Sosyal Medya

Reel sektör

Sektör uzmanı: Kurallara uymayan Facebook’un sonu gelebilir

Siber haklar uzmanı Yaman Akdeniz, bir tweet’inde şunları söyledi “Hükûmetin nasıl tepki vereceği merak konusu olsa da hissedarların görüşlerini almadan masaya bir “sopa koyup”, temel hak ve özgülükler için çok sorunlu bir yasayı geçirirseniz, sonuç böyle olacaktır.....

Sektör uzmanı: Kurallara uymayan Facebook’un sonu gelebilir

Kaynak: Arab News, by Menekşe Tokyay

Bir sektör uzmanına göre, sosyal medya devi Facebook’un Türkiye’de bir şirket temsilcisi atamama kararı ülkedeki platform için sonun başlangıcı olabilir.

1 Ekim’de yürürlüğe giren yeni Türk hükûmeti düzenlemeleri, tüm sosyal medya firmalarının Türkiye’de bir ofis açmasını, bu karara uymaz ise ağır para cezası, reklam yasağı ve veri kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalacağını belirtiyor.

Temsilcilerin Türk vatandaşı olması ve ağlardaki kullanıcı verilerinin de Türkiye’de depolanması gerekiyor.

37 milyon kullanıcıyla, istatistikler Facebook’un Türkiye’de diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor.

Üsküdar Üniversitesinde gazetecilik profesörü olan Süleyman Irvan Arab News’e yaptığı açıklamada, Facebook temsilci atamama duyurusunda israr ederse, Türk kullanıcıların platformun ölümünü görebileceklerini söyledi.

Analistler, Facebook’un hamlesinin, Twitter dahil diğer sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de yasal temsilci bulundurup bulundurmama kararlarını etkileyebileceğine inanıyor.

Türkiye’nin yeni kurallarına göre, 1 Ekim’e kadar Türkiye’de ofis açmayan firmalar Kasım ayına kadar 10 milyon Türk Lirası (1,26 milyon dolar) ceza ödemek zorunda kalacak, bu tutar da ödenmezse aralık ayında üç katına çıkacak.

Bu düzenlemelere uymayan şirketler, gelecek yıl ocak ayında bir reklam yasağıyla karşılaşacak ve bant genişliği, mayıs ayına kadar kademeli olarak yüzde 90’a kadar düşecek (Bu da bir gönderinin açılmasının 15 dakika sürmesi anlamına geliyor)

Siber haklar uzmanı Yaman Akdeniz, bir tweet’inde şunları söyledi “Hükûmetin nasıl tepki vereceği merak konusu olsa da hissedarların görüşlerini almadan masaya bir “sopa koyup”, temel hak ve özgülükler için çok sorunlu bir yasayı geçirirseniz, sonuç böyle olacaktır.

Yönetmelik ayrıca sosyal medya kullanıcılarına içeriği şikâyet etme fırsatı sunarak, sosyal medya temsilcilerine iki gün içinde iddiaları araştırmaya ve “kabul edilemez” paylaşımları kaldırmaya, eğer kaldırılmaz ise 5 milyon para cezasına çarptırmaya mecbur bırakıyor.

Irvan, “Sosyal medya devleri bu maddeden endişe duymuş olabilirler çünkü bir temsilcilik bürosu acarlarsa tüm muhalif içeriği kaldırmak zorunda kalacaklar” açıklamasında bulundu.

 

Çeviri: Cem Cetinguc

 

Bir milyon yazılımcı projesine ne oldu?

 

Çin Teknoloji Şirketleri, Küresel Hükûmetlerce Mercek Altında

 

 Dr Bozkurt Kağan:  Dünyanın En Büyük İnovasyonlarından Biri

 

Sosyal ağlar yeni kanunu uygulamazsa, peki ne olacak?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler