Sosyal Medya

Güncel

MAK Araştırma anket sonuçlarını açıkladı! En kararsız seçmen AK Parti’de…

MAK Araştırma'nın yaptığı Türkiye'nin Gündemi araştırmasının sonuçları yayınlandı. Araştırmaya göre, 'bugün seçim olsa son seçimde oy verdiğiniz partiye yine oy verir misiniz?' sorusuna 'kararsızım' diye yanıt verenlerin oranının en yüksek olduğu seçmen kitlesi AK Parti seçmeni olarak belirlendi. Ankete göre Gelecek Partisi ve DEVA Partisi oy oranları ise yükselişte. İşte dikkat çeken araştırmanın sonuçları!

MAK Araştırma anket sonuçlarını açıkladı! En kararsız seçmen AK Parti’de…

Erken seçim tartışmaları hız kesmeden devam ederken, Mehmet Ali Kulat’ın Başkanlığında 12-17 Haziran tarihleri arasında MAK Araştırma’nın ülke genelinde yaptığı ‘Türkiye Geneli Gündem Araştırması’ anketinin sonuçları açıklandı.

Anket sonuçlarına göre bu pazar seçim olsa 4 parti barajı geçmeyi başarırken, AK Parti’nin oyları kararsızlar dağıtılmadan yüzde 30.6’ya, kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise yüzde 35.5’e kadar geriledi. CHP ise kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 25.3 oy alırken, MHP ve İYİ Parti yüzde 10 barajını geçiyor, HDP ise az farkla baraj altında kalıyor.

secmen.jpg

Gelecek ve DEVA Partisi yükselişte…

Anket sonucuna göre dikkat çeken bir diğer nokta ise Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ve Ali Babacan’ın DEVA Partisi’nin oy oranının yükselmesi. Araştırmaya göre, kararsızlar dağıtıldıktan sonra Gelecek Partisi’nin oy oranı yüzde 2,9 olarak hesaplanırken, DEVA Partisi’nin oy oranı ise yüzde 2,8 olarak hesaplandı.

02

En kararsız seçmen AK Parti’de…

Ankette, “24 Haziran seçimlerinde (Son yapılan Genel Seçimde) oy verdiğiniz siyasi partiye yarın seçim olsa oy verme tercihiniz değişir mi?” sorusu da soruldu.

Soruya verilen yanıtlarda HDP seçmeninin yüzde 85’i, CHP ve İYİ Parti seçmeninin yüzde 80’i, MHP seçmeninin yüzde 75’i ve Saadet Partisi seçmeninin yüzde 70’i ‘kararım değişmez’ yanıtını verirken, AK Parti seçmeni arasında bu oranın yüzde 65’e kadar gerilemesi dikkat çekti.

 

secmen3.jpg

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler