Sosyal Medya

Güncel

Çin’de yeni Covid-19 vakaları doktorları kaygılandırdı

Eğer virüs Rusya’dan geldiyse, Türkiye ve Rusya’ya sınırdaş tüm Balkan, Orta Avrupa ve Kafkas ülkeleri için çıkartılacak önemli dersler var. Ticaret de dahil Rusya’yla sosyal etkileşim elden geldiğince kısıtlanmalı ve sıkı denetim altında yapılmalı. Türkiye’de Kafkas sınırlarındaki illerde genel sağlık taraması yapılması da faydalı olur

Çin’de yeni Covid-19 vakaları doktorları kaygılandırdı

Dünya Sağlık Örgütü dün sabah Cenevre’de yaptığı açıklamada Covid-19’la mücadelenin bitmediği uyarısını yapmıştı. Sinsi virüs, bazı ülkelerde kaybolurken, başkalarında ortaya çıkyor ve global enfeksiyonun sürmesi tehdidini yaratıyor. Ek olarak, salgın bitti sanılan başka ülkelerde de henüz ikinci dalga diyemeyeceğimiz, fakat ”kümeler” halinde küçük vaka grupları görülmeye başladı. Bu ülkelerden biri de Çin. Rusya ve Kuzey Kore sınırında  Jilin ve Heilongjiang vilayetlerinde başgösteren yeni vakalarda virüsün mütasyona uğradığı şüphesi ortaya çıktı. Yeni virüsün teşhisi daha zor ve insanlara başka türlü zarar veriyor.  Beijing, şimdi salgının daha geniş coğrafi bölgelere yayılmaması için  100 milyon vatandaşı kapsayan sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Mütasyon uğramış olması mümkün görülen virüsün inkubasyon süresi atasına göre daha uzun ve sadece ciğerlere yerleşiyor. Uzun kuluçka süresi virüsü yakalamayı zorlaştırıyor. Ayrıca, antikor testlerinin sonuç vermesi de daha uzun zaman alıyor.

Bazı uzmanlar ise virüsün  kalcı bir mütasyona uğradığını kanıtlamak için erken olduğu düşüncesinde. Velakin bu soruya cevap bulmak aşı arayışlarında kritik önem taşıyor. Aşıların virüsün her türüne karşı etkili olması lazım.  Bir örnek vermek gerekirse, her sene grip aşıları yenileniyor, çünkü bir önceki seneden kalma aşı, yıl içinde değişim gösteren grip virüsüne karşı bağışıklık üretmiyor.

Virüsün Rusya’dan geldiği sanılmakla birlikte, Kuzey Kore de 50 civarında yeni hastanın tespit edildiği bölgeye yakın. Kuzey Kore’de salgın hakkında hemen hiç bilgi yok.  Ancak, ülkenin lideri Kim Jong-Un’un bir süre ortadan kaybolmasının sanıldığı gibi bir kalp ameliyatı esnasında oluşan komplikasyonlardan dolayı değil, virüsten kaçınma kaygısından olması da mümkün.

Eğer virüs Rusya’dan geldiyse, Türkiye ve Rusya’ya sınırdaş tüm Balkan, Orta Avrupa ve Kafkas ülkeleri için çıkartılacak önemli dersler var. Ticaret de dahil Rusya’yla sosyal etkileşim elden geldiğince kısıtlanmalı ve sıkı denetim altında yapılmalı. Türkiye’de Kafkas sınırlarındaki illerde genel sağlık taraması yapılması da faydalı olur.

 

DSÖ:  Günlük vaka sayısı rekor kırdı

 

Salgın Bayram’da biter mi? Ekonomi yazın normale döner mi?

 

Gelişen Ülkelerin ikilemi:  Erken normalleşmenin bedeli

 

FÖŞ yazdı: Covid-19: Kültür-merkezli bakışın sonuçları çok acı olacak

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler