Sosyal Medya

Güncel

Piyasa Gündemi:  Risk İştahı Haftaya Toparlanma İle Başlarken Riskler Varlığını Koruyor

Euro/dolar paritesi, Avrupa Birliği liderlerinin koronavirüs  teşvik paketi görüşmelerinde ilerleme kaydettiğine ilişkin sinyallerin  etkisiyle dört ayın en yüksek seviyesini gördü. Artışa geçen  koronavirüs enfeksiyonlarının kontrol altına alınması için bazı  yerlerde önlemlerin sıkılaştırılmasının ardından dolar, yatırımcıların  güvenli varlık arayışıyla G - 10 paralarının çoğu karşısında yükseldi...

Piyasa Gündemi:  Risk İştahı Haftaya Toparlanma İle Başlarken Riskler Varlığını Koruyor

 

Gedik Yatırım:  BIST-100 Güne Başlangıç

 

Salgın kaynaklı gelişmeler neticesinde artan endişe ve belirsizliklere bağlı olarak küresel hisse piyasalarında son haftalarda dalgalı bir fiyatlama etkili olurken, görece korunan iyimser beklentiler piyasaları desteklemeye devam ediyor. BIST-100 Endeksi dün günü %0,42’lik yükselişle 119.281 puandan tamamladı. ABD borsaları teknoloji hisselerindeki alımların etkisiyle günü yükselişle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,85 – 6,86 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 6,85’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

 

BIST-100 Strateji

 

BIST 100 önceki hafta gördüğü 120.200 zirvesini aşmakta zorlansa da bu bölgeden de uzaklaşamıyor. Bugün de izleyeceğimiz en önemli seviye burası olacak. 120.200 üzerinde kapanışlar endekste yeni bir yükselişin önünü açacaktır. Ancak son zamanlarda buradan uzaklaşılmasa da buraya yakın yerlerden gün içi gelen satışlar zayıflık işareti oluşturuyor. Teknik göstergelerdeki zayıflamaları da göz önünde bulundurduğumuzda burasının geçildiğinden emin olunmadan yapılacak alımlar riskli olabilir. Aşağıda ise gün içi kısa vadeli ilk desteğimiz 118.400’de bulunuyor. Buranın altında 117.500 ve 115.500 güçlü destek seviyeleri olarak izlenebilir.

 

Önemli Sektör Şirket Haberleri

 

ODAŞ ELEKTRİK / ODAS 21.07.2020 08:20:52 Şirket, 2Ç20’de 283 mn TL satış geliri (yıllık: -%13), 109 mn TL FAVÖK (yıllık: %30) ve 64,6 mn TL net zarar (2Ç19: 3 milyon TL) açıklamıştır. (SINIRLI POZİTİF)

 

DOĞUŞ OTOMOTİV / DOAS 20.07.2020 13:30:52 Yapı Kredi Bankası liderliğinde oluşturulacak konsorsiyum ile kullanılacağını belirtilen 6 yıl vadeli 110.000.000 EUR karşılığı TL tutarındaki kredi için imzalanan yetki anlaşması 70 ay vadeli 750.000.000 TL olarak revize edilmiştir. (NÖTR)

 

 

Ahlatçı Yatırım:  Dolar ve Euro ne yöne gidecek?

 

Euro/dolar paritesi, Avrupa Birliği liderlerinin koronavirüs  teşvik paketi görüşmelerinde ilerleme kaydettiğine ilişkin sinyallerin  etkisiyle dört ayın en yüksek seviyesini gördü. Artışa geçen  koronavirüs enfeksiyonlarının kontrol altına alınması için bazı  yerlerde önlemlerin sıkılaştırılmasının ardından dolar, yatırımcıların  güvenli varlık arayışıyla G – 10 paralarının çoğu karşısında yükseldi.

Euro, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin salgının etkilerini azaltmayı  hedefleyen kurtarma planı konusunda görüş ayrılığı yaşamasının  ardından dolar karşısında düşmüştü. Son haberlere göre ise Avrupa Birliği liderleri, 750 milyar euroluk ortak tahvil arzını öngören  teşvik paketi konusunda anlaşmaya vardı. Bu acil fonun 390 milyar  euroluk kısmını hibeler ve 360 milyar euroluk kısmını ise düşük faizli  krediler oluşturuyor.

 

Altın ve gümüş analizi

Gümüş vadelileri 20 doları aşarak 3 yılın zirvesini gördü. Altın  ve gümüş bu yıl, koronavirüs pandemisinin küresel ekonomide sarsıntı  yaratması ve bunun sonucu, pandemiye bağlı kısıtlama tedbirlerinin  gevşetilmesine karşın, güvenli liman talebinin sürmesi ile birlikte  sert yükseldi. Salgın aralarında ABD’nin de olduğu dünyanın birçok  ülkesinde henüz kontrol altına alınamadı ve bu durum güvenli liman  niteliğindeki bu varlıkların elde tutulmasına neden oluyor. Aynı  zamanda üretimine ilişkin endişeler de var.

S&P Global Market Intelligence’a göre, küresel bazda zarar gören 275 maden arasında en  fazla etkilenenleri altın ve gümüş madenleri oluşturuyor. Dünyanın en  fazla gümüş üretilen bölgesi olan Latin Amerika’da, pandemi, Meksika’nın son dönemde Kovid-19 kaynaklı ölüm sayısında İtalya’yı  geçmesi ile birlikte, daha da kötüye gitti.

 

USDTRY:    Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yurt içerisinde sakin veri  akışı devam ederken, ABD’de konut başlangıçları verisi ve Michigan  tüketici güven endeksi takip edilmişti. Haftanın ilk işlem gününde ise  küresel zayıf ekonomik veri akışı ile birlikte dikkatler artan vaka  sayıları ve aşı gelişmelerinde olmaya devam ederken haftaya 6,85  seviyesinde başlayan kurun gün sonunda yatay hareketini sürdürdüğü  izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 6,85 seviyesinde  belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile  birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi  durumunda 6,83, 6,80 ve 6,78 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli  destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alışlar ile kurdaki eğilimin  yukarı yönlü hareketinde ise 6,87, 6,89 ve 6,92 direnç seviyeleri  takip edilebilir.

 

EURTRY:   Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yurt içerisinde sakin veri  akışı devam ederken, Euro Bölgesi’nde enflasyon verisi takip edilirken  odaklar Avrupa Birliği Liderleri Zirvesi üzerindeydi. Yeni haftanın  ilk işlem gününde ise nispeten zayıf ekonomik veri akışı sürerken,  dikkatler Avrupa Zirvesi Liderleri toplantısının ardından liderlerin  açıklamaları ve koronavirüs gelişmeleri takip edildi. Güne 7,84 seviyesinde başlayan çaprazın takip edilen gelişmeler ile birlikte gün  sonunda yukarı yönlü sınırlı hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 7,83 seviyesinde  belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 7,85 direnç seviyesinin  altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda  sırası ile 7,81, 7,78 ve 7,75 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli  destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin  yukarı yönlü olmasında ise 7,85, 7,87 ve 7,90 direnç seviyeleri takip  edilebilir.

 

FÖŞ anlattı:  Negatif Faizin Ekonomiye Verdiği Zarar: Spekülatif Balonlar Şişiyor!

 

QNB Finansbank:  İç tüketimde dipten dönüş sürüyor

 

Dr Tuğberk Çitilci:  Merkez Bankası’nın ZK kararı sonrasında dolar/TL beklentisi

 

ANALİZ:  Borsa yatırımlarında saplantı

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler