin görüldüğünü, bankalarda yüzde %100’e yakın gittiği, bunun kendileri için olumlu gelişmeler olduğunu vurguladılar.”

Garanti BBVA Ekonomik Araştırmalar Yardımcı Başekonomisti Seda Güler Mert, toplantıda daha çok beklentiler üzerinden konuşulduğunu gözlediğine değinerek, “Mevcuttaki etkilerin adını koymakla beraber, bunun kalıcı olmayacağına, hem enflasyon üzerinde hem cari açıktaki etkilerin kalıcı olmayacağına ilişkin mesajlar verildi ve daha ılımlı bir görüş ortaya konuldu.” dedi.

 

Toplantıda ödemeler dengesi, enflasyon, koronavirüs etkileri konuşuldu..  

 

Albaraka Türk Ekonomisti Lütfullah Bingöl, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından dün gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında, ödemeler dengesi ve enflasyon görünümündeki değişiklikler ile koronavirüsün bunlar üzerindeki etkilerinin konuşulduğunu söyledi.

 

Toplantı ile ilgili Foreks’e değerlendirmelerde bulunan Lütfullah Bingöl, Banka’nın enflasyon görünümü tarafında Mayıs ve Haziran’da beklenenin üzerinde görülen enflasyon figürlerinin, koronavirüs sonrası açılım ile firmaların birim maliyetlerinin eskisi gibi fonksiyonel olamamaları nedeniyle artması ve bunların fiyatlara yansıması sebebiyle olduğunu düşündüğünü belirtti.

 

Enflasyon görünümündeki belirsizliğin ciddi miktarda olduğu vurgulansa da bunun tek seferlik sıçrama olduğunun düşünüldüğünü kaydeden Bingöl, TCMB yatırımcı toplantısına ilişkin olarak şunları söyledi:

“Özellikle Temmuz ayı enflasyonunun gidişata dair yorumlarında ciddi bir etki sahibi olacağı vurgulandı.Mayıs ve Haziran’da ve önümüzdeki kısa vadede de enflasyon görünümünde arz görünümlü etkilerin domine etmeyi sürdüreceği düşünülüyor. Ancak yılın ikinci yarısından itibaren çıktı açığının, dolayısıyla talep tarafındaki gidişatın enflasyon üzerinde arz kaynaklı baskı etkisi olacağı öngörülüyor.

 

Ödemeler dengesi tarafında, ikinci çeyrekte görülen zayıflıktan söz edildi. Ancak Haziran ile birlikte ihracat tarafında zayıflığın yerini ciddi toparlanmaya bıraktığından bahsedildi.

 

Nisan ve Mayıs’ta, kısmen Haziran’da da ithalatta altının çok ciddi bir pay edinmiş olmasına değinildi ve bu da ithalattaki ekonomik aktiviteye rağmen az gördüğümüz yavaşlamanın en önemli sebeplerinden biri olarak vurgulandı. Küresel ekonomik aktivite toparlandıkça, küresel altın talebinde azalış, dolayısıyla ithalat baskısında toparlanma, normalleşme bekleyebiliriz gibi görünüyor. Başlıca ihracat partnerimiz olan AB’de de toparlanma devam ettikçe cari dengede ikinci çeyrekte görülen beklentinin çok üzerinde gerçekleşen zayıflığın yerini normal seviyelere bırakabileceği söylenebilir.”

 

Yorumlar

 

Reuters’e göre toplantıya katılan dört yabancı banker TCMB’nin özellikle Haziran enflasyonunda gözlenen sıçramanın geçici olduğunu vurguladığını kaydettiler. ParaAnaliz’e e-mail atan bir başka yabancı fon şirketi temsilcisi ise “Just listening to their presentation- it’s just not credible. You can see how far institutional capability has crashed”. (Şimdi sunumu takip ediyorum. İnandırıcı değil. Kurumsal kapasitenin ne denli erozyona uğradığı çok açık) yorumunu yaptı.

 

FÖŞ sordu:  Ayasofya’yı Açmak Özel Sektörün Acısına Çare Olacak mı?

 

DW Analiz: Cumhurbaşkanlığı Sistemi Türkiye ekonomisini bozdu

 

Ekonomistler: Durgunluğa çare acı reçete!

 

FÖŞ anlattı:  Yükselen Enflasyon Bizi Döviz Darboğazına Götürüyor

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler