Sosyal Medya

Güncel

Korona vakaları  azaldı,  Türk Tabipler Birliği şüphe ifade etti

Raporun 1 numaralı tablosunda son 7, 14 ve 28 günlük COVID-19 verileri sunulmuştur. Tabloda yer alan veriler günlük sayılar bakımından analiz edildiğinde, son 7 ve 14 günde, 28 günlük ortalamaya kıyasla günlük ortalama tanı alan hasta ve hastaneye yatış sayısının arttığı, buna karşılık hastaneden taburcu olan ve iyileşen hasta sayısının azaldığı görülmektedir"....

Korona vakaları  azaldı,  Türk Tabipler Birliği şüphe ifade etti

Türkiye’de son bir haftada vaka sayısında takriben %25 gerileme kaydedilirken, AB’nin Türkiye’ye giden turistleri dönüşte karantinaya alma kararının gerekçelerini hatırlatmak gerekiyor:  Vaka ve ölüm verilerini bağımsız bir kaynaktan doğrulama imkanı yok.

Türk Tabipler Birliği’nin 7-28 günlük hareketli ortalamalar üzerinden yaptığı hesaplamalar da salgında dip noktaya oldukça uzak olduğumuz izlenimini uyandırıyor.

 

Bakan Koca hem düşen vaka sayısını övdü, hem tedbir mesajı verdi

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 19 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 1172 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Böylece toplam ölü sayısı 5 bin 186’ya, vaka sayısı 203 bin 456’ya yükseldi.

 

Sağlık Bakanı Koca, yeni tip Koronavirüs’ün (Covid-19) Türkiye’deki güncel durumuna ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın verilerini paylaştı.

 

Bakan Koca’nın paylaşımı şöyle:

 

“24 Haziranda 1.492 olan yeni vaka sayısı 1.172’ye indi. Virüsün yayılması hızlı; vakaların azalması zaman alıyor. Son 1 haftada hastanede tedavi görenlerin yaş ortalaması 46,7. Son 1 haftada tanı konanların %11,13’ü 65 yaş üstü. Vefat edenlerin %70’ten fazlası bu yaş grubundan.”

 

 

TTB: Son haftalarda hasta sayısındaki artış endişe vericidir

 

Türk Tabipler Birliği, Sağlık Bakanlığı’nın Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan ‘Covid-19 Türkiye Durum Raporu’nu bir ilk olarak memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

 

TTB, Sağlık Bakanlığı raporuna ilişkin değerlendirmesinde “Raporun 1 numaralı tablosunda son 7, 14 ve 28 günlük COVID-19 verileri sunulmuştur. Tabloda yer alan veriler günlük sayılar bakımından analiz edildiğinde, son 7 ve 14 günde, 28 günlük ortalamaya kıyasla günlük ortalama tanı alan hasta ve hastaneye yatış sayısının arttığı, buna karşılık hastaneden taburcu olan ve iyileşen hasta sayısının azaldığı görülmektedir” dedi.

 

TTB’nin değerlendirmesi şöyle: “Bakanlığı’nın verilerine göre haftalık ölüm sayılarında azalma durmuş…””Hastalığın kuluçka süresinin 14 gün olması dikkate alındığında, son 7 ve 14 günde saptanan durumun, salgının ülkemizde geldiği aşamada kontrole alınmasının aksine daha sıkıntılı bir sürece evrildiği gerçeğine işaret etmektedir. Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre haftalık ölüm sayılarındaki azalma durmuştur. Son iki haftada gerçekleşen ölüm sayısı 290’dır, ondan önceki iki haftaya kıyasla 23 yurttaşımızı fazladan kaybettiğimiz görülmektedir. Bir başka ifadeyle, son iki haftada ortalama günlük ölüm sayısı 20.7 olup, ondan önceki iki haftadaki ortalama günlük ölüm sayısından 3.6 kişi, yani yüzde 19 fazladır.

“Türkiye’de COVID-19 salgın eğrisi 20 Nisan’dan sonra bükülmüş olmakla birlikte, doğrulanmış olgu sayıları 2 Haziran’dan sonra yeniden artmaya başlamış, bununla koşut olarak yoğun bakımda yatan hastalar ile entübe hastaların sayısında da artış gözlenmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre haftalık ölüm sayılarında son haftalarda azalma durmuş, hatta hafif bir artış söz konusu olmuştur.”

 

“Mükerrer test sayı oranın açıklanmaması yorum yapmayı engelliyor”

Son olarak, son 7 gündür yapılan test sayısı ortalamasının son 28 günlük ortalamaya kıyasla artmış olması sevindiricidir. Ancak mükerrer test sayı oranının ve hangi gruplara test yapıldığının açıklanmamış olması (Olası hasta, temaslı, tarama amaçlı vb.) zaman içerisinde artan test sayısı hakkında yeterli yorum yapmayı engellemektedir. Türk Tabipleri Birliği olarak bir kez daha konu hakkında daha detaylı bilgilendirmenin yapılması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

 

“Salgının ülkemizde geldiği aşamada raporda yer verilen ve yurt dışı turizm faaliyetlerini etkilemek amacını hissettiren, “Büyükşehirler arasında en düşük insidansa sahip olan Antalya, Nevşehir ve Muğla için son 7 güne ait 100 bine düşen vaka sayısı sırasıyla 1,4, 1,3 ve 0,7’dir. Ayrıca söz konusu iller turizm için en çok tercih edilen iller arasında da yer almaktadır” vurgusunu böyle bir raporda gereksiz buluyoruz. Türk Tabipleri Birliği olarak, Sağlık Bakanlığı’nın önceliği turizm faaliyetlerini teşvik etmeye vermek yerine, raporda hastalık insidansında bölgeler arasında gözlenen eşitsizlikleri inceleyerek, birey ve toplum sağlığını korumak hedefiyle mevcut episdemiyolojik veriler ışığında kapsamlı bir değerlendirme yapması ve ‘normalleşme’ adını verdikleri bu dönemde insanların iş, ulaşım, sosyalleşme vb amaçlarla bir araya geldiği  bütün ortamlarda fiziksel mesafeyi artıracak önlemleri/denetimleri gündeme getirmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.”

 

Biz de Temmuz ortalarında vaka sayılarında kalıcı bir artış bekliyoruz.  LGS ve KGS esnasında sosyal mesafenin ihlal edilmesi ve milyonlarca gencin tam sosyal koruma sağlamayan odalarda birbirine yakın oturtulmasının vaka sayısında artışa neden olmasından korkuyoruz.

Güney, Doğu ve Güney Doğu illerimizde hızlanan salgında vakaların doğru raporlandığına dair de şüphelerimiz var.

 

Koronada son gelişme: Uzmanlar uyarıyor, böyle gidemez!

 

Çalışanlar sosyalleşmek için ofise dönmek istiyor

Bilim Kurulu Üyesi: “Vakalar artarsa ikinci pik kapıda…”

 

FÖŞ-Temmuz: Ekonomilerde Umutların Tükendiği Ay

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler