Sosyal Medya

Piyasalar

Kıbrıs İktisat Bankası:  Değişmeyen tek şey, değişimdir

Toyota’yı geride bırakarak dünyanın en değerli otomotiv şirketi olan Tesla’nın hisse senedi fiyatı da artmaya devam ediyor. 2 sene öncesine dönüp, söz konusu 5 şirketin 100 seviyesine endekslersek, Toyota, Volkswagen ve, Daimler’in yerinde saydığını (eksi teknoloji), elektrik araç cephesinde parlayan Tesla ve Nikola’nın ise adeta roketlediğini görüyoruz. Grafik zaten bir şeyler anlatıyor...

Kıbrıs İktisat Bankası:  Değişmeyen tek şey, değişimdir

Her gün okuyucu ilgisini kaybetmeden, aynı konuların da etrafında dolaşmadan bülten yazmak, takdir edersiniz ki kolay iş değil. Cuma gününün verdiği huzur ile bugün farklı bir giriş yapmak istedim. Günaydın…

Bugün bültenimizi Tesla ile açıyoruz. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın piyasa değeri, 224 milyar dolar ile araç üreticileri arasında en yüksek marka değerine ulaştı.

Yılda sadece 500 bin araç üreten Tesla, yılın ilk çeyreğinde 2,4 milyon araç üreten Toyota’yı (dünyanın en büyük otomobil üreticisi, piyasa değeri 205 milyar dolar) tahtından etti.

Paradigmal değişimlerin yaşandığı, müşterinin ihtiyacını anladığımız ölçüde başarılı olabileceğimiz, COVID-19 sonrası yeni dünya düzeninde, değişimin gerisinde kalmamak gerekiyor. Somuttan ziyade soyutun ön planda olacağı yeni bir sayfa açılıyor.

Sıfır emisyona sahip elektrikli araçlar, eski teknolojiye sahip fosil yakıt ile çalışan araçları yakında ansiklopedi sayfasına gönderecek. Bugün, neden bir zamanları herkesin kullandığı Nokia cep telefonunun artık olmadığını daha iyi anlıyorum. Değişime ayak uyduramayan oyun dışı kalıyor / kalacak.

Değişmeyen tek şey, değişimdir. Mesela, yeni Tesla olacağını düşündüğümüz, Nikola Corporation (NKLA.O) göz ucuyla da olsa takip etmenizi salık veririm. Hikayesi olan şirketlerin ön planda olacağı ve yatırımcı ilgisini çekmeye devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Ø  Tesla, Nikola, Volkswagen, Daimler, Toyota

 

Toyota’yı geride bırakarak dünyanın en değerli otomotiv şirketi olan Tesla’nın hisse senedi fiyatı da artmaya devam ediyor. 2 sene öncesine dönüp, söz konusu 5 şirketin 100 seviyesine endekslersek, Toyota, Volkswagen ve, Daimler’in yerinde saydığını (eksi teknoloji), elektrik araç cephesinde parlayan Tesla ve Nikola’nın ise adeta roketlediğini görüyoruz. Grafik zaten bir şeyler anlatıyor.

 

 

 

 

Akü-elektrik ve hidrojen kamyonları ve güç sporları araçlarında uzmanlaşan, sıfır emisyonlu taşımacılık ve altyapı çözümleri sunan Nikola Corporation’un yeni Tesla olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Hangisine yatırım yapmak isterdiniz?

 

 

Mali piyasa analizi

 

 

Dün küresel mali piyasaların gündeminde, ABD ekonomisinin sağlığını gösteren en kıymetli veri olan tarım dışı istihdam takip edildi. Veri, 2 aydır üstü üstte olmak suretiyle beklentilerin üzerinde sürpriz yaptı.

Tarım dışı istihdamın 3 milyon kişi artması beklenirken, gerçekleşme 4,8 milyon oldu. Geçen aya ilişkin rakam da yukarı yönlü olumlu anlamda güncellendi. Bu sonuçla işsizlik oranı %12,3 beklenirken, %11,1’e geriledi.

Diğer bir bakış açısı ile, Nisan’da ABD’de 20,7 milyon istihdam kaybı yaşanması ardından, Mayıs’ta 2,7 milyon, Haziran’da ise 4,8 milyon kişi (toplam 7,5 milyon) işe geri döndü. Henüz o noktada olmasak da, istihdamın bu süratte toparlanmaya devam etmesi, FED’in ultra gevşek para politikası duruşunu bir noktada gözden geçirmesine neden olabilir.

Olumlu ABD verisi, haliyle güvenli liman ihtiyacının azalmasına neden olurken, kıymeti metallere kısmen de olsa kar satışlarını geldi. Tam tersi tarafta ise, petrolün varil fiyatı 43 dolar ile bir adım daha yukarı yürüdü.

Her hafta Perşembe günü açıklanan TCMB verilerine göre, 26 Haziran ile biten haftada, gerçek kişilerin de, tüzel kişilerin de döviz mevduatları 0,3 milyar dolar artış kaydetti. Böylelikle, sistemde var olan toplam DTH, 202,2 milyar dolar ile rekor seviyelere yakın seyretti.

Yabancıların TL ve TL cinsi varlıklara olan ilgisinin azalmaya devam ettiğini görüyoruz. Son haftalarda cılız da olsa hisse ve tahvil piyasasında boy gösteren yabancılar, 26 Haziran ile biten haftada her iki yatırım sınıfından toplam 158 milyon dolar ağırlık azaltmış. 2013 yılında hisse senetlerinde yatırımları 82 milyar doları bulunan yabancıların portföyü 24 milyar dolara; devlet tahvili portföyü ise 72 milyar dolardan 7 milyar dolara geriledi. Son 12 ayda, TL varlıklardan yabancı çıkışı 12 milyar dolar oldu. Bu rakamlar pek de sevimli değil.

TCMB’nin brüt döviz rezervleri bir önceki haftaya göre 1,8 milyar dolar daha azalarak 51,4 milyar dolar olurken, altın rezervleri ise altın fiyatlarında artış kaynaklı 0,5 milyar dolar artarak 38,8 milyar dolar oldu. Böylelikle, brüt döviz ve altın rezervleri 90 milyar dolara geriledi.

Olumlu ABD verisi ile iyimser tarafta bir gün daha geçiren küresel piyasalar, yeni günü de olumlu karşılıyor. Asya piyasalarında hakim rengin yeşil olduğunu görüyoruz.

Güçlü ABD verisi ile dolar endeksi kısmen değer kazanırken, EUR, GBP ve altın cephesinde sağlıklı olarak yorumladığımızın dışında bir fiyat değişimi göremedik.

EUR/USD’de 1,1330 seviyesinin üzerinde haftalık kapanış görürsek, alıcı olacağız. Sterlin cephesinde dolar ve EUR’ya karşı kısa pozisyonlarımızı ‘kar al’ ile kapatmamız ardından gelişmeleri takip ediyoruz. Altın ile ilgili mevcut uzun pozisyonları korumaya devam ediyoruz. İlave alım için, 1,790-1,800 bandındaki ons fiyat hareketini takip etmek istiyoruz.

Filmlerde olur misali, hastanın EKG (Elektrokardiyografi) birden yatay bir hal alır, alarm çalar. USD/TRY kurunda da Haziran ortasından beri 6,85 seviyesindeki yatay hareket devam ediyor. Kuvvetle muhtemel, hem yerli hem de yabancı oyuncu eksikliği nedeniyle düşük işlem hacmi ve beraberinde kamu bankalarının da desteği ile yatay seyir bir müddet daha korunacak.

Bugün ABD piyasaları tatil nedeniyle kapalı konumda olacak. Hisse senetlerindeki iyimser havanın korunmasını bekliyoruz.

 

 

Emre Değirmencioğlu, Grup Müdürü, Hazine Bölümü

 

Döviz almaya devam…

 

Bir yılda 12 milyar dolar sıcak para kaçtı

 

ANALİZ:  ABD tarım-dışı istihdam ve Fed’den yeni hamleler

Goldman:  Petrol talebi 2022’ye kadar normale dönmez

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler