Sosyal Medya

FÖŞ yazdı: Bu salgın  ne zaman biter?

6 Nisan 2020

Benim gibi süper-aktif, alemden aleme akan ve sosyal hayatı fevkalade zengin bir kişilik için eve kapanmak kolay olmadı tabii. Ama her zaman bardağa dolu taraftan bakarım, çünkü evdeki 27 hizmetkarımın ilk görevi bardağımın boş kalmamasını sağlamaktır. En az 2021’e kadar sürecek bu karantina günlerinin beni daha olgun, daha bilge bir fani yapmasını  istiyorum. Nirvana’ya öğle 1-2 bin hayat yaşadıktan sonra erişmek niyetinde değilim. En hızlı şeritten yol alıp, acil kapısından giriş yapacağım. Bu nedenle oturup geçmişimle, yaptıklarım-yapamadıklarımla yüzleştim, derin bir vicdan muhasebesi yaptım. İnsanın aynada kendi ruhunun karanlıklarına bakması nasıl bir şeydir bilir misiniz?  Çok feciydi o 3 dakika. Sonra 60 yılda her şeyi doğru yaptığıma karar verip, bardağımı doldurmalarını söyledim hizmetkarlarıma ve ilmi faaliyetlerime geri döndüm.

Bu acımasız salgının Tabiat Ana’nın biz hoyrat evlatlarından intikamı olduğunu söyleyen densizler var, şu karantinalar bitsin, elime kalın bir lastik eldiven takıp bir güzel pataklayacağım onları. Tabiat Ana’mız bizi cezalandırmak isteseydi, corona değil  ebolayı inkubasyon periyodu uzun, bazı hastalarda hiç semptom göstermeyen bir forma evirir, bizim de güzel valdemizi gevirirdi. Bir sene içinde bu Gezegen Walking Dead’e döner, yollarda geyikler, tavşanlar, vaşaklar, tilkiler fink atardı. Yeni Atatürk İstanbul Havalimanı balta girmemiş ormana dönerdi ki o ihtimal hala var, anlatacağım. Tabiat Ana bizi şevkatli elleriyle okşayıp “Yavrum, akıllı ol, bu sana son ihtarım, sırada kötek var”dedi.

Bence insancıklar, özellikle Milennialler de akıllanıyor. Akıllanmayan liderler, daha doğrusu hala 20ci Yüzyılın kapitalizmini ve siyasi kavgalarını yaşayan siyasi-ekonomik elit, askeri-endüstriyel  kompleks. Onlar yüzünden de bu salgını atlatmak hiç kolay olmayacak. “Yazın biter” görüşüne kesinlikle katılmadığım gibi, 2023’e kadar bir alevlenip bir sürecek, sonra aşı keşfi ile tarihe karışacak bir pandemi öngörüyorum.

Aslında salgınla başetmek kolay. Ya İtalya ve İspanya gibi herkesi evine kapatıp, çıkanı vuracaksınız. Evet, vuracaksınız, nasıl olsa Covid-19’dan acılar içinde ölecek, iyilik yapmış oluruz beynine bir tane sıkarak. Ya da Güney Kore ve Almanya gibi herkesi teste tabii tutacaksınız. Ara çözüm diye bir şey yok.  Örnekler de basit. Trump denen lale—ne lalesi olduğunu siz bilirsiniz—hala durumun vahametini kavramadığı için maske takmaya bile inanmıyor. Onun kuş beyni bir an önce Wall Street’in toparlanması ve seçim zaferi istiyor sadece. ABD zaten insanları eve kapatıp sosyal mobiliteyi düşürmenin yapısal olarak çok güç olduğu bir ülke. Bir de böyle bir lidere sahip olduğu için hastalıkla başa çıkması çok zor olacak. En az 300 bin kayıp ve yıl boyunca bir eyaletten ötekine kayacak mini-salgınlar bekliyorum. Brezilya’da da Bolsanaro virüsün habisliğine inanmayarak ülkesini kırıp geçirin bir diğer lider. Putin ve Xi Jinping ise gerçekleri sakladıkları için salgınla başedemeyecekler. Artık Türk basını yer vermiyor, ama Çin’de vaka sayısı yeniden artışa geçti, çünkü asemptomatik hastaların takibini bıraktılar. Hindistan’da  Modi paniğe kapılıp hiç bir ön hazırlık yapmadan sokağa çıkma yasağı ilan edince, halk köyüne kaçtı,  virüs tüm ülkeye yayıldı.

Bunlar kötü örnekler. Bize gelince, biz de hızla kötü örnek olmaya doğru gidiyoruz. Çünkü Saray iki büyük yanlış yapıyor. İlki bu salgından siyasi ve ekonomik rant çıkartma çabası. İkincisi, yanlış tıbbi teorilerden yola çıkarak çözüm aramak. İlkine dönelim. Mill birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız  olan bu çağda, CHP’li belediyelerin bağış kampanyasına takmanın anlamı nedir? Basit, bu salgın vesilesiyle halka yardım eden tek merci olarak kaybettiğim itibarımı geri alayım düşüncesi. Belediyelerin hizmet vermesini engelleyerek, en büyük rakibime de bir çelme takayım bencilliği. One taş, two kuş, yeme de yanında yat. Küçük hesaplar büyük denklemi bozduğu için de salgın esnasında çekilen ekonomik sıkıntılar katlanıyor.

Yine madde bire devam edeyim. Ekonominin çarkları dönsün ki, Avrupa pazarında Asya’lı tedarikçilerden pazar payı kapayım. Ek olarak, sokağa çıkma yasağı ilan etsem, milyonlarca geçici işsizin maaşını da devlet ödemek zorunda kalabilir, çok pahalı. Bırakalım  sürü bağışıklığı doğal nüfus dengesini oluştursun.  Bir de kesinlikle İran’dan gelen kaçak göçmenler ve umrecilerin virüsü yurt sathına yaydığını, AB’den intikam alacağım diye dünyanın dört bir yanından gelen mültecileri Yunan sınırına yığmanın çok büyük bir hata olduğunu asla itiraf etmek zorunda kalmayalım.

İkincisi, 30 büyük kentin trafik tecriti bize yanlış bir tıbbı teoriden hareket edildiğini gösteriyor. Virüs sadece büyük kentlerde yuvalanmış değil ki?  Bu sabah TV seyrediyorum, Muğla, Denizli ve Muş’ta da beldeler karantina altına alınıyor. Karantina altına alınan beldelerin coğrafi dağılıma bakın, “ben tüm Anadolu’yum” diye haykırır. Virüs içimizde, Kardeşlerim. Zaten sırf İstanbul’da virüs olsa da, uygulanan çözüm yanlış. İstanbul’a giriş çıkışı yasaklayacaksın,ama içerde 16 milyon insan virüsle başbaşa kalacak. Çünkü sosyal izolasyon, gönüllü karantina filan sadece polisin devriye gezdiği yerlerde var. Semt ismi vermeyeyim, ama bir kaç TV kanalı zaplayın, insanların çoluk-çocuk, maskesiz gezdiği, pazarda her sebzeyi avuçladığı en 5 semt göreceksiniz.

Bu kafayla salgın kontrol altına alınamaz. Doğal pik filan da olmaz. Aksine, yaz gelince bu milleti bağlasan evinde tutamazsın kadeşim. 40 derece sıcakta klimasız 50 metre kare apartmanda  tıkış tıkış oturur mu millet?

Fırsat penceresi çok dar. Bu ayın sonuna kadar çok sıkı bir sokağa çıkma yasağı ilan edilirse, belki 100-130 bin vakayla atlatırız bu badireyi, yeni bir gelecek kurarız. Yoksa?  Siz biraz daha tuvalet kağıdı ve deodorant depolayın. Yazın ihtiyacınız olacak.

 

Prof Ufuk Akçiğit twitter’de yazdı:  Vaka verilerini nasıl yorumlamalıyız?

 

Le  Beck Danışmanlık:  Türkiye salgını hafife aldı

 

Sağlık Bakanı Koca: Temas içindekileri izole edemezsek kontrol altına alma şansımız olmaz

 

Atilla Yeşilada – Dr. Artunç Kocabalkan: Salgında Ekonomik Hasar Derinleşiyor

 

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları