Sosyal Medya

Reel sektör

YENİLEME: Çin tekno-firmalarına Amerikan işkencesi

Şirket isminin gizli tutulmasını isteyen bir start-up sahibi, ABD ve Hindistan pazarında kısıtlamaların artması sonucu bu pazarlardan çıkmayı düşündüğünü söylüyor. “Daha önce hiç böyle bir muamele ile karşılaşmamıştık.” “İşi büyütme insiyatifimi yitirdim, hayallerimi de kaybediyorum” diye yakınıyor...

YENİLEME:  Çin tekno-firmalarına Amerikan işkencesi

YENİLEME:  Trump Çin tekno-şirketlerini silmeye kararlı

 

Biz Bayramda’yken, yeni teknoloji dünyasında tam anlamıyla bir deprem yaşanıyor. Beyaz Saray kararını verdi:  Beijing hükümetiyle mali veya idari ilişkisi olan tüm yeni teknoloji şirketleri ABD’den silinecek. Kısa video applikasoynu TikTok ABD’de yasaklanmadan önce Microsoft tarafından satın alınmayı bekliyor. Beyaz Saray WeChat’e de yaptırım uygulamak üzere. Başkan Yardımcısı Mike Pompeo’ya göre, bu şirketlerin yazılımları her kullanımda Çin hükümeti tarafından casuslukta kullanılabilecek verileri çalıyor.

ABD kararı Çin’nin düşük katma değerli sanayi üretiminden yüksek teknoloji toplumuna geçiş sürecine sert bir darbe vuracak. Beijing’in de yakında Çin’de faal olan ABD menşeli firmalar veya ürünlerine sert yaptırımlar uygulaması beklenebilir.

ABD-Çin Ticaret Savaşı’nın yeni teknoloji cephesine sıçraması tüm dünya için ciddi bir sıkıntı arzediyor. Evde kalma genelgeleri veya Covid-19’da korkan bireylerin gönüllü olarak dışarda alışveriş ve sosyal iletişimden vazgeçmesi, yein teknoloji ürünlerinde talep patlaması yaratacaktı. Şimdi, bütün ülkeler bu savaşta taraf olma durumunda kalacak. Evden çalışanların verimliliğini artıracak, ya da psikolojik bunalıma girmesini engelleyecek bir çok yazılım daha global pazara erişmeden dalında kuruyabilir.

 

 

Yahoo News’a göre, Çin’in “unicorn” ve daha gelişmiş yeni-teknoloji firmaları ABD gerginliği ve yaptırım tehdidinden büyük moral yitirdiler. ABD yaptırım tehditlerine Hindistan ve Avrupa’da bazı ülkelerin de katılması bekleniyor. Bazı Çin tekno-devleri artık iç  ve Asya pazarına oynarken, sanal oyunlarda hala büyüme potansiyeli var.

Huawei’nin sorunlarını artık tüm Türkiye biliyor. ABD, şimdi de kısa video sosyal medya platformu TikTok’a taktı. Platformun ABD’de çeşitli kısıtlamalara maruz kaldığı görülürken, tamamen yasaklanması da gündemde. Fakat, bu bildiklerimiz yanında birçok umut vadeden Çin tekno firması daha tehdit altında.

Bunların başında insansız hava aracı imalatçısı  DJI,  yapay zeka aplikasyonları üzerinde çalışan Megvii, SenseTime ve iFlytek,  gözlem kamerası satıcısı  Hikvision’la e-ticaret holdingi  Alibaba Group geliyor.

Şirket isminin gizli tutulmasını isteyen bir start-up sahibi, ABD ve Hindistan pazarında kısıtlamaların artması sonucu bu pazarlardan çıkmayı düşündüğünü söylüyor. “Daha önce hiç böyle bir muamele ile karşılaşmamıştık.” “İşi büyütme insiyatifimi yitirdim, hayallerimi de kaybediyorum” diye yakınıyor.

SenseTime and Megvii tam ABD’de halka arz  yapmayı planlarken fırtınaya yakalandılar.  Yeni sermayeyi nerden bulacaklarını kara kara düşünüyorlar.

ByteDance iştirakı olan TikTok’ı satmaya zorlanıyor, çünkü platform her an ABD’den ambargo yiyebilir. Piyasa değeri $20 milyar olarak hesaplanan bir şirket için ABD’yi kaybetmek öldürücü darbe almak anlamında.

Lojistik hizmetlerinde kullanılan drone’ları yani insansız hava araçlarını üreten DJI’ın ABD filosu Federal Havacılık Dairesi tarafından hangara kitlendi.

AliBaba’nın web tarayıcısı ise Hindistan’da yasaklandı. Huawei’nin Avrupa’da da 5G şebekeleri ihalelerine girmekte zorluklarla karşılaştığı rapor ediliyor.

Çin’li yazılım firmaları henüz sanal oyun pazarında zorlukla karşılaşmadılar. Fakat, Beijing’in teknoloji lideri olma planının temelinde  oyun pazarına değil, tedarik zinciri ve günlük hayatta kullanılan teknolojilere hükmetmek yatıyor.  Yukarda saydığımız firmalar artık Asya’nın zengin yatırımcılarından mali destek arıyor, ama Yahoo News’a göre, bazı start-up fonu sağlayıcıları ABD’nin tepkisinden çekinerek kapıları kapatıyor.

ABD-Çin gerginliği yanlız Çin’e değil, ABD’ye  de zarar veriyor. Günümüzün “global pazar yerinde”, bir dizi teknoloji ve araç yan yana ve birbirini tamamlayacak biçimde kullanılıyor. Ülkelerin karşılıklı ambargoları, her ülkede tüm teknolojileri üretme zorunluluğuna kadar gidebilir ki, bu hem kaynak israfı, hem de rekabetin azalması anlamına geliyor. Sonunda, en yeni, yararlı ve ucuz teknolojiye erişemeyecek olan tüketici kaybedecek.

 

FÖŞ anlattı:   Türkiye Geri Kalmaya Mahkum mu?

 

Çinli teknoloji şirketleri ABD’nin kara listesinde

 

Abd-Çin Soğuk Savaşı

 

YORUM: Sosyal medyaya sansür?  Önce teknoloji bilmek gerekir

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler